Азарга: інструкція, застосування, ціна
Азарга – офтальмологічний лікарський препарат, властивості якого зумовлені активними компонентами: бринзоламідом і тимололу малеатом. Кожен із компонентів препарату працює на зменшення вироблення внутрішньоочної рідини, знижуючи внутрішньоочний тиск. Механізм дії обидвох компонентів відрізняється між собою, тому очні краплі демонструють кращу ефективність, аніж препарати на основі лише одного з вказаних компонентів.
Бринзоламід – блокує інгібітори карбоангідрази в ураженому оці, через що у пацієнта зменшується виділення внутрішньоочної рідини. Тимолол збільшує відтік внутрішньоочної рідини.
Бринзоламід та тимолол всмоктуються через рогівку ока, проникаючи у системний кровообіг.
Клінічні дані свідчать, що бринзоламід та тимолол безпечні для пацієнтів. Експерименти на тваринах (під час яких вводилися надмірні дози препаратів) не продемонстрували суттєвої токсичності.
Склад і форма випуску
діючі речовини: 1 мл суспензії містить 10 мг бринзоламіду, 5 мг тимололу (в якості тимололу малеату);
допоміжні речовини: бензалконію хлорид, маніт (E 421), карбомер 974Р, тилоксапол, динатрію едетат, натрію хлорид, кислота хлористоводнева та/або натрію гідроксид (для регулювання pH), вода очищена.
Лікарська форма. Краплі очні.
Основні фізико-хімічні властивості: білого або майже білого кольору однорідна суспензія.
Показання до застосування
Препарат призначається для нормалізації внутрішньоочного тиску при відкритокутовій глаукомі або очній гіпертензії. Найчастіше комбінація бринзоламіду та тимололу ефективна для дорослих пацієнтів, очний тиск яких не регулювався за допомогою монотерапії.
Протипоказання
- Підвищена чутливість до діючих речовин або до будь-яких допоміжних речовин препарату.
- Підвищена чутливість до інших β-блокаторів.
- Підвищена чутливість до сульфонамідів.
- Стани, які супроводжуються гіперреактивністю дихальних шляхів, включаючи бронхіальну астму або бронхіальну астму в анамнезі, тяжке хронічне обструктивне захворювання легень.
- Синусова брадикардія, синдром слабкості синусового вузла, синоаурикулярна блокада, атріовентрикулярна блокада ІІ або ІІІ ступеня не контрольована кардіостимулятором. Виражена серцева недостатність, кардіогенний шок.
- Тяжкий алергічний риніт.
- Гіперхлоремічний ацидоз.
- Тяжка ниркова недостатність.
Спосіб застосування та дози
Дорослі та пацієнти літнього віку
Вводити 1 краплю препарату у кон'юнктивний мішок ока. Препарат застосовується два рази протягом доби. Всмоктування препарату порушується, якщо при введенні крапель притиснути носослізний канал або заплющити очі. Однак закриття повіки мінімізує ризик системних побічних явищ та збільшує локальну дію препарату.
Не перевищувати дозування у 2 краплі протягом доби. За один прийом можна застосовувати не більше однієї краплі препарату.
У разі пропущення прийому, варто відновити застосування, щойно з‘явиться можливість. Відновлювати лікування слід з такою ж регулярністю та дозуваннями, які приймалися до пропущення прийому.
Лікування Азаргом розпочинається тільки після відміни інших офтальмологічних антиглаукомних препаратів. Інтервал між переходом повинен становити щонайменше один день.
Застосування для пацієнтів з порушеннями функцій нирок та/або печінки
Легкі та середні ураження нирок чи печінки не передбачають будь-яких змін в дозах та способі застосування.
Бринзоламід виводиться нирками, тому препарат протипоказаний для лікування пацієнтів з тяжкими ураженнями нирок. Тяжкі порушення печінки передбачають обережне застосування лікарського засобу.
Спосіб застосування
Препарат виключно для застосування в офтальмології. Перед застосуванням варто добре перемішати вміст флакону.
