ФІЛЬТР

Альдазол : інструкція, застосування, ціна

Альдазол — це протигельмінтний фармакологічний засіб, що має широкий спектр дії.

Склад і форма випуску

Альдазол випускається у формі таблеток, вкритих плівковою оболонкою.

Діюча речовина: 1 таблетка містить альбендазолу 400 мг.

Допоміжні речовини: крохмаль кукурудзяний, натрію лаурилсульфат, повідон, желатин, тальк, кремнію діоксид колоїдний безводний, натрію крохмальгліколят (тип А), магнію стеарат;

Оболонка: суміш для плівкового покриття Opadry II White (гідроксипропілметилцелюлоза, лактози моногідрат, поліетиленгліколь, титану діоксид (Е 171), триацетин).

Основні фізико-хімічні властивості: таблетки круглої форми з двоопуклою поверхнею, вкриті плівковою оболонкою білого або майже білого кольору.

Фармакологічні властивості

Альбендазол належить до групи бензімідазолу карбомату з антипротозойною та антигельмінтною дією на тканинні та кишкові форми паразитів. Засіб активно впливає не тільки на дорослих гельмінтів, але й на личинки та яйця. Механізм антигельмінтної дії препарату обумовлений пригніченням полімеризації тубуліну, що призводить до порушення метаболізму та загибелі гельмінтів.

Альбендазол активний відносно:

  • кишкових паразитів: нематод — Enterobius vermicularis, Ascaris lumbricoides, Ancylostoma duodenale, Trichuris trichiura, Strongyloides stercoralis, Necator americanus, Cutaneous Larva Migrans; цестод — Taenia solium, Hymenolepis nana, Taenia saginata; трематод — Clonorchis sinensis, Opisthorchis viverrini; протозоїв — Giardia lamblia (duodenalis або intestinalis);
  • тканинних паразитів, у тому числі цистного й альвеолярного ехінококозу, що спричиняються інвазією Echinococcosus multilocularis і Echinococcosus granulosus.

Препарат проявив ефективність в лікуванні:

  • нейроцистицеркозу, який викликається личинковою інвазією Taenia solium;
  • капіляріозу, спричиненого Capillaria philippinensis;
  • гнатостомозу, спричиненого Gnathostoma spinigerum.

Альбендазол зменшує розміри до 80% або повністю знищує цисти у пацієнтів з гранулярним ехінококозом. Після проведеного лікування Альдазолом кількість нежиттєздатних цист збільшується (до 90%) у порівнянні з 10% у пацієнтів, які не проходили курсу лікування. Після лікування альбендазолом цист, які були викликані Echinococcus multilocularis, у більшості пацієнтів спостерігалося поліпшення та/або стабілізація стану, і тільки у меншої частини — повне одужання.

Фармакокінетика

Альбендазол слабо абсорбується при пероральному застосуванні (< 5%). Зростає системна дія при прийомі ліків з жирною їжею, яка збільшує абсорбцію майже в 5 разів.

При першому проходженні діюча речовина Альдазолу швидко метаболізується в печінці. Сульфат альбендазолу — основний метаболіт, час напіввиведення якого становить приблизно 8,5 годин. Виводиться сульфат альбендазолу та його метаболіти в основному з жовчю, трохи — з сечею. Доведено, що при тривалому лікуванні Альдазолом у високих дозах виведення відбувається протягом декількох тижнів.

Показання до застосування

Альдазол призначається для короткострокового лікування малими дозами форм кишкових гельмінтозів при:

  • ентеробіозі;
  • анкілостомозі/некаторозі;
  • гіменолепідозі;
  • теніозі;
  • стронгілоїдозі;
  • аскаридозі;
  • трихоцефальозі;
  • клонорхозі;
  • опісторхозі;
  • шкірному синдромі Larva Migrans;
  • лямбліозі у дітей.

Високі дози для тривалого лікування Альдазолом застосовуються при системних гельмінтних інфекціях:

  • цистному ехінококозі, що викликається Echinococcus granulosus — після черезшкірного дренажу цист, перед/після операції, якщо під час хірургічного втручання були знайдені живі форми;
  • альвеолярному ехінококозі, який викликається Echinococcus multiocularis — при неоперабельному захворюванні (наявність місцевих та/чи віддалених метастазів), після паліативного або радикального хірургічного втручання, а також при пересадці печінки;
  • нейроцистицеркозі, який спричинений личинками Taenia solium — при гранульоматозному ураженні мозку, арахноїдальних, внутрішньошлуночкових і рацемозних цистах;
  • капіляріозі, що викликається Capillaria philippinensis;
  • гнатостомозі, збудником якого є Gnathostoma spinigerum;
  • трихінельозі, який викликається Trichinella spiralis та T. Pseudospiralis;
  • токсокарозі, що спричинений Toxocara canis.

