Запах ацетону

Запах ацетону схожий на аромат мочених яблук та аміаку. Запах ацетону – це сигнал про порушення в функціонуванні деяких органів, який з'являється у людини при наявності будь-яких внутрішніх патологій. Ацетоновий запах можна відчути з рота, від сечі, поту та шкіри.

Ацетоновий запах з рота може з'явитися в будь-якому віці, причому у дітей частіше, ніж у дорослих. Особливість появи запаху ацетону в тому, що його неможливо прибрати або приховати за допомогою чищення зубів або полоскання рота, оскільки він виходить з легенів.

Відомо, що "ацетон" отримав своє найменування від латинського слова acetum (оцет). У людському організмі ця речовина виробляється при перекисному окисленні жирів. Оскільки більшу частину енергії ми отримуємо з глюкози, вона розноситься з кровотоком в кожну клітинку тіла. При недостатній кількості глюкози або при непотраплянні її всередину клітини, в процес включаються жири – запасні джерела енергії, в результаті розщеплення яких, в кров потрапляють продукти їх розпаду, включаючи й ацетон.

При попаданні ацетону в кров, він виділяється з організму за допомогою нирок і легенів. Аналіз сечі в цьому випадку показує підвищений рівень ацетону, а повітря, що видихається легенями, набуває ацетоновий запах. У запущених стадіях деяких хвороб ацетон виходить через пори шкіри, через що тіло ніби починає виділяти запах ацетону.

У важких випадках, поява симптомів сильного запаху ацетону, що супроводжуються нудотою і блювотою, що здатні призвести до глибокої коми. Тому, при появі вищеописаних симптомів необхідно негайно звернутись до лікаря. 

Причини

Найбільш частою причиною, через яку з рота, сечі та від тіла з'являється запах ацетону, є цукровий діабет, при якому у людини розвивається нестача інсуліну через порушення вуглеводного обміну в організмі. Запах ацетону з рота, який свідчить про нестачу глюкози, є першим симптомом цукрового діабету, як і слабкість, млявість, свербіж шкіри та швидка стомлюваність. У таких випадках, кров перенасичується глюкозою, яка через нестачу інсуліну втрачає здатність проникати в клітини, викликає сильне порушення вуглеводного обміну (метаболічний ацидоз). Надлишок глюкози призводить до зміни складу крові та погіршення обміну речовин, внаслідок чого кількість кетонових тіл в організмі збільшується. Організм активно виводить цей надлишок, зокрема, з потом. В результаті з'являється різкий ацетоновий запах, що нерідко попереджає про наближення діабетичної коми.

Оскільки нирки й печінка відповідають за очищення всього організму, вони беруть участь у виведенні шкідливих речовин і токсинів назовні й фільтрують кров. При порушенні роботи печінки і нирок, або при хронічних патологіях цих органів (гепатит, пієлонефрит, холецистит) функція очищення частково блокується, шкідливі речовини, в тому числі й ацетон, накопичуються в організмі людини, а ацетоновий запах з'являється в сечі, з рота і від шкіри.

Запах ацетону з рота у маленьких дітей може з'явитися через зараження глистами, при хворобах ЛОР-органів, перед початком ГРВІ, при дисбактеріозі або інших порушеннях в роботі шлунково-кишкового тракту.

Ацетоновий запах в носовій порожнині дає хронічна ниркова недостатність унаслідок накопичення в організмі продуктів розпаду, які до виникнення патологій виводилися через нирки. Людина починає відчувати, як сама себе отруює. А малопомітний запах ацетону з боку, стає сильно відчутний в близькому спілкуванні.

Запах ацетону з'являється в результаті голодування. На неприємні відчуття і сильний аміачний запах в роздягальні скаржаться навіть спортсмени. Оскільки, під час тренування, а також після неї, жир, що розщеплюється, дає глюкозу та аміак. А запах аміаку переслідує людей, які занадто швидко худнуть та скидають вагу.

У разі різкої втрати кілограмів при збереженні апетиту, дратівливості і безсоння, вважають, що причиною появи ацетонового запаху, можуть служити порушення в роботі щитоподібної залози. 

