ФІЛЬТР

Зменшення ваги

Незрозуміла втрата ваги – це помітне зниження ваги тіла, яке виникає, якщо людина не намагається схуднути. Втрата ваги може бути симптомом серйозної хвороби, включаючи рак або діабет. Така втрата ваги не відбувається через дієту, фізичні вправи або зміни способу життя. Втрата ваги, що становить п'ять відсотків маси тіла, протягом періоду від 6 до 12 місяців вважається "необґрунтованою". 

Втрата ваги може бути результатом зниження кількості рідини в організмі, м'язової маси або жиру. Зниження жиру в організмі може бути навмисно викликане фізичними вправами та дієтою. Втрата ваги є нормальною після вагітності. Інші можливі причини втрати ваги: рак, вірусна інфекція, гастроентерит, паразитна інфекція, депресія, захворювання кишківника і гіперактивна щитоподібна залоза.

Втрата ваги та відсутність харчування, пов'язані з хронічним захворюванням, називають кахексією. Незрозуміла, ненавмисна втрата ваги часто є наслідком хвороби й повинна бути оцінена лікарем.

Безпричинна втрата ваги може супроводжуватися такими симптомами:

  • ригідність;
  • болі в м'язах;
  • біль у попереку, спині, сідницях, ногах, стегнах, шиї, плечах;
  • зменшення руху суглобів;
  • жорсткість суглобів;
  • біль при русі;
  • біль під час стояння; 
  • депресія;
  • низька самооцінка;
  • труднощі зі сном;
  • проблеми з сечовим міхуром;
  • головний біль; 
  • защемлення нервів;

Причини

Незрозуміла втрата ваги може бути викликана умовами, які варіюються від легкої до дуже серйозної. Причини можуть бути фізичними або психологічними:

  • Гіперактивна або малоактивна щитоподібна залоза. Щитоподібна залоза допомагає регулювати температуру тіла і контролює частоту серцевих скорочень та обмін речовин (процес, який перетворює їжу в енергію).
  • Рак
  • Хвороба Крона (запалення кишківника)
  • Серцева недостатність
  • Хвороба Аддісона, стан, при якому наднирники, які сидять поверх нирок, не виробляють достатню кількість гормонів кортизолу та альдостерону
  • Хвороба Паркінсона
  • СНІД
  • Гастроінтестинальні проблеми, такі як виразкова хвороба або виразковий коліт
  • Стоматологічні проблеми
  • Депресія або тривога
  • Побічні ефекти від певних медичних препаратів
  • Целіакія (алергія на клейковину)
  • Діабет
  • Недіагностовані розлади харчування
  • Набряк підшлункової залози
  • Дисфагія (проблеми з ковтанням)
  • Деменція

Також існують такі причини зменшення ваги:

Недоїдання

Найкращий спосіб запобігти недоїданню – це їсти добре збалансовану їжу з правильним поєднанням білка, жиру і вуглеводів. 

Алкоголізм та вживання наркотиків

Алкоголь може бути занадто калорійним і викликати здуття живота, але надмірне вживання алкоголю може також викликати у людини значну втрату ваги. Крім того, алкоголізм може призвести до виразкової хвороби, що також спричиняє втрату ваги.

Паразити

Стрічкові черв'яки, круглі черв'яки, хронічні черв'яки, гострики – тисячі людей страждають наявністю цих та інших паразитів щороку, як правило, після вживання непомитої  їжі або неочищеної води. Паразити харчуються поживними речовинами в організмі. Як наслідок – зменшення апетиту і втрата ваги. Можуть з'являтися такі симптоми як нудота, блювота і діарея. 

Діагностика

Через високий відсоток серйозних етіологій, всі пацієнти, які мають ненавмисну втрату ваги, повинні отримати ретельний анамнез і фізичний огляд. Особливу увагу слід звернути на симптоми та ознаки раку, шлунково-кишкових станів та психічних захворювань.

Як загальний синдром, ненавмисна втрата ваги вимагає широкого підходу до огляду організму.

Причиною для занепокоєння складає втрата ваги понад 5-7 кілограм за 6-12 місяців без навмисних спроб схуднути. Лікар може використовувати непрямі засоби оцінки (наприклад, оцінку втрати ваги пацієнтом, зміну розміру одягу, показання друга або родича, що підтверджує втрату ваги) та клінічні судження. 

У деяких випадках ненавмисна втрата ваги може виявитися раптово (наприклад, настання гіпотензії, швидко прогресуючої інфекції). У таких випадках може знадобитися негайна госпіталізація.

