ФІЛЬТР

Запалення ясен

Фактично кожній людині рано чи пізно доводилось замислюватись про здоров’я зубів. Однією з найбільш поширених проблем є запалення ясен. Запалення ясен – це хвороботворчий процес, при якому тканини ясен і тканини навколо зубів набрякають, кровоточать, викликають відчуття дискомфорту та/або болю. Згідно зі статистичними даними, приблизно 78% населення мали проблеми, пов’язані із запаленням ясен.

Здоров’я ясен є надзвичайно важливим, оскільки ясна не лише виконують захисну функцію, але й беруть участь в процесі пережовування їжі. Будь-які ушкодження чи захворювання ясен можуть створювати небезпеку для цілісності зубів, які в процесі розвитку хвороби можуть псуватись та навіть випадати.

Причини

Недостатня гігієна ротової порожнини. Якщо не приділяти достатньо уваги гігієні ротової порожнини, то наслідком цього є розвиток хвороботворчого середовища, де розвиваються різноманітні бактерії, які і можуть викликати запалення. Також часто причиною запалення навколозубних тканин є зубний наліт.

Захворювання. Різного роду захворювання (серцево-судинні, захворювання шлунково-кишкового тракту, ротової порожини, ендокринні захворювання) можуть викликати запалення ясен.

Травми. Якщо тканини ясен травмовані, то бактеріям легше в них потрапити й викликати запалення. Травматизація виникає внаслідок пошкодження тканин, наприклад, надмірним натиском.

Зниження імунітету. Шкідливі звички, сезонні хвороби, недостатня кількість вітамінів (особливо вітамінів групи B)  та мікроелементів знижують імунітет, що призводить до того, що тканин ясен стають тоншими та слабше опираються бактеріям.

Генетика. Якщо в родині бували випадки проблем з яснами, то цілком ймовірно, що така схильність може передаватись.

Паління. В цигарках містяться смоли та шкідливі складники, які осідають на тканинах ротової порожнини, травмуючи їх. Також у курців з’являється наліт на зубах, який пошкоджує ясна.

Медичне втручання. Погано вилікуваний карієс, неправильно поставлені пломби, пластинки чи брекети, – все це може викликати ушкодження ясен, результатом чого є виникнення запальних процесів.

Індивідуальні особливості організму. Навіть неправильний прикус може порушувати природнє очищення зубів, від цього іноді може з’являтись запалення.

Їжа та вода. У складі води є мікроелементи, які можуть осідати на емалі, руйнувати її;рештки їжі також можуть залишатись на зубах, формувати наліт, а наліт викликає запалення ясен..

Діагностика

Діагностика запалення ясен включає медичний огляд ротової порожнини, вивчення анамнезу, комп’ютерна діагностика, рентген щелепи, УЗД внутрішніх органів, біохімічний аналіз крові.

Під час яких хвороб проявляється

Види запалення ясен:

Гінгівіт – це найбільш поширений вид запалення, який характеризується запальними процесами поверхневих тканин ясен. Важливо одразу почати лікування для уникнення розвитку ускладнень. Ознаки: кровоточивість та чутливість ясен, почервоніння, набряк, біль.

Парадонтит – це запалення, яке виникає в результаті ускладнення гінгівіту. Небезпечне тим, що може викликати розхитування зубів. Серед ознак: неприємний запах, утворення щілин між зубами, пульсація.

Парадонтоз – це запалення, що характеризується ураженням ясен, яке супроводжується болем та свербежем. Згодом тканин ясен починають відставати, утворюючи кишені, які можуть гноїтись.

Стоматит. Запалення слизової ротової порожнини, яке може поглиблюватись, зачіпаючи ясна.

Цукровий діабет. Це захворювання порушує мінеральний обмін в організмі. Такий дисбаланс негативно впливає на стан твердих тканин організму, серед яких і зуби (а звідси – і проблеми з яснами).

Проблеми із серцево-судинною та кровоносною системою. Якщо виникають захворювання пов'язані з цими системами, то страждають і ясна (наприклад, анемія, коли зменшується кількість гемоглобіну в крові, викликає кисневе голодування тканин,  що погіршує і стан ясен).

Захворювання шлунково-кишкового тракту. Наприклад, виразка викликає появу нальоту на язиці та зубах, що викликає запалення ясен.

СНІД. Коли знижується опірність імунітету, виникає ураження слизової оболонки, зокрема слизової ротової порожнини, де починають розвиватись інфекції.

До якого лікаря звернутись

Запалення ясен потребує комплексного огляду, оскільки воно може викликати цілу низку неприємних симптомів, які можуть посилюватись, а також прогресувати. Якщо виникло запалення ясен, необхідна консультація таких спеціалістів  як стоматолог, кардіолог, ендокринолог та гастроентеролог.

Профілактика

Слідкуйте за станом ротової порожнини. Чистіть зуби зранку та ввечері, позбавляйтесь нальоту та залишків продуктів харчування, полокаючи порожнину рота після їжі.

Дотримуйтесь здорового раціону, багатого на вітаміни на мінерали, їжте більше фруктів, овочів та зелені.

Зменште вживання солодощів. Бактерії харчуються залишками цукру на зубах, руйнуючи емаль. Це може спричинити карієс і запалення ясен.

Зменште кількість паління. Шкідливі речовини, що містяться у цигарках, утворюють наліт, який може сприяти розвитку запальних процесів в ротовій порожнині.

Уникайте перепадів холодного та гарячого. Пам’ятайте, що вживання дуже холодну та гарячу їжу одночасно або окремо травмує м’які та тверді тканини ротової порожнини, на яких можуть виникати мікротріщини, що полегшує потрапляння бактерій до зубів та ясен.

Не зволікайте та одразу ж зверніться до лікаря, якщо запалення ясен набуває тривожних ознак та викликає занепокоєння. Самолікування може нашкодити та погіршити стан ясен.

Відвідуйте стоматолога. Не забувайте періодично звертатись до стоматолога, щоб впевнитись, що все гаразд. Вчасне обстеження може запобігти розвитку захворювань  ротової порожнини та попередити появу ускладнень.

Якщо дотримуватись правил гігієни ротової порожнини та вести здоровий спосіб життя, то ясна завжди залишатимуться здоровими.