Аспірин : інструкція, застосування, ціна
- Склад і форма випуску
- Фармакологічні властивості
- Показання до застосування
- Протипоказання
- Застосування в період вагітності або годування груддю
- Передозування
- Побічні реакції
- Спосіб застосування та дози
- Особливості застосування
- Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій
- Термін зберігання
- Умови зберігання
- Ціна
Аспірин – лікарський засіб, що використовується для боротьби з болем та лихоманкою.
Інструкція вказана для: Аспірин таблетки по 500 мг №10
Склад і форма випуску
Діюча речовина Аспірину – ацетилсаліцилова кислота.
Аспірин в шипучих таблетках містить у складі додатково аскорбінову кислоту.
Форма випуску
- Аспірин таблетки по 500 мг №20;
- Аспірин С шипучі таблетки по 400 мг №10.
Фармакологічні властивості
Діюча речовина препарату входить до групи нестероїдних протизапальних лікарських засобів, яка володіє жарознижувальною, аналгетичною та протизапальною діями. Незворотна інактивація ферментів циклооксигенази відбувається завдяки діючій речовині препарату. Ці ферменти беруть участь в синтезі простагландинів. Агрегація тромбоцитів подавляється діючою речовиною препарату, а синтез тромбоксану блокується. Захисна система організму, яка захищає його від радикалів кисню та інших окисних речовин, також містить діючу речовину препарату.
Синтез внутрішньоклітинних речовин відбувається завдяки діючій речовині препарату. Ці речовини та волокна колагену відіграють важливу роль в цілісності клітин капілярів, зменшуючи судинну проникність.
Діюча речовина препарату в комбінації з аскорбіновою кислотою зменшують пошкодження в травному тракті.
Показання до застосування
Препарат застосовується залежно від дозування для лікування болю, як м’язевого, так і зубного. Також у разі менструального та спинного болю призначається препарат. Препарат застосовують для лікування головного болю та лихоманки.
Протипоказання
- тяжка ниркова недостатність;
- гострі пептичні виразки;
- важка печінкова недостатність;
- серцева недостатність різного ступеня тяжкості;
- гіперчутливість організму до ацетилсаліцилової кислоти або будь-яким салицилатам;
- останній триместр вагітності;
- геморагічний діатез;
- астма, спричинена застосуванням саліцилатів або речовин з подібною дією.
Застосування в період вагітності або годування груддю
Препарат з обережністю приймається під час I та II триместрів вагітності. Застосовувати препарат під час III триместру вагітності забороняється.
Препарат приймається під час вагітності лише у разі ретельної оцінки співвідношення ризик/користь та якщо інші ліки недієві.
Передозування
Передозування препаратом ділиться на хронічне та гостре. Хронічне передозування виникає тоді, коли препарат застосовується впродовж тривалого періоду, а гостре – після застосування високих доз.
Хронічне передозування помітне не одразу, оскільки не має специфічних ознак, які проявляються дзвоном у вухах, глухотою, порушенням рівноваги, посиленим потовиділенням, блюванням, нудотою, сплутаністю свідомості та головним болем.
Помірний та важкий ступінь передозування проявляються аритмією, некардіогенним набряком легень, артеріальною гіпертензією, зупинкою серця.
Гостра форма передозування препаратом проявляється змінами кислотно-лужного балансу, метаболічним ацидозом.
Ступінь важкості та клінічні прояви передозування впливають на його лікування. При передозуванні застосовується стандартна схема лікування отруєнь. Необхідно якомога швидше вивести препарат та відновити кислотно-лужний баланс.
Побічні реакції
Побічні реакції можуть проявлятись тромбоцитопенією, збільшенням тривалості кровотеч, астмою, екземою, бронхоспазмом, зниженням артеріального тиску до стану шоку, порушеннями сну, слуху, головними болями, сплутаністю свідомості, залізодефіцитною анемією, гіпоглікемією, порушеннями кислотно-лужного середовища, диспепсією, блюванням, мікрокровотечами, нудотою, виразками.
