ФІЛЬТР

Збільшення яєчка

Інколи можна помітити, що одне яєчко більше, ніж інше. Причин для паніки не повинно виникати, адже це у більшості випадків нормально. Різниця в розмірах зазвичай не хвилює, хоча це, дійсно, може вказувати на проблему. Якщо яєчко болить або змінює форму потрібно обов'язково звернутися до лікаря. Крім видимого збільшення мошонкового мішка, можуть виникнути додаткові симптоми. Вони будуть залежати від причини набряку. Це може бути поява грудочок у яєчку та біль.

Причини

Однією з основних причин болісного набряку мошонки є перекрут яєчок. Це травма, яка спричиняє скручування яєчка в мошонковому мішку і переривання кровообігу. Травма може спричинити загибель тканин мошонки за лічені години. Медичні стани та захворювання також можуть спричинити набряк мошонки:

  • травма;
  • рак яєчок;
  • аномально розширені вени в мошонці;
  • гостре запалення яєчок;
  • набряк через підвищену рідину, що називається гідроцеле;
  • грижа;
  • запалення або інфекція в епідидимісі, що називається епідідіміт;
  • застійна серцева недостатність;
  • запалення або інфікування шкіри мошонки.

Діагностика

Лікар проведе фізичний огляд яєчка. Метод пальпації допоможе визначити наявність грудочок у яєчку. Корисною інформацією для діагностування буде про симптоми, види діяльності, якими займалися до цього.

При необхідності лікар може провести УЗД мошонки для огляду внутрішньої її частини. Цей тест візуалізації дозволить побачити, чи є які-небудь порушення в мошонковому мішку.

Під час яких хвороб проявляється

Перекрут яєчок

Перекрут яєчок потребує негайного хірургічного втручання. Ця проблема виникає, коли яєчко закручується всередині мошонки спонтанно або рідше через пряму травму. Коли яєчко скручується, кровоносні судини, що містяться в сім’яному канатику, також скручуються, що призводить до переривання припливу крові до ураженого яєчка. Яєчкам і області мошонки потрібен кисень, який транспортується кров'ю, щоб залишатися функціональним і життєздатним, а скручування може призвести до «загибелі» яєчка.

Торсія

Торсія може виникнути в будь-якому віці, але найчастіше вона зустрічається в перші кілька місяців життя і у хлопчиків у віці від 12-18 років. Торсія часто виникає у чоловіків, у яких спостерігається аномалія, що впливає на нормальне прикріплення яєчка до стінки мошонки (так звана дзвінко-клапперна деформація). У багатьох чоловіків спостерігаються однакові порушення в обох яєчках.

Перекрут придатка яєчка

Яєчковий відросток і епідидимальний відросток є функціональною тканиною, що залишається від ембріонального розвитку людини. Як і при перекруті яєчок, скручування цих структур може призвести до переривання кровотоку.

Епідидиміт

Епідидиміт (запалення придатка) найчастіше відбувається через інфекцію. Це найчастіша причина болю в яєчках у чоловіків старше 18 років, хоча вона може зустрічатися і у препубертатних хлопчиків, і у літніх чоловіків.  сексуально активних чоловіків найчастішою причиною епідидиміту є захворювання, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), такі як гонорея або хламідія.
Чоловіки старшого та молодшого віку також можуть захворіти епідидимітом, часто через порушення роботи сечостатевої системи. У чоловіків похилого віку збільшення простати є цією причиною.

Орхіт

Орхіт виникає, коли інфекція викликає запалення яєчка. Це може трапитися внаслідок захворювання, що називається свинка.

Епідидимальна кіста

Кіста – це тонкий мішок, наповнений рідиною. Епідидимальна кіста може виникнути при надлишку рідини в протоці. Вона також може утворюватися під час розвитку епідидиму.

Ці кісти нешкідливі і зазвичай безболісні. Ніякого лікування не потрібно, часто проходять самостійно. Якщо епідидимальні кісти викликають дискомфорт, їх можна видалити хірургічним шляхом.

Гідроцеле

Гідроцеле відноситься до мішка, який утворюється навколо яєчок і наповнюється рідиною. Хоча зазвичай не потребує лікування, гідроцеле може свідчити про запалення.

Варикоцеле

Це стан, коли вени у яєчку розширюються. Зазвичай не потребує лікування, якщо немає додаткових симптомів, але варикоцеле може викликати низьку кількість сперми.

Рак яєчок

Ракові клітини можуть з’являтися і розмножуватися в яєчку. Зазвичай він виникає вкрай рідко, проте дуже важливо діагностувати його вчасно.

До якого лікаря звернутись

Якщо  болять яєчка або мошонка, або одне яєчко більше за інше важливо звернутися до лікаря-уролога, щоб визначити, чи не викликаний біль перекрутом яєчок, оскільки це хірургічна невідкладна ситуація, яка потребує швидкої медичної допомоги.  Біль від перекрута яєчок зазвичай виникає раптово. Біль від інфекції яєчка  починається поступово.

Негайно зверніться до лікаря, якщо з'являються такі симптоми:

  • набряк, хворобливість або почервоніння яєчок і мошонки;
  • нудота і блювання;
  • лихоманка;
  • хворобливе сечовипускання або виділення зі статевого члена;
  • біль при статевому акті;
  • біль при еякуляції;
  • кров у сечі;
  • кров у спермі.

Профілактика

Дуже важливо стежити за розміром і формою яєчок, щоб можна було виявити будь-які зміни. Проводьте самоаналіз раз на місяць. Будьте уважні до появи грудочок, наростів, болю, набряку та інших відхилень.

Для проведення самоаналізу яєчка:

  • перед початком роботи переконайтесь, що мошонка пухка, не набрякла;
  • обережно і повільно розгорніть яєчко між пальцями і великим пальцем;
  • ретельно перевіряйте поверхню кожного яєчка, шукаючи грудочки, чутливі та болісні ділянки, випинання, набряки або зміни розмірів;
  • перевірте дно мошонки, досягаючи епідидимісу, який повинен відчуватися як кілька згрупованих трубочок;

Оглядайте обидва яєчка хоча б раз на місяць.

Для профілактики збільшеного яєчка варто дотримуватися правил безпечного статевого акту, інтимної гігієни та уникати травм.