ФІЛЬТР

Пустули

Пустули – це невеликі грудочки на шкірі, які містять прозору рідину або гній. Зазвичай вони з’являються у вигляді білих шишок, що навколо оточені почервонілою шкірою. Ці шишки дуже схожі на прищі, але можуть досягати значних розмірів. Пустули можуть виникати і розвиватися на будь-якій частині тіла, але найчастіше вони утворюються на спині, грудях, обличчі, шиї, під пахвами, лінії волосся та області лобка.  Вони можуть бути болючими на дотик, а шкіра навколо гнійничка може бути почервонілою і запаленою.

 

Причини

Пустули можуть бути формою акне, як правило, викликаною гормональним дисбалансом або гормональними змінами в організмі. Це дуже поширений стан шкіри, особливо серед підлітків та молодих людей.

Закупорена пора є першопричиною будь-якого прищика, включаючи пустули. Надмірна жирність шкіри, бактерії або мертва шкіра можуть перекрити пори. Пустули виникають, коли стінки ураженої пори починають руйнуватися. Пустули містять гній, тому що організм намагається боротися проти бактерій та інфекцій, які потрапили в пори. Гній – природний продукт імунної системи, який складається здебільшого з мертвих лейкоцитів.

Кілька станів, що можуть призвести до появи пустул:

Акне

Цей дуже поширений стан шкіри викликає пустули, які більше, ніж типові прищі. Вони трапляються, коли одна з пор у  шкірі стає настільки роздратована, що її стінки ламаються.

Псоріаз

Цей стан шкіри, який викликає червоні, сверблячі, лускаті плями на вашій шкірі. Інфекція, стрес, певні хімічні речовини та деякі ліки можуть спровокувати напад гнійничкового псоріазу.

Розацеа

Цей стан шкіри сприяє шкірі обличчя червоніти і викликає прищі. Але форма захворювання, відома як запальна розацея, може сприяти утворенню пустул.

Вітряна віспа

Ця дитяча хвороба та інші хвороби, спричинені супутнім вірусом, спричиняють ураження шкіри, які в міру прогресування захворювання стають пустулами.

Пемфігус

Пустули також є симптомом цього рідкісного аутоімунного захворювання.

 

Діагностика

Діагностика пустул розпочнеться з фізичного обстеження та розгляду історії хвороби. Зрештою, не існує лабораторних або візуальних тестів, які можуть остаточно діагностувати захворювання. Діагноз багато в чому базється на симптомах, індивідуальних факторах ризику, огляді потенційних чинників. Один із способів зробити це - надіслати пробу гною для експертного аналізу.

Також можна здати аналіз крові, для виявлення інфекцій, що спричиняють утворення гнійничків.

 

Під час яких хвороб проявляється

Диференціальний діагноз при гнійничкових шкірних розладах дуже широкий. Розподіл вогнищ ураження та вік пацієнта є характеристиками, які можуть дати чіткі підказки до етіології шкірних гнійничкових утворень.

У дорослих пустули виникають під час таких хвороб: гнійничковий псоріаз, хвороба Рейтера та субкорнеальний гнійничковий дерматоз.

Також локалізовані гнійничкові висипання спостерігаються на кистях рук і ніг у дорослих людей з пустульозом та продовженням акродерматиту (обидва з яких можуть бути варіантами псоріазу); на обличчі у пацієнтів з вуграми вугрів, розацеєю та періоральним дерматитом; на тулубі або кінцівках у хворих на фолікуліт.

Окремий стан, відомий як еозинофільний фолікуліт, виникає у людей з перенесеною хворобою імунодефіциту людини. 

У новонароджених особливо важливо поставити правильний діагноз щодо гнійничкових шкірних порушень, оскільки пустули можуть бути проявом сепсису чи інших серйозних інфекційних захворювань. Генералізовані гнійничкові висипання у новонароджених включають еритему токсину неонатару та пустульозний меланоз новонароджених, обидва вони неінфекційні.

Пустули спостерігаються у немовлят із вродженим шкірним кандидозом.

Синдром Офуджі – нечастий генералізований гнійничковий дерматоз дитинства з супутньою еозинофілією. Як і у дорослих, у новонароджених та немовлят можуть розвинутися інвазії прищів або корости. 

 

До якого лікаря звернутись

Якщо пустули не проходять тривалий час та після лікування, варто звернутися до дерматолога, для виявлення причини та лікування провукуючих факторів. Пустули, які раптово вибухають по всьому обличчю або на плямах на різних ділянках тіла, можуть свідчити про наявність бактеріальної інфекції.

Якщо ви відчуваєте будь-який із наведених нижче симптомів разом з пустулами, варто негайно звернутися до лікаря: лихоманка, тепла шкіра в області пустул, нудота, блювота, діарея, біль в області, що містить пустули, великі пустули, які надзвичайно болючі.

 

Профілактика

Багато людей вважають, що домашні засоби найефективніші для лікування прищиків, включаючи пустули, проте вони ліквідовують лише естетичний аспект пустул.

  • Глиняні маски. Маска, яка містить природні глини, може витягати зі шкіри зайвий жир і бруд, знижуючи захворюваність на прищі. 
  • Ефірні олії. Розведення і нанесення ефірних олій із протизапальними властивостями, наприклад, маслом чайного дерева або розмариновим маслом, на уражені ділянки може зменшити біль і запалення.
  • Гель алое. Алое – натуральна речовина з антибактеріальними та протизапальними властивостями.

Можна попередити гнійнички, очищаючи ділянки шкіри, схильні до прищів, і зберігаючи їх знежиринеми. Очищення повинно відбуватися не менше двох разів на день. Найкраще уникати використання продуктів, що містять олії. Ці продукти включають багато видів зволожуючих кремів та деякі сонцезахисні креми. Масло може закупорити пори і викликати утворення пустул.

Пустули не варто стискати та видавлювати. Це може проштовхнути інфекцію глибше в пори. Можуть виникнути шрами опісля. Можна використовувати теплі компреси для полегшення симптомів.