Іноді погіршується робота нирок та печінки, що може призвести до недостатності нирок та дисфункції печінки, проте рідко.
Спосіб застосування та дози
Препарат у формі звичайних таблеток приймається після їжі внутрішньо. Таблетки слід запивати необхідною кількістю рідини.
Дітям з 15-річного віку та дорослим призначають одноразове дозування по одній/дві таблетки. Повторно можна застосувати препарат через чотири/вісім годин. Максимальне дозування на добу становить 8 таблеток. Тривалість курсу лікування становить від 3 до 5 днів.
Препарат у формі шипучих таблеток приймається після їжі внутрішньо. Шипучі таблетки потрібно перед застосуванням розчинити у склянці води.
Дітям з 15-річного віку та дорослим призначається одноразова доза по одній/дві таблетки. Приймати препарат повторно можна через чотири/вісім годин. Максимальне дозування на добу становить 10 таблеток. Тривалість курсу лікування становить від 3 до 5 днів.
Діти
Препарат призначається дітям з 15-річного віку.
Особливості застосування
У разі підвищеної чутливості до протизапальних, знеболювальних та протиревматичних засобів та одночасного застосування з антикоагулянтами препарат приймається з обережністю.
Діюча речовина препарату може викликати бронхоспазм та напади бронхіальної астми, тому тим, у кого є астма або у кого в анамнезі є респіраторні захворювання, слід дуже обережно застосовувати препарат.
Під час лікування препаратом та при його застосуванні впродовж кількох днів ймовірність виникнення кровотеч може підвищитись під час будь-яких хірургічних втручань.
Підліткам, які мають ГРВІ, не слід застосовувати препарат, не проконсультувавшись з лікарем. Грип А, грип В, вітряна віспа та інші вірусні захворювання є факторами ризику, оскільки при застосуванні препарату може виникнути синдром Рея. Цей стан вважається дуже небезпечним, хоча і рідко виникає. У разі виникнення синдрому необхідно негайно звернутись по медичну допомогу.
Під час застосування препарату в малих дозах може повільніше виводитись сечова кислота. Результатом цього може бути напад подагри, якщо людина схильна до неї.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій
Метотрексат в комбінації з препаратом в дозуванні 15 мг на тиждень та більше викликає підвищення гематологічної токсичності першого.
Антикоагулянти в комбінації з препаратом підвищують ризик появи кровотеч.
Нестероїдні протизапальні препарати при застосуванні одночасно з препаратом підвищують ризик появи виразки та кровотеч в травному тракті.
Препарат у високих дозах в комбінації з діуретиками призводить до зниження клубочкової фільтрації в нирках.
Високі дози препарату в комбінації з антидіабетичними препаратами групи сульфанілсечовини та інсуліну знижують рівень цукру в крові.
Дігоксин при одночасному застосуванні з препаратом збільшує свою концентрацію в плазмі крові, тому що знижуються ниркові виділення.
Вальпроєва кислота в комбінації з препаратом втрачає зв’язки з білками плазми, а діюча речовина препарату підвищує свою токсичність.
При взаємодії спирту з діючою речовиною препарату може виникнути пошкодження слизової травного тракту та продовження тривалості кровотеч.
Урикозурічні засоби (наприклад, пробенецид, бензобромарон) при одночасному застосуванні з препаратом, спричиняють зниження виведення сечової кислоти.
Зниження рівня саліцилатів в крові та підвищення ризику передозування після закінчення лікування відбуваються під впливом системних глюкокортикостероїдів.
Здатність впливати на швидкість реакції під час керування автотранспортом та іншими механізмами
Препарат не знижує швидкість реакції під час роботи з механізмами та керування автотранспортом.
Термін зберігання
Препарат придатний до застосування впродовж 5 років.
Умови зберігання
Препарат зберігається в місці, недоступному для дітей, куди не потрапляють прямі сонячні промені, де температура повітря не перевищує 25° C.
Ціна
Середня ціна на препарат в Україні становить 66 гривень (у Львові – 88 гривень). Препарат відпускається без рецепта.