ФІЛЬТР

Сухий кашель

Кашель, в принципі, діє в першу чергу як захисно-очищувальна реакція організму. І симптоматика у нього доволі велика. Розглянемо саме сухий кашель. Він може принести людині масу дискомфорту. Сухий кашель подразнює горло, заважає нормальному диханню і виснажує людину.

Причини

Причиною появи сухого кашлю може бути й звичайне захворювання, ГРВІ або бронхіт. В основному він проявляється на початкових стадіях хвороби, але зазвичай, переходить у вологий, що насправді добре, бо відхаркування звичний механізм протидії хворобі. Головне завдання при лікуванні такого кашлю – стимулювати утворення й відкашлювання мокроти.

Ще однією з причин появи сухого кашлю, який не трансформується у вологий, можуть бути більш специфічні хвороби, наприклад, плеврит чи коклюш.

Причинами появи сухого кашлю також можуть бути: куріння, наявність у вас алергії, захворювання серцево-судинної системи або шлунково-кишкового тракту, побічна дія лікарських засобів чи нервове напруження.

Діагностика

Цей симптом може проявитись з багатьох різних причин, тож варто проводити діагностику, особливо якщо кашель не переходить у вологий протягом довгого проміжку часу.

Звісно що, проходити всі аналізи й обстеження не потрібно. Цілком буде вдосталь провести одну чи дві діагностики з тих, що тут перелічені, при консультації з лікарем.

Прослуховуючи дихання людини і його кашель під час фоноскопії, лікар може визначити можливі причини появи сухого кашлю та напрям подальшої діагностики.

Флюорографія допоможе відстежити  характерні ознаки туберкульозу, плевриту, запалення, пухлин та інших, що можна таким способом діагностувати.

Спірограма дозволить визначити ряд важливих показників дихання.

Максимально простий і доступний аналіз крові дозволяє розглянути загальний стан організму і, в тому ж числі, виявити ознаки запальних процесів.

Можна перевірити чи є у хворого алергічні реакції, що можуть бути проявом сухого кашлю.

В залежності від протяжності проявлення цього симптому або для звичайного контролю вашого стану здоров'я, може знадобитись бактеріологічний посів мокротиння, щоб переконатися в тому, що причиною кашлю не являється туберкульоз.

Може знадобитись проходження кардіограми, для виключення або підтвердження захворювань серцево-судинної системи, що і могли викликати сухий кашель.

Щоб визначити можливі причини кашлю, може знадобитися бронхоскопія. Це візуальне дослідження ваших легень за допомогою прямих або гнучких ендоскопів. Звісно що, маються на увазі професійні медичні форми приладдя, в жодному випадку не проводьте подібну діагностику в домашніх умовах.

Під час яких хвороб проявляється

  • При ларингіті через запалення слизової оболонки горла з’являється сухий кашель.
  • При запаленні слизової оболонки трахеї подразнюються бронхи та проявляється сухий кашель.
  • При запаленні плеври через подразнення бронхів та відсутність мокротиння.
  • При пневмонії вкрай рідко зустрічається мокрий кашель, але при розвитку захворювання можуть з’явитись в невеликій кількості гнійні виділення при кашлі.
  • На ранніх стадіях бронхіту спостерігається саме сухий кашель, але з часом з’являється мокротиння і він переходить у вологий.
  • Коклюш викликає сильні приступи сухого кашлю, що можуть призвести навіть до блювання. Найчастіше ця хвороба спостерігається у дітей, в поодиноких випадках – у дорослих зі слабкою імунною системою.
  • Сильний приступоподібний сухий кашель може супроводжувати помилковий круп. Найчастіше виникає у малих дітей.
  • При корі також проявляється сухий кашель, водночас з цим появляються висипи на шкірі.
  • Туберкульоз це одна з найгірших можливих причин прояву сухого кашлю. Кашель може бути різного характеру, виділяється ця хвороба тим, що кашель може тривати понад місяць часу і невелика підвищена температура тіла. На сьогодні, майже кожна людина має в організмі паличку Коха, яка і є збудником цієї хвороби, але від епідемії рятує наш імунітет і вакцинування, що посилює його ефективність. При ослабленому захисті людині існує шанс розвитку цієї болячки.
  • Запальні захворювання вуха, горла і носу, такі як фарингіт, риніт чи нежить, можуть створити великий об'єм мокротиння або слизу, що стікаючи по задній стінці гортані буде роздратовувати кашльовий рефлекс. При такій ситуації немає запалення бронхів, а отже і відсутнє утворення слизу для вологого кашлю.
  • Поява пухлин, в тому числі й онкологічного характеру в районі бронхів, можуть викликати кашель. В таких умовах немає причини для появи мокроти чи слизу. Кашель може бути сильним і виснажливий через велику частоту приступів, які будуть проявлятись без жодної систематичності.
  • Сухий кашель може проявитись у хворобливих формах якщо у вас є алергія на деякі речі, наприклад, алергія на шерсть або пилок.
  • Бронхіальна астма може призвести до нападів важкого сухого кашлю, як реакція на подразники цього захворювання.
  • Причиною появи сухого кашлю може бути паразитна інвазія. Як один з прикладів, при зараженні аскаридами, їх личинки можуть проникнути в бронхи через малий кровообіг в організмі людини з цієї причини з'являється роздратування в легенях та сухий кашель. 
  • При рефлюксній хворобі в дихальні шляхи потрапляють жовч і шлунковий сік, які викликають роздратування та сухий кашель.
  • Поява сухого кашлю може бути пов'язана з вами місцем працевлаштування. Якщо у вас високе навантаження на голосовий апарат або дихальні шляхи не захищені від потрапляння пилу та шкідливих речовин.
  • Деякі лікарські засоби впливають на кашлеві центри та роздратовують їх. 
  • Певні серцево-судинні захворювання можуть викликати приступи сухого кашлю, його ще називають "серцевим кашлем".
  • Попадання сторонніх предметів в дихальні шляхи,  подібна причина притаманна дітям молодшого віку.
  • Сухий кашель може бути наслідком довготривалого куріння.

До якого лікаря звернутись

Якщо у вас з'явився сухий кашель, то варто звернутись до терапевта, або до пульмонолога, другий варіант більш вузько направлений, до нього цього лікаря дають направлення якщо у вас спостерігаються серйозні проблеми. Оскільки причини прояву сухого кашлю можуть різнитись, то може знадобитись консультація з іншими лікарями, але це вже залежить від захворювання, що викликало цей симптом(якщо кашель проявився по причині пухлини, то варто звернутись до онколога, як приклад).

Профілактика

Пам'ятайте, що кожне із захворювань про яке тут говорилось потребує специфічного лікування, а не усунення самого симптому, тож лікування варто проводити за рекомендацією лікаря, а не на власний розсуд. Піклуйтесь про своє здоров'я, але не займайтесь самолікування, воно може вам же і нашкодити.

Для профілактики кашлю бажано пити багато рідини, створити вологий і злегка прохолодний клімат у кімнаті хворого, уникати фізичного виснаження і проводити прогулянки на свіжому повітрі.