Протипоказання

Альдазол протипоказано призначати пацієнтам:

  • з гіперчутливістю до альбендазолу та інших компонентів препарату;
  • під час вагітності та годування груддю;
  • жінкам, які планують вагітність;
  • з рідкісними спадковими формами непереносимості галактози, глюкозо-галактозним синдромом мальабсорбції або дефіцитом лактази Лаппа;
  • дітям до 3-річного віку.

Передозування

Симптоми передозування Альдазолом такі: підвищення рівня трансаміназ, тахікардія, нудота з блюванням, діарея. При виявленні хоча б одного з симптомів призначається симптоматичне лікування.

Побічні ефекти

Побічні реакції від короткострокового прийому альбендазолу при лікуванні шкірного синдрому Larva Migrans і кишкових інфекцій можливі з боку:

  1. Імунної системи — реакції гіперчутливості: шкірний висип, свербіж і кропив'янка.
  2. Нервової системи — запаморочення і головний біль.
  3. Шлунково-кишкового тракту з боку верхніх відділів — біль в епігастрії, блювання, нудота, діарея.
  4. Гепатобіліарної системи — підвищення печінкових трансаміназ.
  5. Шкіри та/або підшкірної тканини — синдром Стівенса–Джонсона, поліморфна еритема.

При тривалому лікуванні Альдазолом системних гельмінтних інфекцій побічні ефекти можливі з боку:

  1. Крові і лімфатичної системи — панцитопенія, лейкопенія, агранулоцитоз, апластична анемія. Пацієнти, які мають захворювання печінки в анамнезі, в тому числі печінковий ехінококоз, схильні до пригнічення кісткового мозку.
  2. Імунної системи — шкірний висип, свербіж, кропив'янка та інші реакції гіперчутливості.
  3. Нервової системи — запаморочення і головний біль.
  4. ШКТ — гастроінтестинальні порушення, в тому числі нудота та блювання.
  5. Гепатобіліарної системи — гепатит, можливе підвищення рівня печінкових ферментів.
  6. Шкіри — синдром Стівенса–Джонсона, зворотна алопеція, поліморфна еритема.

Також може спостерігатися загальна побічна реакція — лихоманка.

Особливості застосування

Для запобігання лікування альбендазолом жінок репродуктивного віку в 1 семестрі вагітності, прийом препарату призначається при негативному тесті на вагітність або в перші 7 днів після менструації. Під час лікування необхідно приймати контрацептиви.

У процесі терапії Альдазолом може діагностуватися вже присутній нейроцистицеркоз (особливо на територіях з підвищеним рівнем зараження штамами Taenia solium). У пацієнтів можуть проявитися неврологічні симптоми (підвищення внутрішньочерепного тиску, судоми) та фокальні симптоми унаслідок запальних реакцій, які викликані загибеллю гельмінтів у мозку. При появі симптомів необхідно відразу ж почати відповідне лікування протисудомними засобами та кортикостероїдами.

Лікування системних гельмінтних інфекцій

Під час лікування Альдазолом спостерігається зворотне слабке або помірне підвищення рівня печінкових ферментів, що нормалізуються після закінчення терапії. Відомо про рідкісні випадки гепатиту. Тому необхідно проводити моніторинг печінкових ферментів як перед початком лікування, так і кожні 14 днів під час нього. При збільшенні рівня печінкових ферментів (> 2) у порівнянні з верхньою межею норми терапію препаратом необхідно припинити. Після нормалізації рівня ферментів лікування альбендазолом можна продовжити, ретельно контролюючи стан пацієнта.

Під час 28-денного курсу лікування альбендазолом необхідно на початку лікування та кожні 2 тижні проводити аналізи крові, оскільки препарат може викликати пригнічення кісткового мозку. Пацієнти, які мають захворювання печінки, у т. ч. печінковий ехінококоз, більш інших схильні до пригнічення кісткового мозку, що призводить до виникнення таких захворювань, як: панцитопенія, лейкемія, апластична анемія та агранулоцитоз. Тому таким пацієнтам необхідний ретельний контроль показників крові, при значному зниженні яких лікування альбендазолом припиняється.

