ФІЛЬТР

Загальмованість

Патологічний стан, який може свідчити про фізичні або психічні розлади, називається загальмованістю. Характеризується цей стан зниженою реакцією, повільною, розтягнутою мовою з паузами, повільним мисленням, неквапливими рухами. Іноді людина в такому стані може виглядати злегка відчуженою, не помічати очевидного, знаходитись в стані ігнорування навколишнього світу та заціпеніння. Такий стан в основному стосується процесу мислення та мови.

Стан загальмованості мислення називається ідеаторним симптомом, а стан загальмованості мови – моторним симптомом.

Брадіпсихією називається загальмованість мислення в науці. Важливо не плутати загальмованість мислення з апатією та інертністю, адже це геть різні стани, оскільки психічна основа цих станів відрізняється. Загальмованість мислення, переважно, властива людям похилого віку, хоча цей симптом зустрічається і у молодих людей. В будь-якому випадку, стан загальмованості виникає з якихось причин.

Серед проявів, які додаються до загальмованості, спостерігаються:

  • Млявість
  • Провали у пам’яті
  • Запам’ятовувати стає складно

Вищевказані симптоми можуть не проявлятись одночасно, тому навіть якщо з’явився хоча б один, варто звернути на це увагу та звернутись до лікаря.

Причини загальмованості можуть бути різними, тому якщо причиною загальмованості є неврологічні порушення, то прояви будуть такими:

  • Сонливість
  • Зміни артеріального тиску
  • Погіршення пам’яті
  • Тахікардія
  • Головні болі
  • Нудота
  • Блювання
  • Агресія
  • Опорно-рухові порушення

Якщо йдеться про дітей, то до вищевказаних проявів можуть додатись плаксивість та вередливість.

Загальмованість – достатньо тривожний симптом, який може бути небезпечним як для самої людини, так і для оточення, тому не варто зволікати з його усуненням.

Причини

Причини проявів загальмованості є досить багато, тому важливо уважно відстежувати цей стан:

Неврологічні розлади. Порушення в роботі ЦНС, психічні порушення та інші фактори можуть спричиняти серйозні проблеми зі сприйняттям, координацією, емоціями та призводити до загальмованості разом з іншими проявами.

Кровоносна система. Якщо є дисфункції чи патології кровоносної системи, то це впливає на мозкові відділи, які відповідають за швидкість реакцій та мислення.

Ендокринні захворювання. Дисфункція щитовидки, наприклад, може проявлятись загальмованістю.

Інтоксикація. Вплив патогенних мікроорганізмів, алкогольне отруєння, паразити можуть викликати загальмованість.

Лікарські засоби. Причиною загальмованості може також бути вплив медикаментів, наприклад, якщо людина приймає заспокійливі препарати.

Перевтома або недосипання. Коли організм не отримує достатньо відпочинку та не відновлюється в повній мірі (а це відбувається якраз під час сну), то результатом може бути поява сонливості та загальмованої реакції.

Депресія та стрес. Переживання стресових ситуацій або депресивний стан може викликати у людини загальмованість, проте додаються ще додаткові симптоми, такі як слабкість, поганий настрій, апатичність, відсутність апетиту, втрата інтересу. Депресія потребує допомоги спеціаліста.

Вплив наркотичних речовин. Наркотики пригнічують ЦНС та впливають на роботу мозку, саме тому у людини, які піддається впливу наркотичних речовин, може з’являтись загальмованість, розслаблений стан, дезорієнтація, неконтрольованість.

Доброякісні та злоякісні утворення в головному мозку також можуть спричиняти появу загальмованості та інших проявів.

Травми. Якщо відбулось травмування головного мозку, наприклад, внаслідок аварії чи невдалого падіння, то це може сильно вплинути на його роботу і призводити до проблем зі швидкістю мовлення чи мислення.

Паніка або тривога. Якщо людина переживає сильний страх або відчуває тривогу чи паніку, то це може сильно впливати на швидкість її сприйняття чи реакції.

Діагностика

Для того, щоб позбутись вищевказаного симптому, найважливіше поставити правильний діагноз, щоб розпочати лікування.

Серед діагностичних методів виділяють загальний візуальний огляд та дослідження анамнезу, аналізи крові та сечі.