Кожен флакон оснащений спеціальним захисним кільцем, яке контролює перше відкриття. Не використовувати засіб, якщо кільце було пошкоджене. Перед першим застосуванням зняти захисне кільце.
Для запобігання забрудненню флакону, рекомендується уникати доторків до заражених ділянок ока, повік та прилеглих поверхонь кінчиком крапельниці від флакона. Після закапування препарату варто переконатися, що флакон щільно закритий.
Діти.
Вплив на неповнолітніх пацієнтів не встановлений. Невідомо, чи застосування крапель є безпечним для дітей. Рекомендується уникати такого застосування.
Особливості застосування
Системні ефекти
Абсорбція діючих компонентів є системною. Тимолол провокує такі ж побічні реакції, які проявляються у пацієнтів, що застосовують β-адренергічні рецептори: порушення роботи серця, судин, легенів. Важливо врахувати, що частота розвитку побічних реакцій у разі офтальмологічного введення значно нижча, аніж при системному використанні засобу.
Системна дія препарату впливає на розвиток реакцій надмірної чутливості до похідних сульфонамідів.
Побічні явища з боку серця.
Кардіоваскулярні хвороби та гіпотензія потребують ознайомлення з аналогами, в складі яких відсутній тимолол, оскільки β-блокатори можуть загострювати захворювання серця.
Пацієнти з кардіоваскулярними порушеннями, які все ж отримали призначення на лікування Азаргою, потребують ретельного медичного контролю. Додатковий контроль допоможе уникнути загострення захворювань та виникнення побічних реакцій.
Оскільки β-блокатори суттєво порушують проведення імпульсу, Азарга рекомендується лише пацієнтам з незначною блокадою серця (першого ступеню).
Судинні порушення
Захворювання периферичного кровообігу потребують додаткового контролю за пацієнтами, які використовують очні краплі Азарга.
Гіпертиреоз
Діючі компоненти лікарського засобу можуть приховувати ознаки прояву гіпертиреозу.
М’язова слабкість
Інколи блокатори β-адренергічних рецепторів можуть розвивати міастенічні симптоми, внаслідок чого в пацієнтів проявляється тривала слабкість м’язів.
Порушення дихальної системи
В окремих випадках препарат стає причиною порушень дихальної системи, інколи ураження органів дихання (бронхоспазм та його загострення) призводили до летальних наслідків.
Азаргу варто використовувати з обережністю для пацієнтів з хворобами легень в анамнезі. Рекомендується призначати очні каплі тільки в тому разі, якщо користь від лікування перевищить ризик побічних реакцій, в тому числі загострень бронхоспазму.
Гіпоглікемія та/або діабет
Тимолол не рекомендується пацієнтам зі схильністю до розвитку гіпоглікемії, а також пацієнтам з цукровим діабетом. В разі призначення препарату варто налагодити контроль за станом пацієнта, оскільки препарат може маскувати симптоми цих захворювань.
Кислотно-лужний дисбаланс
До складу Азарги входить сульфонамід – бринзоламід, який може порушувати кислотно-лужний баланс в разі внутрішнього застосування. Через ризик прояву метаболічного ацидозу, пацієнти з ураженням нирок приймають препарат з обережністю. При виявленні симптомів гіперчутливості застосування препарату скасовують.
Вплив на когнітивну діяльність
Дослідження продемонстрували, що при пероральному застосуванні карбоангідраза порушує когнітивну активність пацієнта, а також порушує фізичну координацію. Оскільки краплі застосовуються локально, описані порушення не спостерігаються або ж не набувають виражених форм.
Анафілактичні реакції
Β-адренергічні блокатори можуть підвищувати небажані реакції пацієнтів, в анамнезі яких виявлено анафілактичні реакції на алергени, в разі їх повторного потрапляння до організму. До того ж, такі пацієнти не чутливі до терапевтичних доз адреналіну, який призначається для лікування анафілаксії.
Відшарування судинної плівки ока
Рідко препарат стає причиною відшарування судинної плівки ока/очей, внаслідок лікування зниженого виділення очної рідини, спричиненої трабекулотомією.
