Баланіт
Баланіт – це захворювання статевого члена, що характеризується гострим чи хронічним запальним процесом в головці. Зазвичай воно супроводжується запаленням крайньої плоті, проте в такому випадку захворювання має назву баланопостит. Воно може бути спровоковане фімозом.
Причини
Існує 3 види захворювання:
- травматичний – після появи ушкоджень, травм, тріщин, набряків;
- баланіт, який виникає від роздратування смегмою, сечою та гігєнічними засобами (милом/гелем);
- баланіт, який виникає внаслідок інфекцій, ІПСШ(сифіліс, хламідіоз, герпес).
Розвивається баланіт в результаті раніше виявлених хвороб. До прикладу – псоріаз чи будь-яке інше захворювання шкіри, уретрит та цукровий діабет. З'являється також внаслідок травм чи механічних ушкоджень. Деколи може розвиватися алергічна форма від використання контрацептивів (найчастіше – латексних презервативів). Важливу роль відіграють генетичні та імунні фактори. Недотримання особистої гігієни також призводить до появи та розвитку хвороби.
Симптоми
Баланіт може діагностуватись не тільки у дорослих, а й у дітей. Саме під шкірною складкою збирається вся інфекція, тому слід ретельно промивати пеніс щодня та часто змінювати підгузки: недопускати тривалого контакту з сечою та фекаліями. Характерна симптоматика для захворювання:
- печіння та свербіж;
- запалення та набряк головки статевого члена;
- накопичення смегми;
- дискомфорт та больові відчуття під час сечовипускання;
- гнійні виділення.
Залежно від форми та часу протікання хвороби можна виділити 2 форми: хронічну та гостру. Гостра супроводжується раптовим виникненням, несподіваним болем та запаленням. З'являється неприємний запах та виразки.
Відповідно до характеру ураження епітелію існує катаральний, виразковий та ерозивний баланіт.
В залежності від типу захворювання можуть додаватися ще декілька симптомів:
При кандидозному баланіті – може виникати кислий неприємний запах, який не зникає після миття, наліт на головці, творожні виділення;
При ксеротичному (облітергуючому) – утворюються водянисті бульбашки. Виникають труднощі із сечовипусканням, доводиться сильно напружуватись або сеча виділяється тонкою струєю;
При цірцінарному баланіті (передраковий стан) – можливе утворення ерозій, сіро-білих плям, які важко загоюються. Нелікування призводить до гангрени та ампутації статевого члена.
Слід нагадати, що при невчасному виявленні та лікуванні, хвороба може перерости в хронічну форму або небезпечну гонгрену, тому у разі спостереження будь-яких відхилень потрібно звернутись до лікаря-уролога.
Діагностика
Для ефективного лікування неодмінно потрібно звернутись за допомогою до лікаря. Він зможе оглянути пацієнта та точно встановити діагноз. Щоб правильно визначити форму та стадію хвороби потрібно зробити загальні аналізи крові, сечі, взяти мазок на мікрофлору з уретри та провести тест на ІПСШ. В деяких випадках знадобиться тест на алергічні маркери та УЗД сечостатевої системи.
Лікування
Лікування баланіту у дітей та дорослих проводиться за аналогічною схемою. Щоб повністю вилікувати хворобу потрібно провести комплексне лікування медикаментозними засобами (мазі, гелі, антисептики) і фізіотерапевтичними процедурами промивання антибактеріальними розчинами. Для кандидозного баланіту додатково прописують засоби антигрибкової дії.
Для швидкого зняття запалення застосовують фізіотерапевтичні процедури: магнітотерапія, УВЧ, лазеротерапія.
Якщо баланіт провокується системним захворюванням, то крім протизапальної терапії пацієнту рекомендується лікування основної недуги.
При ускладненнях баланіту можуть виконуватися хірургічні операції:
- обрізання крайньої плоті;
- меатотомія;
- реконструктивна пластика уретри.
Якщо перебіг баланіту ускладнюється гангреною пеніса, то для порятунку життя хворого виконується ампутація статевого члена.
Ускладнення
Якщо своєчасно виявити та почати лікувати хворобу, баланіт проходить через 1-2 тижні. У іншому випадку прогресує та перетворюється в баланопостит чи гангрену. В жодному разі не потрібно самостійно встановлювати діагноз та призначати лікування. Всі медичні засоби прописує тільки лікар. При невдалому лікуванні можуть виникати такі ускладнення:
- запалення сечостатевої системи (сечового міхура, нирок);
- каверна (порожнина, що виникає внаслідок руйнування тканин у процесі хвороби);
- звуження крайньої плоті;
- зниження чутливості головки пеніса;
- зморщеність крайньої плоті та головки;
- паховий лімфадеміт;
- звуження уретри;
- гангрена;
- рак головки статевого члена чи інших органів статевої системи.
Профілактика
Профілактика баланіту досить проста у дотриманні. Є декілька правил, яким варто слідувати, щоб не отримати небезпечне запалення:
- дотримуватись чистоти в паховій зоні, підмиватись щодень по 2 рази зранку та на ніч;
- використовувати контрацептиви при статевому акті;
- при необхідності провести лікування кандидозу у партнера;
- проходити регулярне обстеження лікаря-уролога не рідше одного разу в рік;
- зміцнювати імунну систему загартовувальними засобами, правильно харчуватись, дотримуватись режиму;
Баланіт лікується! Потрібно лише вчасно виявити та почати лікування. А також не боятись звертатись за консультацією до лікаря.