ФІЛЬТР

Сіпається око

Мимовільне скорочення м'язів повіки називають очним тиком. Таке спазмування ока має різну причину і природу. Причому, сіпатися очі можуть і постійно, тоді це вказує на серйозний розлад у роботі ЦНС. В цьому випадку відбувається підвищена збудливість, а потім зниження м'язового тонусу, що закінчується короткочасними судомами.

До речі, мимовільне посмикування повік абсолютно нешкідливе, якщо воно не відбувається регулярно.

Причини

Вчені вважають, що тик очей провокують випадкові електричні імпульси, що утворюються у головному мозку. Однак звідки вони беруться, чому повторюються – все це поки невідомо.

Також вважається, що верхня повіка має більше нервових закінчень, тому воно частіше піддається скороченням при збудженні нейронів. Але все ж м'язовий спазм цілком може бути одночасно і на нижній повіці.

Які основні причини того, що сіпається око?

  • Втома очей. При перенапруженні м'язів ока, якщо багато часу доводиться проводити за комп'ютером, книгами, телевізором та іншими гаджетами, органи зору швидко перевтомлюються.
  • Недолік сну. Має бути мінімум 6-8 годин здорового сну, причому слід засипати до опівночі.
  • Нервове перенапруження. Це найбільш поширена причина того, чому сіпається око. Викликані стресові ситуації можуть бути якими завгодно проблемами, а їх наслідок – невроз (тривожний розлад). Також нервове перенапруження може відбуватися в результаті високих психічних перевантажень, нервових потрясінь або особистих трагедій.
  • Сухість очей. При тривалому читанні, роботі за комп'ютером людина починає менше моргати, в результаті виникає сухість очей і проблеми із зором.
  • Реакція на прийом антигістамінних препаратів і психотропних речовин. Важливо враховувати побічні ефекти будь-яких медикаментів. Наприклад, від деяких протиалергічних засобів може початися тик.
  • Кофеїн, алкоголь, солодкі газовані напої. Ефект від зловживання з'являється не відразу, але вони цілком можуть посприяти сіпанню повік.
  • Незбалансоване харчування, а конкретніше – нестача в раціоні магнію і вітамінів групи B (особливо В6). Недолік в організмі даних речовин здатний викликати спазм м'язів.
  • Ослаблений імунітет. Через нещодавно перенесені інфекційні захворювання організм відчуває стрес, тому потрібно максимум уваги приділити вітамінам. Інакше можна знову захворіти, або «заробити» нервовий тик. Аналогічна ситуація відбувається в післяопераційний період.
  • Різні проблеми з мозковим кровообігом, у тому числі інсульт.
  • Механічні ушкодження очей, хоча з часом в цьому випадку око припиняє смикатися самостійно.
  • Спадковість. Якщо у батьків спостерігається нестабільний стан верхнього або нижнього ока, то сіпання може виникнути й у дитини.
  • Пошкодження сірої речовини в головному мозку, викликані серйозними захворюваннями, серед яких: пухлини, хвороби Гантінгтона, Крейтцфельдта-Якоба.
  • Серйозні захворювання, особливо ЦНС (менінгіт, хвороба Паркінсона, атеросклероз).

Іноді причинами того, що сіпається око, може стати неправильний підбір лінз, зараження паразитами, підвищений внутрішньочерепний тиск.

А ось разовий тик повік найбільш часто пов'язаний з втомою або перепадами температур.

При вагітності

Ключова причина сіпання очей у вагітних жінок – сильна гормональна перебудова. Всі органи інакше реагують на звичайний ритм життя. Так, і стресостійкість жінки в даний період може зменшитися. І все це на тлі психоемоційної нестійкості. Крім того, сіпатися око у вагітної може внаслідок таких причин: втоми, депресії та неврозів через переживання за майбутнє дитини, прийом деяких ліків.

Діагностика

Для діагностики даного симптому, як правило, вистачає фізичного обстеження лікарем і окулографічного регістра про рух очей. Іноді може знадобитися пройти МРТ для оцінки стану головного мозку, здати загальні аналізи.

Під час яких хвороб проявляється?

Причиною сіпання очей можуть стати раніше перенесені інфекції (ГРВІ, грип). Часто цей симптом викликають локальні захворювання очей, наприклад, ускладнений кон'юнктивіт і блефарит.

Часом викликає сіпання очей: підвищений внутрішньочерепний або артеріальний тиск, пересихання рогівки (синдром “сухого” ока), виснаження, посттравматичні розлади. Даються взнаки також алкоголізм, наркоманія.

Крім того, деякі нервово-рефлекторні порушення можуть впливати на імпульси в очних м'язах. Трапляється таке сіпання очей при: менінгіті, хворобі Паркінсона, атеросклерозі, пухлинах в головному мозку.

До якого лікаря звернутися?

Якщо турбує такий симптом, як сіпання очей, то варто звернутися за консультацією до лікаря-терапевта чи невропатолога.

Профілактика

Коли око сіпається недовго, це відбувається рідко, то не потрібно ніякого лікування. Важливо зменшити стрес, висипатися, повноцінно харчуватися, а також уникати різких перепадів температур.

Якщо доводиться довго працювати за комп'ютером або з паперами, то рекомендується користуватися очними краплями.