ФІЛЬТР

Сиве волосся

Сивим вважається те волосся, яке через зміни, що відбуваються в організмі, втратило свій фарбувальний пігмент. Посивіння волосся в більш зрілому віці, як правило, відбувається через фізіологічні особливості, які пов'язані з природним процесом старіння.

Ранньою є сивина, яка з'являється у віці до 25 років у представників європеоїдної або монголоїдної раси та до 30 років – у людей негроїдної раси. Зазвичай рання сивина пов'язана не з природним процесом старіння, а з різними несприятливими внутрішніми факторами, такими, що порушують, так чи інакше, функціонування меланоцитів. Сиве волосся стає більш сухим і ламким, уразливим. Єдиним способом повернути йому колишній колір є тільки фарбування.

Причини

Існує 3 варіанти посивіння волосся:

  • вікове, тобто воно безпосередньо пов'язане з процесом старіння і вважається закономірним природним явищем;
  • передчасне (простіше кажучи, рання сивина), якщо настає в молодості;
  • вроджене (друга назва – лейкотріхія), зазвичай пов'язане з генетичною відсутністю пігменту.

Сивина буває повною, частковою (окремі пасма), осередковою (поліоз).

Сам механізм появи вікової сивини й ранньої абсолютно однаковий – втрачається пігмент меланіну. Він синтезується в меланоцитах, що знаходяться в основі епідермісу і прямо в волосяних фолікулах. Потім даний пігмент надходить в стрижні волосся, що зростає. Синтез меланіну активізується під впливом гормонів гіпофіза, щитоподібної залози, статевих гормонів, а також медіаторів симпатичної нервової системи.

Фізіологічне посивіння прямо пов'язане з поступовим старінням пігментних клітин. А ось рання сивина обумовлена ​​зниженням активності меланоцитів, їх загибеллю. В результаті структура волосся без пігменту стає пористою, а повітряні порожнини, що утворилися, надають шевелюрі сріблясто-білий колір.

На появу ранньої сивини в осіб молодше 30 років впливає великий спектр чинників, серед яких варто виділити:

  1. Спадковість. Часто у людей сивина з'являється в тому ж самому віці, що й у їхніх батьків. Плюс це залежить від природного кольору волосся. Так, раніше за всіх сивіють блондини та руді.
  2. Вроджені або перенесені хвороби. Поява досить великої кількості сивини в молодості – це часто наслідок вроджених, вірусних захворювань або хронічної застуди.
  3. Стрес. Тривала депресія, постійні сварки, психічні розлади – все це згубно впливає на наше здоров'я, стан клітин волосся. Унаслідок сильного викиду адреналіну в кров можна посивіти в дуже швидкі терміни в будь-якому віці. А все тому, що адреналін порушує зв'язок меланіну з білковою структурою волосся, в результаті чого пігмент нейтралізується або вимивається. Плюс спазм судин, які живлять волосяні фолікули, загрожує атрофією або загибеллю меланоцитів.
  4. Неповноцінне харчування. Поява сивини буває пов'язано з нестачею в раціоні: білка, фолієвої кислоти, міді, йоду, заліза, кальцію, цинку, вітамінів А, В, С.
  5. Медична терапія впливає на регуляцію вироблення меланіну. Наприклад, хіміотерапія, ліки проти хвороби Паркінсона та ін.
  6. Шкідливі звички. Неправильний спосіб життя, особливо куріння, часте вживання солі або кави, надлишок ультрафіолетового випромінювання.

Зрідка сиве волосся може з'являтися в результаті впливу рентгенівського випромінювання.

Крім того, часто згубний ефект на меланоцити й саму структуру волосся надає надто часта хімічна завивка, а також його фарбування та знебарвлення.

Діагностика

Лікар робить огляд та спектральний аналіз волосся, щоб виявити недолік мікроелементів. Може знадобитися аналіз крові на рівень вітамінів, гормонів щитоподібної залози. Також трихолог за потреби направляє пацієнта до суміжних фахівців: ендокринолога, гастроентеролога, невропатолога.

Під час яких хвороб проявляється?

Часом сиве волосся просто говорить про наявність вродженого захворювання – лейкотріхіі. Але раптова поява ранньої сивини може бути симптомом:

  • ВІЛ-інфекції;
  • важких хвороб серця і судин, наприклад, атеросклерозу, ішемії та ін.;
  • кістозного фіброзу;
  • лімфоми Ходжкіна;
  • різних аутоімунних порушень (перніціозна анемія, гіпер- або гіпотиреоз);
  • прогерії (передчасне старіння) і синдрому Вернера – зустрічаються дуже рідко, обов'язково присутні й додаткові ознаки старіння;
  • синдрому Варденбурга;
  • алергічних захворювань, наприклад, атопічного дерматиту, астми, кон'юнктивіту, риніту;
  • гастриту зі зниженою кислотністю.

Локальне посивіння волосся може зустрічатися при оперізуючому лишаю в деяких випадках.

До якого лікаря звернутися?

При появі сивого волосся в занадто молодому віці варто звернутися до трихолога і терапевта для пошуку причини раптового посивіння.

Профілактика

Повернути назад розпочатий механізм посивіння неможливо. Але профілактичні заходи допомагають уповільнити цей процес, якщо сивина з'явилася дуже рано з фізіологічної точки зору. Для цього важливо уникати стресів, вести здоровий спосіб життя, забезпечити захист шкіри голови й волосся від перепаду температур і впливу ультрафіолету, намагатися повноцінно харчуватися.

Також в профілактичних цілях допомагає професійний догляд за волоссям. Наприклад, масаж голови, різні маски, плазмоліфтінг, мікроелементна мезотерапія та різноманітні апаратні процедури.