Щоб уникнути лікування Альдазолом жінок у 1 семестрі вагітності, необхідно починати курс при негативному тесті на вагітність. Під час лікування і щонайменше місяць після нього слід приймати протизаплідні засоби.

У пацієнтів з нейроцистицеркозом при лікуванні альбендазолом можуть виникнути симптоми (підвищення внутрішньочерепного тиску, судоми) на тлі запальної реакції, пов'язаної з загибеллю паразитів. Призначається кортикостероїдна й протисудомна терапія. Для запобігання підвищенню церебрального тиску призначається протягом перших 7 днів лікування альбендазолом прийом пероральних або внутрішньовенних кортикостероїдів.

Під час лікування Альдазолом у перші дні може бути виявлений вже наявний нейроцистицеркоз на фоні неврологічних симптомів (наприклад, судом). В цьому разі негайно призначаються протисудомні та кортикостероїдні препарати.

Спосіб застосування та дози

Альдазол приймається під час споживання їжі в один і той же час. Повторний курс призначається, якщо через три тижні одужання не настає.

При виникненні труднощів при ковтанні допускається розжовування з невеликою кількістю води.

Призначається лікування препаратом дорослим пацієнтам і дітям з 3-річного віку.

Альдазол при ентеробіозі, некаторозі та анкілостомозі призначається в дозі 400 мг (1 таблетка) один раз на добу.

Для лікування стронгілоїдозу, теніозу, гіменолепідозу необхідно приймати альбендазол по 1 таблетці дозуванням 400 мг раз на добу протягом 3 днів. Повторний курс при гіменолепідозі призначається в період з 10 по 21 день після закінчення попереднього курсу.

При клонорхозі та опісторхозі необхідно приймати засіб по 1 таблетці (400 мг) 2 рази на добу протягом 3 днів.

Шкірний синдром Larva Migrans лікується альбендазолом в залежності від стану 1-3 дні при дозі 400 мг 1 раз на добу.

Для лікування лямбліозу Альдазол призначається тільки дітям у віці від 3 до 12 років протягом 5 днів по 1 таблетці (400 мг) 1 раз на добу.

Дітям з 2 до 3 років призначають інші препарати на основі альбендазолу.

Пацієнти похилого віку.  Для лікування хворих похилого віку застосування Альдазолу обмежене. Для осіб з порушеннями функцій печінки лікування альбендазолом призначається з обережністю без корекції дози.

Ниркова недостатність. Альбендазол виводиться нирками в невеликих кількостях, тому корекція дози не потрібна хворим цієї категорії.  Однак за пацієнтами з ознаками ниркової недостатності необхідно ретельно спостерігати.

Печінкова недостатність. У зв'язку з тим, що в печінці альбендазол активно метаболізується до фармакологічно активного метаболіту, порушення функцій печінки можуть істотно вплинути на його фармакокінетику. Тому за пацієнтами, у яких підвищений рівень трансаміназ, на початку лікування Альдазолом необхідне постійне спостереження.

Тривале лікування високими дозами системних гельмінтних інфекцій

Препарат приймається під час споживання їжі.

Призначається дорослим та дітям з 6 років.

Дітям молодше 6 років Альдазол у високих дозах не призначається. Доза прийому альбендазолу встановлюється лікарем індивідуально для кожного пацієнта і залежить від маси тіла, віку та ступеню інфекції.

Пацієнтам з масою тіла > 60 кг необхідна доза 400 мг (1 таблетка) — 2 р. на добу, а при масі тіла <60 кг — з розрахунку 15 мг/кг/добу. Ця доза розподіляється на 2 прийоми. Однак слід враховувати, що максимальна доза на добу становить 800 мг.

Інфекція

Умови прийому

Цистний ехінококоз

Курс 28 днів, можна призначати повторно (до 3 разів) з інтервалом 14 днів

Неоперабельні та множинні цисти

До трьох 28-денних курсів при лікуванні легеневих, печінкових і перитонеальних цист. Присутність цист в кістках або мозку вимагає більш тривалого лікування

Перед операцією

Призначається два 28-денних курси. За необхідності проведення операції до закінчення курсу лікування альбендазолом препарат слід приймати до початку операції

Після операції

Після черезшкірного дренажу цист, якщо до операції був проведений курс менше ніж 14 днів, то після оперативного втручання потрібно провести лікування препаратом двома циклами по 28 днів з перервою в 14 днів.

