ФІЛЬТР

Зміна родимки

Родимки – це поширений тип знебарвлення, який з’являється на шкірі при народженні або протягом перших кількох тижнів життя. Зазвичай, вони не є раковими. Вони можуть виникати будь-де на обличчі або тілі. Родимки різняться за кольором, розміром, зовнішнім виглядом та формою. Деякі є постійними і з часом можуть збільшуватися. Інші згасають повністю. Більшість родимок нешкідливі, проте деякі вказують на основне медичне захворювання. У деяких випадках родимки можуть бути видалені з косметичних причин.

Типи родимок:

  • Судинні родимки з’являються, якщо судини на певній ділянці шкіри не формуються так, як слід. Наприклад, може бути занадто багато кровоносних судин, скупчених в одній області, або кровоносні судини можуть бути ширшими, ніж повинні бути;
  • Пігментовані родимки виникають, коли в одній області є велика кількість пігментних клітин;

Причини

Зазвичай, родимки починають збільшуватися у розмірі через певні захворювання шкіри:

Акне

Це звичайна зміна шкіри, яка виникає в підлітковому віці і може тривати в зрілому віці. Прищі можуть бути незначними, з декількома вуграми (комедонами), або значними, з великими і болючими прищиками глибоко під шкірою (кістозні ураження). Вони можуть з'являтися як на грудях і спині, так і на обличчі та шиї.

Хлоазма

Під час вагітності на обличчі жінки можуть утворитися темні плями. Більш відомі як хлоазма, яка зазвичай зникає після пологів. Причина хлоазми не до кінця вивчена, хоча фахівці вважають, що підвищений рівень гормонів вагітності змушує клітини, що виробляють пігмент у шкірі (меланоцити), виробляти більше пігменту. 

Актинічний кератоз

Актинічний кератоз та актинічні лентигіни – це типи кольорових плям шкіри, які спричинені занадто великим впливом сонця. Хоча ці плями не є раком шкіри, вони створюють більший ризик отримати рак шкіри, наприклад плоскоклітинний рак шкіри або меланому.

Рак шкіри

Хоча більшість змін шкіри нормальні і відбуваються зі старінням, деякі можуть бути викликані раком. Рак шкіри руйнує клітини шкіри і тканини і може поширюватися (метастазувати) в інші частини тіла. Три найпоширеніші типи раку шкіри - це базальноклітинний рак, плоскоклітинний рак і меланома. 

Раннє виявлення та лікування раку шкіри може допомогти запобігти проблемам. Лікування залежить від типу та локалізації наросту та того, наскільки воно прогресує при діагнозі. Хірургічне втручання для видалення наросту допоможе визначити, яке лікування буде потрібно.

Алергія

Алергічна реакція може виникнути на ліки, що викликає зміну шкіри, або може виникнути шкірна реакція опісля тривалого знаходження на сонці. Можуть розвинутися висипання, кропив’янка і свербіж, а в деяких випадках можуть поширитися на ділянки  шкіри, які не перебували на сонці. 

Зміни шкіри також можуть бути викликані:

  • аутоімунними захворюваннями, такі як вовчак і склеродермія;
  • реакціями на укус, наприклад, хвороба Лайма від укусу кліща;
  • бактеріальними шкірними інфекціями, такі як імпетиго;
  • вірусними інфекціями, такі як вітряна віспа, оперізуючий лишай;
  • проблемами з печінкою, такі як гепатит, які можуть спричинити жовтіння шкіри та білка ока.

Діагностика

У більшості випадків лікар може діагностувати причину збільшення на основі зовнішнього вигляду шкіри. Більш глибокі родимки можна оглянути за допомогою тестів візуалізації, таких як МРТ, УЗД, КТ або біопсія. 

Дерматоскопія – діагностика меланоми. Проводиться за допомогою простої лупи або дерматоскопа (епілюмінісцентного мікроскопа), який робить прозорим поверхневий шар шкіри-епідермісу.

Під час яких хвороб проявляється

Більшість родимок не шкідливі. Але в рідкісних випадках можуть виникати ускладнення, під час яких родимки можуть збільшуватися:

Гемангіоми

Деякі гемангіоми можуть викликати серйозні проблеми і навіть можуть бути небезпечними для життя. Їх потрібно лікувати, якщо вони створюють дискомфорт для зору, прийому їжі та дихання.

Якщо є гемангіома біля очей, носа, рота, можливо, потрібно буде необхідне хірургічне втручання. Гемангіоми в цих ділянках частіше заражаються. Інфіковані родимки потребують термінового лікування антибіотиками. Інфікована виразка може залишити непривабливий шрам.

Якщо налічується більше п'яти гемангіом, це може свідчити, що наявні і внутрішні. В рідкісних випадках вони можуть викликати кашель і утруднене дихання, що може свідчити про гемангіоми дихальних шляхів. Ще один можливий симптом – кров у калі, що може свідчити про гемангіому в кишківнику.

Мальформація капілярів 

Мальформація капілярів може призвести до таких ускладнень:

  • глаукома (підвищений тиск всередині ока, що впливає на зір) - вона може розвинутися, якщо родимка з'явиться як на верхній, так і на нижній повіці на одній стороні;
  • Синдром Штурге-Вебера – рідкісне захворювання, що вражає очі та мозок, яке зазвичай пов’язане з великою плямою, яка поширюється на лоб або шкіру голови; 
  • гіпертрофія м’яких тканин (тканина під родимкою збільшується) - це може статися, наприклад, на губі;
  • Синдром Кліппель-Треноне – рідкісне захворювання, яке спостерігається при народженні, коли кровоносні судини не формуються належним чином.

Вроджені меланоцитарні невуси

Якщо вроджений меланоцитарний невус збільшується в розмірах або змінює форму чи колір, лікар може порекомендувати зробити біопсію для діагностування на рак.

Синдром Штурге-Вебера

Симптоми включають пігментну червону родимку на верхній повіці та лобі, а також порушення роботи мозку, а іноді і очей.

Синдром Кліппеля-Тренона-Вебера

Симптоми включають родимку-пляму на нозі (зазвичай). Кістки, м’язи та інша тканина біля родимки збільшуються.

До якого лікаря звернутись

Якщо помітили зростання родимки або інші симптоми, варто звернутися до лікаря-дерматолога.

Обов'язково потрібно навідати медичний кабінет, якщо помітили в родимці будь-яку з наступних змін:

  • кровотеча;
  • запалення;
  • набряк;
  • свербіж;
  • біль
  • зміни кольору, розміру або текстури

Виникає це вкрай рідко, проте деякі вроджені меланоцитарні невуси можуть перерости в рак шкіри. Цей ризик збільшується з розміром родимки – чим він більший, тим більший ризик.

Профілактика

Щоби запобігти збільшенню родимок можна використовувати такі методи профілактики:

  • уникайте сонячних опіків шкіри – застосовуйте захисні креми;
  • уникайте травмування шкіри в ділянці родимок;
  • уникайте контакту шкіри в ділянці родимок із хімічними подразниками;
  • регулярно оглядайте шкіру та своєчасно звертайтесь до лікаря при будь-яких змінах.

Скринінг – одна із форм раннього виявлення злоякісних пухлин при профілактичному обстеженні.