Також для визначення причин прояву симптоматики може знадобитись аналіз на рівень гормонів, електроенцефалографія, ангіографія, МРТ та психологічні тести.

Лікар може перевірити стан органів мовлення, інтелектуального розвитку та провести диференціальну діагностику, щоб визначити, чи проблеми з мовленням пов’язані з фізичними вадами чи з іншими факторами.

На основі отриманих даних лікар прийматиме рішення про наступні дії та лікування.

Під час яких хвороб проявляється

Атеросклероз. Хвороба, яка характеризується відкладанням жироподібних речовин у судинах, що погіршує кровопостачання до тканин та органів, що може викликати кисневе голодування мозку, що призводить до порушень в його роботі.

Тромбоз. Характеризується утворенням згустків крові, які заважають протоку крові. В результаті кров у тканинах погано циркулює.

Гіпертонія. Хвороба, що характеризується підвищеним артеріальним тиском.

Хвороба Паркінсона. ЇЇ ще називають тремтливим паралічем. Це захворювання неврологічного характеру, яке супроводжується такими симптомами як тремор, загальмованість, зниження рухової активності.

Епілепсія. Неврологічний розлад, який викликає мимовільні судоми в тілі. Людина з епілепсією часто дезорієнтована, втрачає контроль над рухами та має проблеми з пам’яттю, звідси може виникати загальмованість.

Шизофренія. Психічний розлад, що викликає появу галюцинацій, як зорових, так і слухових, тим самим ускладнюючи нормальне існування. У людини з’являється дезорганізована мова та мислення.

Гіпотиреоз. Виникає цей патологічний стан внаслідок недостатнього вироблення гормонів щитовидної залози. У людей з цим станом виникає сонливість, психічна загальмованість, млявість та загальна слабкість.

ДЦП. Це комплекс порушень, що виникає внаслідок пошкодження головного мозку та ЦНС. Людині з ДЦП важко підтримувати рухову активність та контролювати м’язи. Серед симптомів: порушення координації, повільні рухи, в’ялість, іноді розлади мовлення.

Енцефаліт. Вірусне захворювання, що викликає запальний процес в головному мозку. Викликає зміни психіки, головний біль, лихоманку.

Циклотимія. Психічний розлад, схожий на біполярний розлад, проте у менш вираженій формі. Характеризується постійними перепадами настрою.

Біполярний розлад. Це психічний розлад, який викликає різкі зміни настрою, від депресивного стану до стану ейфорії. В стані депресії людина може бути апатичною та загальмованою.

Депресія. Це захворювання, пов’язане з порушення в роботі нейромедіаторів, яка може бути викликана як негативними подіями, так і генетичною схильністю. Окрім загальмованості, депресія виражається у формі пригніченого стану, у людини виникає апатія, нездатність виконувати повсякденну роботу.

Хвороба Альцгеймера. Різновид деменції, що вражає сіру речовину головного мозку, призводячи до проблем з пам’яттю, мисленням, сприйняттям себе і навколишнього світу, людина стає загальмованою, не орієнтується у просторі.

Гіпоглікемія. Хворобливий стан, викликаний зниженням глюкозної концентрації в крові. В людини виникають порушення мовлення, запаморочення, неможливість сконцентруватись.

Емболія. Це закупорення просвіту кровоносних судин, що ускладнює циркуляцію крові, порушуючи роботу кровоносної системи.

До якого лікаря звернутись

При виникненні загальмованості необхідна допомога невролога, логопеда, психолога, психіатра, ендокринолога, флеболога. Може знадобитись консультація судинного хірурга, кардіолога та нейрохірурга.

Профілактика

Специфічних методів профілактики загальмованості не існує, проте можна запобігти її прогресуванню та розвитку захворювань, з якою цей симптом може бути пов’язаний.

Важливо наповнювати життя позитивними емоціями: проводити час з рідними та друзями, відпочивати, пізнавати нове.

Не перевтомлюватись та не забувати висипатись. Хороший сон – запорука міцного імунітету.

Не потрібно зловживати спритними напоями, не вживати наркотичні речовини.

Важливо дбати про психічне здоров’я: відвідувати психолога, уникати стресів, які можуть призвести до підвищеної тривоги та депресії, розвивати позитивне сприйняття світу.

Необхідно періодично проходити медичні обстеження, дотримуватись здорового раціону, займатись спортом, підібраним індивідуально.