ФІЛЬТР

Сухість у носі

Сухість у носі – неприємний симптом, при якому не відбувається природнє зволоження носових ходів. Через це людина відчуває сухість в носових ходах, дискомфорт, закладеність носа (найчастіше закладає лише одну ніздрю), затруднене дихання. Також через порушення зволоження в найбільш пересушених ділянках носа можуть утворюватися скоринки.

Вдень  проблема може бути майже непомітною, проте по ночах вона заважає спокійно спати. Допомогти собі і налагодити вільне дихання можна, скориставшись вдиханням повітря через рот або судинозвужувальним розчином. Але після дихання через рот з'являється хропіння, спрага, часте сечовипускання, свербіж, тріщини, що кровоточать, кров'яні кірки, висушується слизова ротоглотки, уражаються слинні залози, починає страждати шкіра в зоні носогубного трикутника, виникає дефіцит кисню і головний біль. Після застосування ліків починають надокучати відчуття механічної перешкоди потоку повітря, печіння і свербіж. Усунення цих проблем в гірших випадках закінчується виділенням крові.

Якщо не боротися з сухістю в носі, висушування слизової оболонки буде прогресувати, з'являться тріщинки, через які можна буде швидше заразитися різними інфекційними захворюваннями.

Найчастіше від сухості в носі через ослаблення організму страждають маленькі діти. У них до супутніх симптомів може додатися ще й підвищення внутрішньочерепного тиску.

Причини

Причиною появи відчуття сухості численні, тому що тіло людини постійно використовує і втрачає воду. Ця рідина випаровується через пори шкіри, зі слизової носа або ротоглотки під час дихання.

Головні причини сухості в носі:

  • інфекційні захворювання (склерома і т. д.), запальні процеси, пов'язані з легенями, шлунково-кишковим трактом, хронічні стресові стани;
  • цукровий діабет;
  • ослаблений імунітет;
  • викривлення носової перегородки;
  • атрофія, розростання слизової, що можуть призвести до руйнування носових кісток;
  • тривале застосування деяких назальних засобів (судинозвужувальні краплі, антигістамінні і глюкокортикоїдні медпрепарати);
  • вагітність;
  • сухе повітря, закриті добре опалювальні приміщення в холодну пору, кондиціонери;
  • куріння, алкоголь і психотропні речовини;
  • постійна робота з сипучими матеріалами, особливо будівельними (цемент і т. д.).

Крім перерахованих причин, викликати сухість у носі може і звичка часто шморгати носом і сякатися.

Діагностика

Перед тим, як вибрати лікування, лікарі аналізують скарги пацієнта і анамнез. Тому першими питаннями на консультаціях можуть бути такі: "як давно з'явилася сухість в носі", "якими симптомами супроводжується", "приймає пацієнт якісь спреї, що допомагають йому позбутися від сухосі і нежитю".

Після спілкування з пацієнтом проводять риноскопію – огляд носа за допомогою носових дзеркал та носоглоткового дзеркала.

За необхідності можуть відправляти на ендоскопічний огляд порожнини носа.

Під час яких хвороб проявляється

Відчуття сухості в носових ходах може бути симптомом різних захворювань. Перелік найбільш частих: риносклерома, синдром Шегрена, гіпертрофічний риніт, катаральний хронічний риніт.

До якого лікаря звернутися

Щоб підібрати правильне індивідуальне лікування, необхідно звернутися до терапевта, який направить до отоларинголога. У деяких випадках потрібна і допомога алерголога.

Профілактика

Пити більше води, але не перевищувати прийнятний для організму водний раціон. Це може нашкодити ниркам і стати причиною появи набряків.

Необхідно підтримувати нормальну вологість повітря в приміщеннях, регулярно прибирати.

Не застосовувати судинозвужувальні краплі спреї для носа. Дозволяється зволожувати слизову оболонку носа, використовуючи спреї на основі морської води, ізотонічного розчину NaCl або персикову, оливкову, кунжутну, лляну олію. Однак захоплюватися ними не варто. 

Працюючи в умовах підвищеної запиленості, зі шкідливими речовинами або їдкими газами, краще використовувати деякі індивідуальні засоби захисту. Це можуть бути маски або респіратори.

Відмовитися від шкідливих звичок – куріння, алкоголю.

При перших ознаках постійної сухості в носі звертатися до лікаря.

Зволожувати повітря в приміщенні за допомогою механічних зволожувачів, спреїв з водою або мокрих рушників.

Лікування сухості в носі потрібно підбирати з лікарем.