ФІЛЬТР

Тріщини в куточках губ

Тріщини в куточках губ по-народному називають "заїда", медична назва цього симптому (в перекладі з латинської Angulus infectiosus) – ангуліт, ангулярний стоматит, ангулярний хейліт.

Тріщини шкіри в куточках губ і слизової оболонки ротової порожнини викликаються найчастіше двома видами мікробів: стрептококами і дріжджоподібними грибками з роду Candida.

Багато людей не звертають уваги на дрібні тріщини, що з’явилися на куточках роту, сподіваючись, що з часом цей маленький дискомфорт зникне самостійно і безслідно. Але якщо заїди з'являються досить таки часто, їх потрібно сприймати, як сигнал про збій в організмі через різні несприятливі процеси. До того ж, ранки від тріщин відкривають доступ для швидкого попадання в організм людини будь-якої інфекції, що, в свою чергу, може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям.

Вважається, що до появи і розвитку заїд в куточках рота призводить часте облизування губ, оскільки кути рота змочуються слиною, в якій міститься безліч хвороботворних бактерій. Це перешкоджає загоєнню тріщин і сприяє їх подальшому інфікуванню.

Найчастіше заїди з'являються навесні, коли організм людини отримує менше продуктів, багатих корисними речовинами і вітамінами, а імунітет людей ослаблений. У зимовий час і так ніжна, тонка шкіра на губах стає сухою, під впливом холоду і вітру частіше лущиться і тріскається. Тріщини в куточках рота з'являються незалежно від віку і статі, приносячи неприємні відчуття і біль. Через них стає складно їсти, пити, посміхатися і розмовляти.

Причини

Причини, з яких з'являються тріщини в куточках рота і через які вони довше заживають, можна розділити на дві групи. Перша група причин – це інфікування стрептококами і грибками роду Candida, а друга група причин – хвороби.

Найпоширенішою причиною заїдів є мікроби: стрептококова і грибкова інфекції. Саме стрептококи і дріжджоподібні грибки вражають верхні шари шкіри, викликаючи різні захворювання. Ці мікроби можуть потрапити в організм людини з причини частого облизування чи покусування губ через слину, при роздряпуванні різних шкірних висипань і розчісуванні шкіри в куточках рота, при вживанні немитих овочів і фруктів, через обвітрювания і холод, що призводять до сухості губ і швидкого пошкодження верхніх шарів шкіри, через користування неякісно вимитого посуду.

Часто тріщини в куточках рота (ангуліт) виникають при таких хворобах, як: цукровий діабет, дисбактеріоз кишечника, гіпо- та авітаміноз (частіше при нестачі вітамінів А і В), різні види анемії, захворювання печінки і обміну речовин, ВІЛ-інфекція, сифіліс, тривале підвищення температури тіла.

Медики вважають, що ангуліт – це результат вторинної грибкової інфекції.

Відомо, що до тріщин в кутах рота призводять:

  • тривале лікування антибіотиками, кортикостероїдами і цитостатиками;
  • алергічні реакції (на продукти харчування, миючі засоби, зубну пасту та інші);
  • ураження ротової порожнини;
  • захворювання ясен, зубів і погана гігієна порожнини рота;
  • механічні подразнення і пошкодження від неправильно підібраних протезів, через відсутність зубів, через особливості прикусу.

Діагностика

Щоб діагностувати тріщини в кутах рота, розібратися в причині появи заїд і призначити правильне та ефективне лікування, потрібно здати мазок (зішкріб) з порожнини рота на наявність стрептококів і дріжджоподібних грибків (кандидоз) і герпетичну інфекцію, з метою виключення герпесу.

Рекомендують також зробити клінічний аналіз крові і сечі.

Залежно від мікроба, що викликав заїди, тріщини відрізняються одна від одної. Якщо заїди викликані дріжджоподібними грибками роду Candida, то сама тріщинка в куточку рота з закритим ротом – малопомітна, схожа на щелевидну ерозію і не має скоринки. Найчастіше переходить в хронічну форму і з'являється при дефіциті вітамінів і зниженні імунітету.

Якщо заїди викликані стрептококами, то в куточку рота спочатку з'являється невеликий пухирець. Він швидко зникає, а на його місці з'являється тріщина, яка покривається скоринкою. При здиранні скоринки, вона знову з'являється. Стає боляче розмовляти, з'являються свербіж і печіння. Гостра, кисла і солона їжа підсилюють біль. У важких випадках розкривати рот дуже боляче і хворий відмовляється від їжі. Жінкам через біль майже неможливо нафарбувати губи.

Під час яких хвороб проявляються

Заїди, тріщини в куточках рота з'являються при: при дерматологічних захворюваннях, при захворюваннях печінки, обміну речовин і імунодефіцитних, при цукровому діабеті, при дисбактеріозі кишечника, гіпо- та авітамінозі, при різних видах анемії, ВІЛ-інфекції, сифілісі, при тривалому підвищенні температури тіла.

До якого лікаря звернутися

При утворенні тріщин в куточках рота, тобто при появі найперших симптомів захворювання, необхідно звернутися до терапевта, ендокринолога, дерматолога, ортопеда-стоматолога і гематолога з метою своєчасного встановлення діагнозу, призначення лікування та для запобігання переходу хвороби в хронічну стадію.

Профілактика

З метою запобігання появи будь-яких тріщин в куточках рота необхідно:

  • ретельно дотримуватися правил дотримання гігієни порожнини рота
  • захищати ніжну шкіру губ від вітру і холоду
  • уникати облизування та покусування губ, особливо на вітрі та на морозі
  • догляд за шкірою губ
  • один раз на пів року та у разі потреби проходити профілактичний огляд у стоматолога
  • повноцінне харчування, вживати в їжу продукти, що містять багато вітамінів, особливо групи A, В, Е та інших (авокадо, горіхи, сир, рибу, м'ясо птиці, печінку, яєчний жовток, висівки, бобові, неочищений рис, зелені листові овочі, вівсянка, кукурудза, капуста, рослинна олія, отримані холодним пресуванням та інші).

Не рекомендується зафарбовувати тріщини косметичними засобами – помадами, тональним кремом, коректорами або іншими, тому, що при їх змиванні з'являється ризик рознесення інфекції по всьому обличчю.