Хірургічна анестезія
Доведено, що в навіть в разі локального застосування препарату діючі компоненти можуть пригнічувати бета-агоністичну дію (препарат блокує адреналін). Тому якщо пацієнт перебуває на лікуванні тимололом, лікар, який проводитиме анестезію, мусить бути проінформований про лікування.
Взаємодії
Якщо пацієнти отримують інші β-блокатори, дія на очний тиск може суттєво підвищуватися. В разі використання кількох β-блокаторів за пацієнтами варто налагодити постійний нагляд, який допоможе уникнути загострення небажаних реакцій.
Не рекомендується одночасне використання кількох інгібіторів карбоангідрази, оскільки така комбінація провокує виникнення адитивної дії.
Контрольоване застосування крапель Азарга в комбінації з інгібіторами карбоангідрази не здійснювалося, тому невідомо, які ефекти спровокує поєднання засобів. Бажано уникати застосування недосліджених комбінацій.
Офтальмологічні порушення
Недостатньо даних щодо лікування псевдоексфоліативної або пігментної глаукоми. Для пацієнтів з захворюваннями рекомендується проходити ВОТ-моніторинг. Лікування відбувається під наглядом лікаря.
Вважається, що через тиждень після припинення лікування у пацієнтів, які використовували засіб для зниження внутрішньоочного тиску, можливий розвиток синдрому відміни.
Лікування глаукоми за допомогою очних крапель не рекомендується.
В окремих випадках бета-блокатори стають причиною пересихання ока. Якщо перед лікуванням у пацієнта виявлено хвороби рогівки – лікування здійснюється під наглядом лікаря, оскільки бринзоламід може проявляти небажані ефекти щодо функціонування ендотелію рогівки у пацієнтів з пошкодженнями.
Пацієнти з порушенням зору, які використовують контактні лінзи, потребують додаткового контролю, оскільки попередні дослідження ефективності застосування препарату для цієї групи не проводилися. Інколи інгібітори карбоангідрази впливають на гідратацію поверхні очного яблука. Недостатня гідрація може стати причиною набряку ока та декомпенсації рогівки, а застосування лінз під час лікування може підвищити ймовірність пошкодження рогівки ока.
Пацієнти з цукровим діабетом більш схильні до механічних пошкоджень рогівки, тому під час лікування рекомендується встановити додатковий нагляд за станом їхніх очей.
Вплив бензалконію хлориду
До складу Азарги входить бензалконію хлорид, який подразнює очі та пошкоджує контактні лінзи. Щоб не допустити небажаних ефектів та знебарвлення лінз, пацієнтам з порушеним зором рекомендується уникати контакту крапель з лінзами.
Контактні лінзи варто зняти перед введенням препарату та зачекати щонайменше 15 хвилин, перш ніж знову одягати їх.
Бензалконію хлорид викликає дистрофічні процеси ока (точкова кератопатія або виразкова кератопатія). Рекомендується нагляд за пацієнтами, які перебувають в групах ризику.
Пацієнти з ураженнями печінки
Азарга застосовується з обережністю, якщо в пацієнтів діагностовані порушення печінки легкої-середньої інтенсивності. Варто відмовитися від застосування препарату, якщо в пацієнта виявлено тяжкі ураження печінки.
Вплив на швидкість реакції.
Краплі для очей Азарга здійснюють несуттєвий вплив на швидкість реакцій пацієнта. Однак одразу після закапування в пацієнтів може спостерігатися затуманення зору. Затуманення є тимчасовим та припиняється через кілька хвилин після введення крапель.
Перш ніж сідати за кермо автотранспорту або приступати до роботи зі складними механізмами, варто зачекати повного прояснення зору.
Великі дози інгібіторів карбоангідрази часто порушують когнітивні функції пацієнтів, однак вважається, що їх локальне введення в незначних кількостях не демонструє аналогічного впливу.
Застосування в період вагітності або годування груддю
Лікування вагітних жінок за допомогою препаратів, до складу яких входили бринзоламід чи тимолол, не здійснювалося. Прогнозована безпека та ефективність не встановлені.
