ФІЛЬТР

Світлочутливість

Фотофобія або світлочутливість – це стан, при якому яскраві вогні шкодять очам. Це звичайний симптом, який пов’язаний з декількома різними станами, починаючи від незначних подразнень і закінчуючи серйозними медичними захворюваннями. У більш важких випадках цей стан викликає значний біль, коли очі реагують майже на будь-який тип світла.

Фотофобія може вражати людей будь-якого віку. Це часто рецидивуючий і доброякісний досвід. Зазвичай, фотофобія впливає на обидва ока однаково. Однак іноді проблеми із очима можуть викликати фотофобію лише в одному оці.

Симптоми світлобоязні:

  • чутливість до світла;
  • відчуття, що регулярне освітлення здається надмірно яскравим;
  • бачення яскравих кольорових плям навіть у темряві чи із заплющеними очима;
  • утруднення читання або перегляду картинок чи тексту;
  • біль або дискомфорт при погляді на світло
  • біль у лобі;
  • сльозотеча;
  • відчуття сухості очей;
  • відчуття важкості в очах.

Причини

Мігрень

Фотофобія є поширеним симптомом мігренозних головних болів. Це сильні головні болі, які можуть бути спровоковані низкою факторів, включаючи гормональні зміни, продукти харчування, стрес та зміни навколишнього середовища. Інші симптоми включають пульсацію в одній частині голови, нудоту та блювання. 

Умови, які впливають на мозок:

Світлова чутливість, зазвичай пов’язана з кількома серйозними станами, які впливають на мозок. До них належать:

Енцефаліт

Енцефаліт виникає, коли мозок запалений через вірусну інфекцію чи з іншої причини. Важкі випадки цього можуть бути небезпечними для життя.

Менінгіт

Це бактеріальна інфекція, яка викликає запалення оболонок, що оточують головний і спинний мозок. Бактеріальна форма може призвести до серйозних ускладнень, таких як пошкодження мозку, зниження слуху, судоми і навіть смерть.

Субарахноїдальний крововилив

Субарахноїдальний крововилив виникає, коли  є кровотечі між мозком та навколишніми шарами тканини. Це може бути смертельним або призвести до пошкодження мозку або інсульту.

Умови, які впливають на очі:

Фотофобія також часто зустрічається при кількох станах, які вражають очі. До них належать:

Абразія рогівки

Абразія рогівки – це травма рогівки, що є зовнішнім шаром ока. Цей тип травми є поширеним і може статися, якщо в очі потрапляють пісок, бруд, металеві частинки або інші речовини. Це може призвести до серйозного стану, який називається виразкою рогівки, якщо туди потрапить інфекція.

Склерит

Склерит виникає, коли білок ока запалюється. Зазвичай це викликано захворюваннями, які вражають імунну систему, наприклад, вовчак. Інші симптоми включають біль в очах, сльозотеча та помутніння зору.

Кон’юнктивіт

Він виникає, коли шар тканини, що покриває білу частину ока, заражається або запалюється. Це здебільшого викликане вірусами. Інші причини включають бактерії та алергію. Інші симптоми включають свербіж, почервоніння та біль в очах.

Синдром сухого ока

Це відбувається, коли слізні канали не можуть виробляти достатньо сліз, що призводить до надмірної сухості очей. Причини включають вік, фактори навколишнього середовища, певні медичні стани та деякі ліки.

Ліки

Багато ліків тимчасово викликають світлочутливість. Це можуть певні групи антибіотиків, знеболюючих та антигестамінних.

Психічні стани

Тривога, депресія, психоз, вживання наркотиків та їх відміна можуть викликати фотофобію. Діти та дорослі, які страждають на аутизм, можуть бути чутливими до навколишніх  подразників.

Діагностика

Лікар зможе визначити причину  фотофобії, прослухавши історію хвороби, виконавши фізичний огляд, можливо, також зробивши деякі спеціалізовані діагностичні тести.

