ФІЛЬТР

Зниження лібідо

Зниження лібідо – це зменшення або повна відсутність статевого потягу у чоловіків і жінок. Воно може свідчити про нервові розлади, різні захворювання організму, порушення функцій ендокринної системи. На сексуальне бажання впливають багато факторів, починаючи від настрою і закінчуючи часом року.

За статистикою воно знижене у кожного четвертого чоловіка та у кожної десятої жінки. Відсутність потягу до партнера може стати причиною конфліктів у родині або розлучення.

Зниження лібідо проявляється у труднощах, пов'язаних з досягненням статевого збудження. Нерідко виникає психологічний дискомфорт, відчувається біль під час коїтусу. Деколи не вдається домогтися збудження навіть при відсутності хвилювання. Відмова від сексу, бажання уникнути інтимних контактів теж вказує на зменшення потягу.

Причини

Багато в чому на зниження лібідо впливають несприятливі зовнішні фактори. Наявні у чоловіка або жінки комплекси, поганий настрій, втома через великий обсяг роботи, проблеми в сім'ї або колективі зменшують сексуальний потяг.

Також впливають:

  • вік;
  • генетичні особливості;
  • виховання.

Нерідко статева активність знижується через страхи та спогади про минулі невдачі. Особливо це стосується чоловіків. Якщо говорити про жінок – вони чутливі до стресових ситуацій і сварок, що негативно позначаються на їх лібідо.

Також знижують потяг:

  • одноманітне статеве життя;
  • хронічний дефіцит сну;
  • шкідливі звички (паління, вживання наркотичних речовин, зловживання спиртними напоями).

Що стосується віку – це одна з найбільш важливих причин зменшення потягу. У випадку з чоловіками найбільша активність в сексуальному плані припадає на 16-25 років. У жінок цей період триває з 30 до 40 років.

Ще одна причина – неправильне статеве виховання, що йде з дитинства. Зайва строгість або надмірна опіка можуть спровокувати страх перед партнером, перед майбутнім коїтусом. Це викликає невпевненість і знижує статевий потяг.

У жінок зменшення рівня лібідо може бути спровоковано вагітністю та годуванням грудьми, а також прийманням гормональних протизаплідних засобів. Також знижується потяг з настанням клімаксу. При цьому жінка не відчуває дискомфорту.

На зменшення лібідо впливають не тільки супутні фактори, але й наявні хвороби і травми. До них відносяться не тільки проблеми у статевій сфері. Загальносоматичні захворювання також чинять негативний вплив на сексуальне життя.

Не менший вплив чинять ранні дитячі травми (насильство), а також тиранія в сім'ї в поточний період.

Зменшує лібідо прийом деяких лікарських препаратів (антидепресантів, нейролептиків, антиконвульсантів, транквілізаторів).

Діагностика

Діагностика зниження лібідо здійснюється спеціалістом у кілька етапів. Спочатку лікар проводить бесіду, щоб з'ясувати загальний стан пацієнта, поточні і минулі захворювання. Після збору даних хворому необхідно здати кілька аналізів крові:

  • загальноклінічний;
  • для визначення рівня глюкози, ліпідів і гормонів (тестостерон, пролактин);
  • для встановлення рівня інсуліну і С-пептиду (при наявності ожиріння).

Залежно від наданої пацієнтом інформації можуть знадобитися: ультразвукова доплерографія сечовивідних і статевих органів, рентген малого таза, комп'ютерна або магнітно-резонансна томографія головного мозку, електроміографія м'язів тазового дна. При необхідності призначається чоловікам віагра-тест, проводиться біопсія простати.

Якщо є підозра на інфекції, що передаються при інтимних контактах, потрібно здати аналізи (мазки) для визначення їх наявності. Це необхідно і чоловікам, і жінкам. У жінок при обстеженні додатково виключаються вагініт, вульвіт.

Також можуть знадобитися виявлення психічних відхилень або захворювань, оцінка рівня тривоги/депресії з використанням шкали HADS та рівня астенізація за MFI-20.

Під час яких хвороб проявляється?

Список захворювань, що знижують лібідо, великий. До них відносяться проблеми сечостатевої, серцево-судинної та травної системи, ожиріння, цукровий діабет. Також зменшують лібідо інфекції, що передаються при інтимних контактах.

Одна з найбільш складних сфер – захворювання неврологічного характеру. У таких випадках порушується мозковий кровообіг. Це вражає центри, які відповідають за сексуальний потяг.

Негативно позначаються на рівні лібідо:

  • шизофренія;
  • інфантилізм;
  • неврастенія;
  • пухлина гіпофіза;
  • простатит;
  • артеріальна гіпертензія.

До якого лікаря звернутися?

Щоб виявити причини зниження лібідо, необхідно звернутися до фахівця. Якщо немає впевненості в діагнозі, то спочатку слід відвідати терапевта. Залежно від показань він направить на консультацію до профільного лікаря (андролога, уролога, гінеколога, ендокринолога, сексолога).

Профілактика

Для профілактики зниження лібідо необхідно вести здоровий спосіб життя. Це стосується правильного харчування, занять спортом, підтримання прийнятної ваги. Також потрібно відмовитися від прийому певних медикаментів (по можливості замінити їх аналогами після консультації з лікарем). Ще один важливий момент – своєчасне вирішення стресових ситуацій в будь-якій сфері, будь то робота, сімейні чи дружні відносини.