Буває, що людина починає відчувати неприємний запах ацетону в носі в той час, як оточення не відчувають цей запах. Такий дискомфортний симптом запаху ацетону в носі віщує про розвиток внутрішніх патологій, які можуть призвести до серйозних проблем зі здоров'ям.

Тому рекомендується, якомога швидше, звернутися до лікаря. Слід зазначити, що коли деякі люди не можуть зрозуміти, звідки йде запах і чому його не відчувають сторонні, вони впадають в збуджений нервовий стан. Цікаво, що запах ацетону в носі в деяких випадках лише ілюзія, а насправді запаху немає. Але людина вигадує ті неприємні відчуття, які повинні були б в неї з'явитись насправді при відчутті цього запаху. Такий синдром може бути викликаний такими захворюваннями, як грип, шизофренія, епілепсія, пухлина гіпофіза, неврастенія або істерія, запальний процес в голові, будь-яка черепно-мозкова травма.

У разі відсутності інших будь-яких причин, коли людина продовжує відчувати запах ацетону, це свідчить про проблеми в його фізичному чи психологічному стані.

Цікаво, що будь-який сторонній предмет, який потрапив в ніс, може спровокувати появу запаху ацетону або запаху оцту, причому симптом не завжди зникає безпосередньо після вилучення, а іноді – через якийсь час. А якщо запах не зникає, а лише посилюється, необхідно перевірити, чи немає на слизовій носа ран від сторонніх предметів, що з'явилися при їхньому проходженні через дихальні шляхи.

Слід зазначити, що сам по собі дискомфортний симптом не є небезпечним. Але хвороби, які його викликали, можуть вплинути на якість і тривалість життя людини. Тому запах ацетону в носі не можна ігнорувати ні в якому разі. При перших його проявах необхідно терміново звернутися до фахівця для встановлення правильного діагнозу і призначення відповідного лікування з метою одужання і запобігання ускладнень.

Якщо пацієнт відчуває неприємний запах від себе, а інші люди – ні, тоді при виконанні порад лікарів через кільки днів хворий зможе дихати й жити легше, а потім і зовсім позбутися запаху ацетону.

Діагностика

З метою своєчасної діагностики можливих захворювань, пов'язаних з появою неприємного запаху ацетону, необхідно пройти необхідні аналізи та дослідження на вміст ацетону, здати аналіз крові на цукор, аналіз сечі, зробити бакпосів з носоглотки, пройти комп'ютерну томографію, ендоскопію.

Завдяки інформації, отриманої від проведених досліджень, можна визначити, яке саме захворювання спровокувало появу аміачного запаху і як з ним боротися, підібрати правильне лікування.

Під час яких хвороб проявляється

До появи запаху ацетону у людини призводять різні ендокринні патології, в тому числі, пов'язані з дисфункцією підшлункової залози (наприклад, цукровий діабет); проблеми з системою травлення, порушення роботи нирок і печінки; інфікування бактеріями, мікробами, вірусами. Встановлено, що підвищення рівня ацетону в сечі і крові та запах ацетону з'являється при таких хворобах, як:

  • кетоацідозна кома;
  • інтоксикація організму;
  • цукровий діабет;
  • ацетономічний синдром;
  • хвороби щитоподібної залози (наприклад, гіпертиреоз, ускладнення дифузного токсичного зоба);
  • ниркова недостатність, пієлонефрит;
  • печінкова недостатність;
  • травма печінки, гепатит, цироз печінки, холецистит;
  • стрімке зневоднення при кишкових інфекціях.

До якого лікаря звернутися

При появі симптому запаху ацетону необхідно звернутися до терапевта, ендокринолога, гастроентеролога, уролога, нефролога, невропатолога з метою своєчасного визначення причини його виникнення і способів лікування хвороби.

Профілактика

Щоб запобігти появі запаху ацетону в сечі, слід дотримуватися правильного здорового харчування, уникати стресових ситуацій і нервового перенапруження. Дотримуватись водно-лужної дієти, обмежити прийом свіжих овочів та фруктів, а також жирних і смажених страв.