ФІЛЬТР

Шишки на шкірі

Шишки на шкірі можуть з'явитися в будь-якому місці або через травму або без видимих ​​на те причин. У більшості випадків вони не несуть сильної небезпеки для здоров'я і легко піддаються лікуванню. Але варто пам'ятати, що діагностування захворювання та призначення правильного лікування повинно здійснюватись тільки лікарем, самолікування може лише ускладнити ситуацію.

Причини

Причини утворення шишок можуть досить відрізнятися, найбільш простий і очікуваний серед більшості варіантів – шишка від удару. Зазвичай, вони з'являються на голові або колінах, замість утворення гематоми. У багатьох випадках, набряк спадає через кілька днів після отримання травми. Прискорити спад набряку можна завдяки прикладанню холодних компресів, використовуючи протинабрякові гелі та мазі. Якщо шишка не проходить довше тижня, то варто звернутися до лікаря. Довгий спад набряку може вказувати на кальцинацію гематоми.

Причиною появи шишок може бути алергічна реакція. При захворюваннях імунного, інфекційного або пухлинного характеру може спостерігатися збільшення лімфовузлів. Опухлі лімфовузли мають вигляд шишок, розмір яких буде залежати від інтенсивності запального процесу.

При наявності раку шкіри у пацієнта помітні множинні утворення підшкірних гуль.

При важкій формі вугрового висипу висипання можуть мати вигляд щільних структур різних форм та розташування.

Діагностика

Видалення підшкірних шишок може проводиться тільки якщо була встановлена ​​причина їх появи. Лікарі можуть використовувати диференційний підхід для визначення захворювання. Такий підхід можуть використовувати тільки лікарі, тому, що існує безліч причин появи новоутворень на шкірі. Шишки під шкірою в рідкісних випадках можуть мати злоякісну природу. У більшості випадків вони м'які на дотик, не спаяні з навколишніми тканинами та повільно розвиваються.

Перед лікуванням пацієнт в обов'язковому порядку здає загальний аналіз крові, проходить огляд у дерматолога, відеодерматоскопію і діаскопію. Новоутворення після видалення слід відправляти в лабораторію для проведення гістологічного дослідження для підтвердження поставленого діагнозу.

При яких хворобах проявляється

Доброякісні пухлини

Ліпоми

Це доброякісне новоутворення і воно не несе сильної шкоди для людського здоров'я. У більшості випадків з'являються на кінцівках, але можливі появи й в інших місцях. М'яке на дотик утворення, бо складається з жирових тканин.

На шкірі ліпоми не ростуть, вони утворюються тільки в жировому прошарку. Розміром можуть бути до декількох сантиметрів, відсутнє відчуття болю при натисканні, але в рідкісних випадках при швидкому зростанні біль може з'являтися через здавлювання нервових закінчень.

З боку лікарів рекомендується видалення таких утворень навіть враховуючи факт того, що в дуже рідкісних випадках можливе виникнення злоякісної пухлини. Ліпоми являються лише косметичним недоліком на тілі людини. Причина таких рекомендацій досить проста, якщо ліпома почне швидко розвиватися, то через це можуть здавлюватись та інфікуватись навколишні тканини.

Фіброма

Проявляє  себе лише як доброякісна пухлина, яка складається зі сполучної волокнистої тканини. Виглядає, як звичайна підшкірна шишка. Характерна м'яка і щільна форма для таких підшкірних утворень. Може дуже довго розвиватися на тілі (протягом декількох років), часто має кулясту форму.

Атерома

Причиною появи атером являється закорковування вивідних проток сальних залоз, внаслідок чого секрет з неї не може виділитися назовні. Пухлина не несе небезпеки для здоров'я, складається з жирових і епітеліальних клітин, щільна на дотик. Розміри утворення можуть сильно розрізнятись: від сантиметра до розмірів курячого яйця і більше. Атероми в більшості випадків з'являються на волосяній ділянці голови, на спині або обличчі. Такі утворення на тілі не приносять ніякого відчутного дискомфорту, являється лише косметичним дефектом, має округлу форму з чіткими краями.

Гігрома

У багатьох випадках розвиток гігроми може бути пов'язано з повторенням рухів через професійну діяльність пацієнта. У більшості випадків розвивається через запалення внутрішньої оболонки фіброзної піхви сухожилля м'яза або слизових сумок в районі суглобів.

Гематома

А саме підшкірна гематома, при якій рідина або кров, що згорнулася скупчується в підшкірно-жировій клітковини. "Цвітіння" таких гематом відбувається пізніше, на відміну від звичайних, і триває довше через більшу кількість крові, яка налилась до травмованого місця.

Злоякісні пухлини

Лімфома

Для лімфом характерна наявність первинного пухлинного вогнища. Однак вони здатні не тільки до метастазування, але і до поширення по кровотоку і лімфатичних каналах, при цьому може розвинутися стан,який досить сильно нагадує лімфоїдний лейкоз.

Індолентні лімфоми в окремих випадках можуть не вимагати лікування, достатнім є спостереження лікаря. Однак при перших ознаках прогресування варто починати лікування пацієнта.

Метастази ракових пухлин

При онкозахворюваннях завжди спостерігають утворення вторинних вогнищ в результаті поширення клітин з первинного вогнища. Через цей механізм й ускладнюється процес повного виліковування від ракових захворювань.

До якого лікаря звернутися

Після діагностування захворювання хворого направляють на консультацію до потрібного лікаря. У більшості випадків до  хірурга, дерматолога або онколога.

Профілактика

Через те що існує безліч причин появи твердих утворень під шкірою неможливо узагальнити варіанти лікування, і тим більше, не бажано займатися лікуванням в домашніх умовах. Найбільше допоможуть періодичні обстеження в лікарні для контролю за станом здоров'я. Своєчасне діагностування і лікування будь-якого захворювання – це запорука здорового життя.

Існують профілактичні заходи, але вони не вбережуть від всіх можливих причин появи підшкірних кульок, але це може допомогти обійти їх деяку частину.

До профілактичних заходів можна прирахувати:

  • ретельне дотримання особистої гігієни задля уникнення появи гнійних запалень
  • уникнення процедур, що створюють механічні пошкодження на шкірі – пірсинг (в основному носа і вух), набиття татуювань. Якщо цього не уникнути, то потрібно поставитися з особливою увагою до санітарних норм, що мають виконуватись при обробленні вашої шкіри.
  • при виявленні на тілі новоутворень звернутися до лікаря і не відкладати на потім
  • якщо у людини є генетична схильність до онкопатологій, то з більшою увагою стежити за станом здоров'я і раз на рік проходити обстеження у фахівця.