ФІЛЬТР

Присмак у роті

Часто люди можуть зіткнутись з таким симптомом як неприємний або незвичний присмак у роті. Поява будь-якого незрозумілого присмаку у роті може не сигналізувати ні про що серйозне, а може бути сигналом того, що в організмі відбуваються процеси, які іноді є ознакою певних порушень роботи внутрішніх органів або ж захворювань. Сторонні присмаки бувають різноманітними, в залежності від того, у чому їх причина. Наприклад, найбільш поширеними є: гіркий, кислий, солодкий, металевий, терпкий присмак та інші. Отже, варто з’ясувати, що саме може викликами цей симптом.

Причини

Причин появи дивного присмаку в роті може бути багато, проте найбільш поширеними є:

Особливості харчування. Продукти харчування також впливають на присмак у роті. Наприклад, вживання жирної чи гострої їжі впливає на роботу шлунку, що в результаті може викликати неприємний присмак.

Недостатня гігієна. Недотримання гігієни ротової порожнини може викликати неприємний присмак у роті – це результат затримання залишків їжі на язиці і під ним, зубах та щоках.

Гормональні збої. Коливання кількості гормонів або інші гормональні зміни можуть викликати появу незвичного присмаку в роті, оскільки гормони впливають ще й на смакові рецептори.

Ліки. Вживання певних ліків також може впливати на смакові рецептори та викликати неприємний симптом. Наприклад, деякі види препаратів сильно впливають на смакові рецептори, змінюючи присмак у роті. Іноді після вживання лікарських засобів може виникати неприємний післясмак, який згодом проходить.

Хімічні випари. Якщо людина вдихнула хімічні випари, то результатом може бути виникнення кислого присмаку в роті, який супроводжується супутніми симптомами: головний біль, запаморочення та ін..

Шкідливі звички. Переїдання, паління та алкоголь можуть викликати специфічний присмак. Токсичні речовини, які входять до складу сигарет, осідають на стінки ротової порожнини і на емаль, що сприяє розвитку різних бактерій, а вони є основною причиною неприємного присмаку.

Захворювання. Ціла низка захворювань може викликати специфічний присмак у роті.

Діагностика

Діагностика залежить від причини симптому, тому найперше необхідно пройти фізичне обстеження та зробити відповідні аналізи: біохімічний аналіз крові, загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі та калу, ультразвукова діагностика, ендоскопічне дослідження.

Під час яких хвороб проявляється

Захворювання ротової порожнини. Будь-які проблеми з ротовою порожниною можуть викликати неприємний чи специфічний присмак: карієс, захворювання ясен та ін..

Хвороби печінки. Найбільш поширеними серед них є: гепатит, цироз,поява новоутворень в печінці. Окрім неприємного присмаку, хвороби печінки викликають й інші симптоми: відчуття здуття, важкість у правому боці, безпричинна втрата ваги.

Порушення роботи жовчовивідних шляхів. Серед них: застій жовчі, жовчні камені, дискінезія ( порушення моторної функції жовчовивідних шляхів), запалення жовчного міхура, запалення жовчних проток. Додаткові симптоми: нудота, порушення травлення, біль у правому боці, підвищення температури тіла та ін..

Проблеми зі шлунком: найбільш поширеними хворобами є гастрит або виразка шлунка. Ці захворювання, окрім неприємного присмаку, викликають появу нальоту на язиці та шлункових розладів, іноді нудоту й болі.

Порушення роботи щитовидної залози або цукровий діабет (ендокринне захворювання, яке розвивається, якщо у людини порушений процес формування інсуліну).

Неврологічні розлади та онкологічні захворювання. Функціонування смакових рецепторів залежить від головного мозку, тому будь-які порушення у його роботі можуть викликати дивний присмак. Наприклад, часто причиною незвичного присмаку може бути розсіяний склероз. Новоутворення в головному мозку також бувають причиною специфічного присмаку.

Інфекційні захворювання. Деякі інфекційні захворювання характеризуються появою паразитів в організмі людини, які можуть змінювати присмак у роті.

До якого лікаря звернутись

Якщо у Вас з’явився специфічний присмак в роті і Ви не знаєте, в чому причина його появи, необхідно звернутись до сімейного лікаря, який зможе направити Вас до спеціаліста після проведення первинного огляду. Також Вам може знадобитись консультація стоматолога, гастроентеролога, ендокринолога, терапевта та інших фахівців.

Профілактика

Якщо Ви хочете уникнути появи присмаку у роті та запобігти появі неприємних захворювань, які з ним пов’язані, необхідно дотримуватись наступних порад:

  • Необхідно ретельно зважати на продукти харчування: їжа чи рідина можуть бути причиною появи певного присмаку у роті.
  • Зменшіть кількість або припиніть паління та/або вживання алкоголю.
  • Дотримуйтесь гігієни ротової порожнини. Чистіть зуби зранку та ввечері після їжі, можете пополокати розчином соди, вчасно відвідуйте стоматолога.
  • Тримайте руки в чистоті. Миття рук антибактеріальним милом або ж протирання спеціальним спиртовим розчином допомагає знищити шкідливі бактерії, які можуть потрапити в організм через брудні руки.
  • Вчасно відвідуйте лікарів та періодично проходьте ультразвукову діагностику внутрішніх органів, аби захворювання не застало Вас зненацька та щоб уникнути неприємних наслідків.
  • Уважно перевіряйте лікарські засоби та їхні складники перед вживанням, аби неприємний присмак не став для Вас несподіванкою та не викликав нудоту чи інші неприємні відчуття.
  • Пийте лише чисту воду з правильним рівнем кислотності. Здайте проби води, яку п’єте щодня, на аналіз, щоб запобігти потраплянню в організм шкідливих речовин або бактерій. Для того, аби визначити рівень кислотності води, продаються спеціальні паперові стікери, до яких входить табличка з описом. Стікер опускають у питну воду, і він, в залежності від кислотності води, зафарбовується у відповідний колір. Таким чином Ви зможете завжди бути впевнені у воді, яку вживаєте.
  • Контролюйте рівень гормонів. Якщо у Вас з’явились підозри, що з гормонами щось не те: у Вас з’явились симптоми гормональних порушень чи просто змінився гормональний фон – зверніться до лікаря та зробіть аналіз на виявлення стану гормонів в організмі.
  • Не займайтесь самолікуванням. Якщо неприємний присмак не проходить, Ви відчуваєте дискомфорт чи інші незвичні симптоми – негайно зверніться до лікаря.

Дотримання вказаних рекомендацій допоможе запобігти розвитку захворювань та завжди залишатись здоровими.