Фізичний огляд буде містити оцінку неврологічної функції, включаючи рефлекси, координацію та відчуття. Лікар, ймовірно, перевірить рух очей, зір та, чи зіниці (чорні кола в кольоровій частині ока) звужуються, чи стають меншими у відповідь на світло.

Лікар також обстежить сітківку, нерви та судини за очима за допомогою офтальмоскопії, безболісного та неінвазивного методу обстеження очей. Офтальмоскопія дозволяє виявити катаракту, проблеми із сітківкою, захворювання нервів та судин або глаукому. 

Після фізичного обстеження можуть знадобитися інші тести, залежно від скарг та будь-яких висновків:

  • Очна тонометрія: тонометрія вимірює тиск рідини у оці, і її часто використовують для виявлення глаукоми. 
  • Оптична когерентна томографія: використовується для виявлення таких станів, як дегенерація макули та діабетична ретинопатія. Це безболісний і неінвазивний тест, який створює зображення сітківки за допомогою рентгенівської технології.
  • Флюоресцеїнова ангіографія:  тест передбачає введення барвника в кровоносну судину. Барвник робить судини в оці більш помітними. Лікар зробить знімки, які можуть виявити протікання або інші проблеми із судинами в оці.
  • Аналізи крові: можливо,  знадобиться здати аналіз крові для виявлення інфекції, запалення або гормональних порушень. Ці результати можуть допомогти лікареві діагностувати захворювання, які можуть вражати око, нерви чи мозок.
  • Магнітно-резонансна томографія мозку: Якщо є занепокоєння, що може виникнути тиск, запалення або інфекція в мозку або навколо нього, можливо,  знадобиться зробити МРТ головного мозку.
  • Мозкова магнітно-резонансна ангіограма або комп'ютерна томографічна ангіограма: тоді як флюоресцеїнова ангіографія використовується для огляду кровоносних судин у оці, ці методи створюють зображення кровоносних судин у мозку. 

Під час яких хвороб проявляється

Хвороби очей: увеїт, гіфема, абразія рогівки, склерит, кон'юктивіт, глаукома, катаракта, синдром сухого ока, халязіон (ячмінь), пресбіопія, гіпертропія, афакія, офтальмоплегія;

Хвороби мозку: менінгіт, енцефаліт, мігрені, субарахноїдальний крововилив, пневмококовий менінгіт, криптококовий менінгіт;

Хвороби імунної системи та генетичні хвороби: тиф, синдром Чедіак-Хігасі, альбінізм, інфекційний мононуклеоз, ПМС, порфірії, саркоїдоз, ювенільний ідіопатичний артрит, кокцидіоїдомікоз

хвороба Вайля, менінгеальний туберкульоз, актиномікоз, синдром Шегрена, вовчак.

До якого лікаря звернутись

Якщо виникла світлочутливість варто звернутися до офтальмолога, для встановлення правильного діагнозу та початку швидкого ефективного лікування.

Профілактика

Хоча не завжди можна запобігти світлочутливості, проте існують певні методи, які можуть допомогти запобігти деяким умовам, які можуть її спричинити:

  • намагайтесь  уникати подразників, які викликають мігрень;
  • запобігайте кон'юнктивіту, дотримуючись правил гігієни: не торкайтеся очей брудними руками і не діліться косметикою;
  • зменшуйте ризик захворіти на менінгіт та енцефаліт, уникаючи контакту з інфікованими людьми, часто мийте руки та зробіть щеплення проти бактеріального менінгіту;
  • також може допомогти щеплення проти енцефаліту та уникнення впливу комарів та кліщів;
  • не сидіть довго за екраном комп'ютера чи телефону;
  • робіть вправи для очей.

Порадьтеся з лікарем, якщо  спостерігається сильна фотофобія, щоб отримати більше порад щодо профілактики цього симптому.