ФІЛЬТР

Сухість язика

Сухість язика часто вказує на розвиток якогось захворювання. Але часом вона з'являється навіть у здорових людей. Стан може мати тимчасовий характер або бути присутній постійно. Він спричинений зниженням вироблення слини (аж до повної зупинки). Часто сухість у роті пов'язують з порушенням у роботі шлунково-кишкового тракту. Саме язик першим реагує на зміни в організмі, про що свідчить його зовнішній вигляд. Не рекомендується ігнорувати відчуття, щоб своєчасно виявити захворювання.

Причини

Сухість у роті може з'явитися навіть у здорових людей. У такому випадку вона викликана не початком захворювання, а супутніми факторами:

  • нестачею рідини в організмі;
  • неправильним харчуванням;
  • високою температурою на вулиці або у приміщенні;
  • диханням ротом або хропінням;
  • курінням.

Нестача рідини в організмі найчастіше спостерігається у жителів мегаполісів. Вони щодня знаходяться в офісах, квартирах та інших закритих приміщеннях з низькою вологістю. Від цього збільшується потреба організму в насиченні рідиною.

Що стосується неправильного харчування — солоні, гострі, копчені, пряні страви викликають спрагу. Такий же вплив мають солодощі. Не меншу роль відіграє вживання алкогольних напоїв.

При підвищенні температури в приміщенні або на вулиці збільшується потовиділення. Це призводить до поступового зневоднення. Зміна температури навіть на 1o С викликає таку реакцію організму.

Також проблема виникає через механічне пересихання. Це зумовлено диханням ротом. Воно, у свою чергу, часто пов'язане з нежитем, гайморитом, алергією, викривленням носової перегородки. Часто люди відчувають сухість у роті, прокидаючись вранці. Причина — нічне хропіння.

При курінні на слизову оболонку потрапляє безліч шкідливих речовин. Вони подразнюють її та пересушують. При вдиханні тютюнового диму погіршується робота слинних залоз, а нікотин викликає спазм судин.

Також причиною сухості язика можуть стати гормональні зміни, прийом лікарських препаратів, хіміотерапія, хвороби, що розвиваються. Нерідко пересихання слизової оболонки ротової порожнини проявляється у жінок під час клімаксу, але воно має періодичний характер.

У вагітних

Нерідко сухість у роті проявляється під час вагітності, особливо в останньому триместрі. Це може вказувати на розвиток гестаційного діабету. При нестачі калію під час виношування дитини, порушується водно-сольовий баланс, що також викликає пересихання слизової рота.

Діагностика

При появі сухості язика необхідно якомога раніше звернутися до лікаря. Це обумовлено тим, що симптом може бути ознакою серйозного захворювання. Якщо періодично або постійно мучить спрага чи виникає печіння у роті, змінилися смакові сприйняття, осип голос або з'являється червоний/білий наліт на язиці і щоках — все це вказує на необхідність огляду фахівцем.

Лікар вивчить стан ротової порожнини, ознайомиться з історією хвороби, збере інформацію про дитячі захворювання і прийняті на даний момент препарати. Також будуть потрібні результати біохімічного аналізу крові, аналізів сечі і калу. Часто пацієнтів відправляють на УЗД черевної порожнини, ЕГДС, ЕКГ. Можливо, знадобиться проходження комп'ютерної томографії голови.

Під час яких хвороб проявляється?

Сухість язика може бути симптомом різних захворювань. До них відносяться:

  • риніт, який може дати ускладнення;
  • поліпи, розростаються в порожнині носа;
  • кашель (як наслідок інфекційного захворювання);
  • цукровий діабет, який також характеризується зміною смакових відчуттів;
  • хронічні захворювання кишківника (гастрит);
  • холецистит і камені, що утворилися в жовчному міхурі;
  • запалення ясен;
  • неврози та психози.

До якого лікаря звернутися?

Щоб розібратися в причинах виникнення неприємних відчуттів, можна звернутися до терапевта, гастроентеролога, ЛОРа, стоматолога. Зібравши первинну інформацію, лікар почне лікування або перенаправить до іншого фахівця.

Якщо проблеми виникли у вагітної жінки чи у дитини, то слід звернутися до гінеколога чи педіатра відповідно.

Профілактика

Щоб знизити дискомфорт при сухості язика, необхідно пити чисту воду (понад два літра на добу). Слід знизити до мінімуму вживання чаю або кави. Допоможе збільшити вироблення слини жувальна ґумка, але тільки без вмісту цукру. Також необхідно відмовитися від шкідливих звичок, виключити жирну, гостру і солону їжу з раціону. Не меншу увагу потрібно приділити зволоженню повітря і провітрюванню приміщень.