Застосовуючи бринзоламід на тваринах, вчені виявили токсичний ефект, а також загальні відхилення репродуктивної функції. Через це краплі для очей Азарга не призначаються для вагітних жінок.
Дослідження впливу β-блокаторів, які приймалися перорально, не продемонстрували токсичного впливу на розвиток плоду, однак встановлено, що великі пероральні дози можуть порушувати внутрішньоутробний розвиток плоду. Діти, матері яких застосовували β-блокатори, більш вразливі до розвитку гіпотензії, брадикардії та гіпоглікемії. Якщо матір все ж застосовувала краплі для очей Азарга, діти повинні пройти медичний огляд одразу після народження та, у разі потреби, отримати моніторинг протягом кількох перших днів життя.
Враховуючи всі фактори (відсутність попереднього застосування, обмежені дослідження та токсичний вплив на тварин), не варто призначати краплі для очей для жінок, які планують вагітність або перебувають в стані вагітності.
Лактація
У разі перорального застосування бринзоламід просочується у молоко матері. Подібними властивостями володіють і β-блокатори. Проте не слід очікувати, що місцеве застосування препарату може вплинути на проникнення тимололу в молоко матері та спричинити серйозні порушення у новонароджених.
Якщо ж все-таки жінки, які здійснюють грудне вигодовування, вирішують застосовувати препарат, лікар повинен надати рекомендацію щодо зменшення системної абсорбції препарату, шляхом натискання на нососльозовий отвір. Важливо пам’ятати, що навіть при низькому всмоктуванні препарату не можна повністю виключити ризик для дитини.
Рішення щодо лікування очними краплями під час грудного вигодовування приймає лікар, відповідно до встановленого діагнозу.
Вплив на репродуктивну функцію
Дослідження бринзоламіду та тимололу, у разі перорального застосування, не продемонстрували серйозних змін з боку репродуктивної функції людини.
Комплексне дослідження щодо впливу комбінації для місцевого офтальмологічного використання не проводилося. Вважається, що Азгара не чинить впливу на фертильність чи репродуктивну функцію пацієнтів.
Передозування
У разі випадкового проковтування вмісту флакону у пацієнтів можуть розвинутися симптоми передозування, характерні для β-блокаторів: брадикардія, гіпотензія, порушення роботи серця аж до серцевої недостатності, бронхоспазм.
Якщо пацієнт отримав надмірні дози очних крапель, існує ймовірність негативного впливу на ЦНС. Для того, щоб убезпечити хворого від прогресування симптомів передозування, проводиться підтримуюча терапія, встановлюється контроль за балансом електролітів (особливо калію) в крові та здійснюється моніторинг рН крові. Клінічні експерименти показали, що тимолол практично не виводиться методом діалізу.
Побічні реакції
Найчастіше, за даними клінічних досліджень, у пацієнтів проявляється тимчасове затуманення зору. Інколи надходили повідомлення про подразнення очей та біль в місцях введення. Зазвичай симптоми були незначними та проходили протягом кількох хвилин після введення крапель.