Для встановлення правильного діагнозу використовують такі методи:

  • загальний клінічний огляд;
  • загальний та біохімічний аналіз крові;
  • загальний аналіз сечі та калу;
  • УЗД;
  • МРТ;
  • огляд у психолога;

Під час яких хвороб проявляється

Втрата м'язів (саркопенія)

Дослідження показують, що більшість старших людей страждають від втрати м'язової маси. Цей вид м'язової атрофії зветься саркопенією. Більшість випадків саркопенії пов'язані з поганим харчуванням, а також неактивним способом життя. Одним з кращих способів запобігти втраті м'язів, є вживання білка та вітаміну D. Крім того, варто виконувати силові вправи, що допоможе наростити м'язову масу та силу.

Рак

Рак в цілому може викликати значну втрату ваги, але існує кілька типів раку, таких як рак легенів, підшлункової залози й товстої кишки, які, як відомо, однозначно призводять до незрозумілої втрати ваги. Аномально функціонуючі ракові клітини ростуть поза контролем, прискорюють ваш метаболізм і зношують все тіло, використовуючи його ресурси, що спричиняє втрату ваги.  Лікування раку також може призвести до втрати ваги. Радіація та хіміотерапія часто викликають зниження апетиту, і це може призвести до побічних ефектів, включаючи нудоту, блювоту і виразку ротової порожнини, які перешкоджають потраплянню їжі. 

Гіпертиреоз

Незрозуміла втрата ваги може бути однією з ознак проблем щитоподібної залози. Гіпертиреоз – це тип аутоімунного захворювання, що сприяє виробленню надмірної кількості гормонів, які прискорюють обмін речовин. Причини гіпертиреозу включають тиреоїдит Хашімото, вживання певних медичних засобів, такі як літій, радіаційне лікування шиї, хірургія щитоподібної залози, вагітність і йодний дефіцит. 

ВІЛ та СНІД

Синдром набутого імунодефіциту, також відомий як СНІД, є хронічним, потенційно небезпечним для життя захворюванням, викликаним вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). ВІЛ знижує здатність організму поглинати поживні речовини, провокує недоїдання. 

Виразкова хвороба

Пептичні виразки – це відкриті рани, які розвиваються на внутрішній оболонці шлунка, а також на верхній частині тонкої кишки. Вони викликають біль і збільшення кислотної продукції, що призводить до рефлюксу. Оскільки головним симптомом пептичної виразки є біль у шлунку, вони часто викликають зниження апетиту. Зміни способу життя у поєднанні з різними препаратами є найкращим способом лікування захворювання та будь-якої втрати ваги, пов'язаної з нею.

Депресія

Депресія – це розлад настрою, який викликає стійке почуття смутку і втрату інтересу до більшості речей. Збільшення ваги є поширеним симптомом, пов'язаним з депресією, але він також може призвести до втрати ваги. Одним з побічних ефектів цієї виснажливої хвороби є втрата апетиту, що, природно, призводить до того, що людина втрачає вагу. 

Серцева недостатність

Ця смертельна хвороба, яка виникає, коли серце не в змозі прокачати достатню кількість крові і кисню до серця і решти тіла. Важливим показником цього стану або погіршенням стану серця в цілому є швидка незрозуміла втрата ваги (втрата принаймні 7,5% нормальної ваги протягом шести місяців), відома як серцева кахексія.

Діабет

Ми часто пов'язуємо діабет зі збільшенням ваги або ожирінням, але втрата ваги також може бути симптомом діабету. Коли організм більше не здатний достатньо продукувати інсулін, глюкоза більше не виробляється, її в кровотік і використовується як енергія. Коли є недостатність інсуліну, організм починає спалювати жир і м'язи для отримання енергії, що призводить до зниження загальної маси тіла.

Целіакія

Целіакія є імунним розладом, що викликає пошкодження тонкої кишки. Коли целіакія знаходиться в поганому стані, вона руйнує підкладку кишківника, що припиняє поглинання поживних речовин і, з часом, припиняє поглинання калорій. Це призводить до втрати ваги. 

Деменція

Люди, що знаходяться на пізній стадії хвороби Альцгеймера, часто втрачають вагу, адже вони деколи не в змозі повідомити про свої потреби в їжі. Люди з деменцією можуть стати соціально ізольованими або просто забути регулярно харчуватися. Розпад нейронів в головному мозку притупляє відчуття смаку і запаху, тому їжа стає менш привабливою. Крім того, дослідження вказує на втрату ваги як можливий показник розвитку деменції в майбутньому. 