При виявленні життєздатних цист або розповсюдженні гельмінтів проводиться два повних курси лікування

Альвеолярний ехінококоз

Курс становить 28 днів, повторний курс призначається не раніше 14 днів. Тривалість лікування може становити від кількох місяців до кількох років залежно від стадії захворювання

Нейроцистицеркоз*

Залежно від стану курс прийому препарату становить 7-30 днів. Після 14 днів перерви курс можна повторити

Цисти в паренхімі та гранульоми

Тривалість прийому ліків від 7 до 28 днів

Арахноїдальні та внутрішньошлункової цисти

Курс прийому засобу — 28 днів

Рацемозні цисти

Зазвичай курс лікування проводиться протягом 28 днів, однак може тривати й довше, залежно від клінічної та радіологічної відповіді на лікування

*При лікуванні хворих з нейроцистицеркозом призначаються кортикостероїдні та протисудомні препарати. Пероральні та/або внутрішньовенні кортикостероїди рекомендовані для запобігання розвитку церебральної гіпертензії в перший тиждень лікування.

Пацієнтам для лікування капіляріозу призначається прийом Альдазолу протягом 10 днів по 1 таблетці (400 мг) 1 раз на добу.

При гнатостомозі рекомендується приймати альбендазол по 400 мг 1 раз на добу протягом 10-20 днів. Зазвичай необхідний один курс лікування. Однак, якщо при паразитологічному обстеженні результат буде позитивним, може знадобитися додатковий курс лікування Альдазолом.

Курс лікування трихінельозу і токсокарозу становить 5-10 днів по 1 таблетці 2 рази на добу.

Пацієнти літнього віку. Призначення Альдазолу для лікування хворих літнього віку обмежений. З особливою обережністю застосовується альбендазол для лікування хворих з порушеннями функцій печінки в анамнезі, корекція дози не потрібна.

Ниркова недостатність. Корекція дози для лікування пацієнтів з нирковою недостатністю не потрібна, оскільки альбендазол нирками виводиться в малих кількостях. Ця категорія хворих повинна перебувати під наглядом.

Печінкова недостатність. Порушення функцій печінки можуть значно вплинути на фармокінетику альбендазолу з причини того, що він метаболізується в печінці до активного метаболіту. Пацієнти, які мають підвищений рівень трансаміназ, обов'язково до початку лікування Альдазолом повинні пройти обстеження. У разі падіння значущих показників крові та/або різкого підвищення рівня трансаміназ лікування препаратом слід відмінити.

Діти

Альдазол можна приймати дітям з 3-х років.

Застосування під час вагітності та годування груддю

Категорично заборонено приймати Альдазол у період вагітності, годування груддю й жінкам, які планують вагітність.

Здатність впливати на швидкість реакції

Пацієнтам на час лікування альбендазолом рекомендується утриматися від керування автотранспортом та роботи з іншими механізмами, оскільки препарат може викликати побічну реакцію — запаморочення.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

Альбендазол індукує ферменти цитохрому Р450.

До лікарських препаратів, незначно знижуючих ефективність альбендазолу, відносяться: протисудомні (Фосфенітоїн, Карбамазепін, Фенітоїн, Примідон), Ритонавір та Левомізол. Ефективність лікування необхідно контролювати, оскільки може знадобитися корекція дозування або додаткова терапія.

Дексаметазон, Циметидин і Празиквантел можуть призвести до підвищення плазмового рівня метаболіту альбендазолу, що відповідає за активність препарату та може призвести до підвищення ризику побічних реакцій.

Вживання грейпфрутового соку призводить до підвищення рівня альбендазолу сульфоксиду в плазмі крові.

З причини можливого виникнення порушення активності цитохрому Р450 теоретично існує ризик взаємодії з наступними лікарськими препаратами: антикоагулянтами, пероральними цукрознижувальними засобами, пероральними контрацептивами, Теофіліном.

Умови та термін зберігання

Альдазол може зберігатися в оригінальній упаковці за кімнатної температури 4 роки. Цей препарат слід зберігати в недоступному для дітей місці.

Ціна

Альдазол у дозі 400 мг №3 можна купити за 71-88 грн.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    Київський вітамінний завод, ПАТ, м.Київ, Україна
  • Діючі речовини:
    Альбендазол (albendazole)
  • Код АТХ:

    P02CA03

    P - Протипаразитарні засоби, інсектициди і репеленти

    P02 - Протигельмінтні засоби

    P02C - Засоби, що застосовуються при нематодозах

    P02CA - Похідні бензимідазолу

    P02CA03 - Альбендазол