З різною частотою у пацієнтів проявлялися:
- інфекційні хвороби та захворювання, спричинені паразитами: запалення носа та/або глотки (синусит, ринофарингіт, фарингіт), нежить;
- порушення системи кровотворення: значне зниження рівня лейкоцитів; еритроцитів, збільшення рівня хлоридів у крові;
- порушення імунної системи: генералізована надчутливість (анафілаксія), анафілактичний шок, системні алергічні реакції (в тому числі – ангіоневротичний набряк), генералізовані та локальні висипи на шкірі, надмірна чутливість до компонентів препарату, кропив'яна пропасниця, сверблячка;
- порушення метаболізму: зниження концентрації глюкози (гіпоглікемія);
- психічні порушення: безсоння та нічні жахи (дуже рідко), депресивні епізоди, розлад пам’яті, нервозність, пригнічення, зменшення лібідо;
- порушення ЦНС: металічний або кислий присмак в роті; зниження кровообігу в головному мозку, інсульт, непритомність, розвиток та посилення аутоімунних хвороб та їхньої симптоматики, зокрема myasthenia gravis, порушення моторики, амнезія, відчуття «поколювання голками», тремор, розлад відчуттів, погане функціонування рецепторів, які відповідають за смак, вертиго, головний біль;
- загальні порушення зору: запалення рогівки ока, затуманення зору, дискомфорт та больові відчуття в очах, подразнення очей; сухість очей, зміна забарвлення рогівки в нехарактерний колір, мимовільні виділення з очей, свербіж очей, відчуття стороннього предмета в оці, гіперемія ока та/або кон’юнктиви; рана рогівки, розсіяння світла в передній камері очей, світлобоязнь, підвищена сльозотеча, гіперемія очей, почервоніння шкіри (еритема) на ділянці повік, лусочки на ділянці повік; підвищення екскавації диска зорового нерва, відшарування судинної оболонки очей внаслідок трабекулотомії, помутніння рогівки ока, дефект епітелію рогівки ока, збільшення тиску всередині очей, преципітати в оці, зниження чутливості рогівки та її набряк, розвиток кон’юнктивіту, субкон’юнктивальна кіста, запалення мейбомієвих залоз, диплопія, надмірна чутливість до яскравого світла, фотопсія, порушення гостроти зору, птеригіум, дискомфорт в очах, сухий кератокон’юнктивіт, гіпестезія, виникнення пігментації склери, алергічні реакції з боку очей, втрата вій, птоз;
- порушення слуху та вестибулярного апарату: вертиго, шум, дзвін у вухах;
- порушення роботи серця та прилеглих органів: зменшення частоти скорочень серця, сповільнення пульсу; тимчасові зупинки серця, серцева недостатність, розвиток AB-блокади (різних ступенів), кардіо-респіраторний дистрес, брадикардія, стенокардія, аритмія, підвищена частота серцевих скорочень, біль у ділянці грудей;
- відхилення в роботі судин: гіпертонія, артеріальна гіпотензія, гіпертензія, розвиток синдрому Рейно (ангіотрофоневрозу), охолодження кінцівок;
- порушення дихальної системи: астма, кашель, торакальні та медіастинальні порушення, біль в глотці, нежить, бронхоспазм (розвиток та загострення), подразнення горла, кровотеча з носа, гіперактивність бронхів, чхання, сухість у носі;
- розлад ШКТ: блювання, біль у животі (особливо у верхній ділянці), діарея, сухість у роті, біль при ковтанні, езофагіт, диспепсія, дискомфорт у шлунку та животі, здуття живота, посилення перистальтики кишечнику, гіпестезія та/або парестезія ротової порожнини, метеоризм;
- порушення роботи печінки: показники печінкових проб відхиляються від норми;
- порушення шкіри: кропив'яна пропасниця, макуло-папульозні висипи на тілі, свербіж на всіх ділянках шкіри, ущільнення шкіри, дерматит, облисіння, висипання, які нагадують псоріаз шкіри або загострення псоріазу, еритема;
- порушення скелетно-м’язової системи: спазми м’язів, міалгія, біль у спині та у верхніх/нижніх кінцівках, артралгія;
- порушення роботи нирок та сечовивідних шляхів: кров в сечі, біль та важкість у ділянці нирок, полакіурія;
- порушення репродуктивних функцій: статева дисфункція, порушення ерекції, зниження лібідо.
Загальні порушення: слабкість у тілі, біль у грудях, астенічний синдром, підвищена втомлюваність, дискомфорт у грудній клітці, відчуття тривоги, дратівливість, виявлення набряків.
Вплив на лабораторні показники
Інколи, при використанні крапель для очей, у пацієнтів фіксують збільшення рівнів калію та лактатдегідрогенази в крові.
Умови та термін зберігання
Препарат придатний до вживання протягом двох років. Після відкриття флакона – термін придатності скорочується до чотирьох тижнів.
Не заморожувати, зберігати за кімнатної температури. Зберігати у місцях, недоступних для дітей.