Хвороба Крона

Недостатнє харчування та втрата ваги часто зустрічаються у людей з хворобою Крона – хронічним запальним захворюванням шлунково-кишкового тракту. Як і при целіакії, організм не вбирає поживні речовини належним чином, і вони починають менше їсти, оскільки їжа може викликати кишкові болі. Крім того, пацієнти з хворобою Крона можуть мати виразки по всьому тілу, включаючи рот і шлунок, це викликає біль при прийманні їжі.

Ревматоїдний артрит

Зазвичай ревматоїдний артрит асоціюється у нас як хронічне захворювання, яке викликає хворобливі, жорсткі та набряклі суглоби. Але воно може також викликати ненавмисну втрату ваги. Хвороба підсилює запалення, що призводить до перевиробництва групи білків, званих цитокінами, і збільшення швидкості метаболізму. Таким чином, організм спалює більше калорій і жиру, а пацієнти втрачають вагу.

Вовчак

Вовчак - це аутоімунне захворювання, яке порушує роботу всього організму – від ураження нирок до порушення щитоподібної залози. Вовчак також може викликати кислотний рефлюкс; хворі відчуватимуть пекучі болі в грудній клітці, який призводить до того, що деякі пацієнти уникають приймання їжі. Проблеми шлунково-кишкового тракту, які часто супроводжують вовчак, включаючи спазми шлунка і діарею, також можуть призвести до втрати ваги.

Хвороба Аддісона

Коли пацієнт має хворобу Аддісона, пошкоджуються наднирники і не виробляють гормон стресу – кортизол. Коли ви стресуєте, ваш організм бореться з ним за відсутності достатнього кортизолу. Таким чином, замість того, щоб переживати нормальний стрес, ви відчуваєте нудоту та запаморочення. Спалюєте калорії і м'язову масу, втрачаєте вагу.

Хвороба Шегрена

Два найпоширеніші симптоми цього захворювання імунної системи, які також називають синдромом Шегрена – сухість очей і сухість у роті. Це може відбуватися в поєднанні з іншими аутоімунними порушеннями. Слинні залози знищуються, і люди мають проблеми з прийомом їжі і з ковтанням. Попри хорошу гігієну порожнини рота, люди з цим захворюванням можуть мати численні виразки ротової порожни і втрачати зуби, що і сприяє больовим синдромам під час прийому їжі. У наслідок чого – зменшення ваги.

Ахаласія

Цей розлад завдає шкоди стравоходу, що з'єднує задню частину горла зі шлунком. Нервові закінчення стравоходу повинні розслаблятися, коли приймаєте їжу, тому вона має можливість потрапляти у шлунок. Проте у людей з ахалазією нерви відмирають, а їжа не може потрапити в шлунок.

До якого лікаря звернутись

Різка необґрунотована втрата ваги може залежати від різних факторів, у наслідок чого, консультація може знадобитися в різних лікарів. Тому, насамперед, потрібно проконсультуватися у лікаря-терапевта, який визначить ймовірну причину втрати ваги та направить до лікаря, який спеціалізується на тій чи іншій хворобі.

Профілактика та лікування

Для запобігання безконтрольної втрати ваги потрібно перш за все звертати увагу на побічні симптоми, які вказують на різноманітні хвороби, що провокують цю втрату.

  • При захворюваннях органів шлунково-кишкового тракту необхідний цілий комплекс лікарських засобів. Щоб оптимізувати вироблення жовчі, потрібні блокатори протонної помпи;
  • Приймати препарати для стимуляції апетиту;
  • Хворим з гастритом і виразкою шлунка і кишківника потрібні антациди – речовини, що знижують вироблення соляної кислоти, яка прискорює травлення і перистальтику кишківника;
  • Гормональні порушення у чоловіків і жінок лікувати значно важче. Діабет I типу вимагає постійного прийому інсуліну, інакше підшлункова залоза не буде здатна впоратися зі своїми функціями. 

Окрім того, запобігти зниженню ваги й налагодити апетит, допоможуть прості щоденні методи:

  • посилити фізичне навантаження;
  • підвищити калорійність меню;
  • проводити достатньо часу на свіжому повітрі;
  • не стресувати;
  • виділити 7-8 годин на сон;
  • вживати достатню кількість рідини.