ФІЛЬТР

Запах аміаку

Поява запаху аміаку з рота або виділень у хворого часто є ознакою наявності проблем в організмі. Цей симптом зазвичай виникає раптово і приносить дискомфорт.

Причини

Неприємний запах з рота, як правило, вказує, що у пацієнта є проблеми у ротовій порожнині або це свідчить про патологію травної системи.

Часом поява несвіжого дихання пов'язана з прийманням деяких лікарських препаратів. Ще таку симптоматику провокують захворювання горла і носа. Крім того, також можуть вплинути: неправильна робота системи сечовиділення, порушення метаболізму, аномальні явища судин. Причини аміачного запаху, що виходить з рота, часто полягають в неправильному харчуванні й різних захворюваннях.

Якщо ж мова йде про запах аміаку від сечі, то це може бути пов'язано як з природними фізіологічними, так і з патологічними причинами. За процес виділення сечі відповідають нирки, сечоводи та сечовий міхур. Якщо в одному з органів виникли якісь проблеми, то це відразу стає помітно по зміні вигляду і запаху сечі.

Поява різкого аміачного запаху досить часто супроводжується кров'яними виділеннями, часом може виникати свербіж сильної або помірної інтенсивності. У жінок такий симптом є результатом великої концентрації фосфату амонію.

Внаслідок яких природних процесів може з'являтися запах аміаку?

  • В раціоні занадто багато білкової їжі. В організмі білки розщеплюються на амінокислоти, які при розкладанні завжди виділяють аміак.
  • Затримка сечовипускання. Якщо сеча довго знаходиться в сечовому міхурі, то вона змінює свій колір і має досить неприємний запах.
  • Мале споживання води. Коли починається зневоднення, сеча стає більш концентрованою, колір темніє і від неї чутно неприємний запах, найчастіше – аміачний.
  • Період менструації часто супроводжується таким явищем. Гормональний дисбаланс, зміни в мікрофлорі. Аналогічні речі відбуваються також в період менопаузи.
  • Деякі продукти можуть змінювати запах. Наприклад, надмірне споживання кмину.
  • Приймання лікарських препаратів і деяких груп вітамінів.

Сеча із запахом аміаку під час вагітності

Майже у всіх жінок у період вагітності змінюються властивості сечі – запах і колір. У більшості випадків це пов'язано з гормональними змінами, вживанням певних вітамінів, зневодненням через споживання води дитиною. Перераховані причини не несуть особливої небезпеки.

Але, трапляється так, що відбувається здавлення сечовивідних шляхів, це загрожує тривалою затримкою сечі. Такі умови стають сприятливими для розвитку шкідливих бактерій, а в результаті й інфекцій.

Даний симптом супроводжує і гестаційний діабет, при якому інсулін виробляється в недостатній кількості через виділення різних речовин, важливих для розвитку малюка. Останні якраз і пригнічують вироблення гормону.

Неприємні запахи від сечі можуть виникати й внаслідок запальних процесів, до яких часто схильні вагітні.

Всі фізіологічні причини, пов'язані зі змінами стану сечі, відрізняються наступними показниками:

  • короткочасністю;
  • швидкою нормалізацією;
  • відсутністю больових відчуттів та інших ознак яких-небудь порушень.

В інших випадках зміна стану сечі несе в собі патологічну причину.

Діагностика

Щоб точно встановити, чому від пацієнта з'явився запах аміаку, потрібно здати аналіз крові та сечі. Також призначаються: УЗД, рентген, аналізи, томографія.

Про наявність хвороби можуть свідчити такі додаткові симптоми: нудота, слабкість, блювання, порушення сечовиділення, стан непритомності, болю у животі, сухість у роті, спрага. Також може спостерігатися: висока збудливість, дратівливість, неспокій, слабка концентрація уваги, підвищене потовиділення.

Під час яких хвороб проявляється?

Можна сказати, що у кожної хвороби свій власний запах. Якщо у подиху хворого з'явився запах аміаку, скоріш за все, у нього захворювання нирок або уремія.

Такий же запах є від сечі при наступних захворюваннях:

  • циститі – це запальне захворювання слизової оболонки сечового міхура. Зазвичай, воно розвивається внаслідок попадання інфекцій, але буває, що причиною стає елементарне переохолодження. Цистит проявляється частими позивами, різями і болями, кров'яними домішками в сечі, слабкістю, сеча стає більш мутною;
  • уретриті – запалення сечовидільної системи, яке найчастіше починається через потрапляння хвороботворних мікроорганізмів. Воно проявляється болями, що ріжуть, змінами характеристик сечі;
  • пієлонефриті – запальне захворювання нирок інфекційного походження. Під час нього змінюються не тільки характеристики сечі, але і спостерігається озноб, лихоманка, сильні болі в попереку, можливі порушення сечовипускання;
  • венеричних захворюваннях. В цьому випадку зміни в запаху сечі відбуваються внаслідок запалення сечостатевих органів;
  • цукровому діабеті, при якому значно підвищується вміст кетонових тіл в організмі. Плюс пацієнт постійно відчуває зневоднення;
  • гепатиті – інфекційному ураженні печінки. Під час цього захворювання сеча стає темною.

Крім того, запах аміаку від сечі може виникати при патології канальців нирок, ниркової недостатності або дистрофії, наявності гарднерельозу, хламідіозі, туберкульозі, амілоїдозі, подагрі.

До якого лікаря звернутися?

При наявності цього симптому слід звертатися за консультацією до уролога і нефролога.

Профілактика

Щоб не з'являвся неприємний аміачний запах, важливо стежити за здоров'ям. Лікарі рекомендують пити більше води (від 2 л на добу) і не зловживати білковою їжею. А також:

  • варто дотримуватися правил інтимної гігієни;
  • періодично обстежуватися у лікаря;
  • не забувати про гігієну ротової порожнини;
  • систематично відвідувати стоматолога.