ФІЛЬТР

Поліпи

Поліпи – розростання слизової оболонки. Вони можуть утворюватися в будь-яких органах, що мають слизову оболонку: матці, піхві, різних відділах кишківника, шлунку, сечовому і жовчному міхурах, а також в носі, придаткових пазухах. Тенденцію до появи численних поліпів заведено називати поліпоз.

Поліп може бути прикріплений до поверхні будь-якої слизової оболонки за допомогою вузької ніжки або без неї. В поліпах проходять кровоносні судини, завжди є ймовірність, що вони стануть кровоточити, викличуть набряк або явища запального характеру. Ці нарости здатні з часом значно звузити або навіть закрити порожнини.

За своєю структурою поліпи можуть залишатися клітинами тієї тканини, на якій утворюються (гіперплазія) або ж видозмінюватися під час розмноження клітини (неопластичні). Саме останні види поліпів становлять найбільший ризик переродження в рак, тому підлягають обов'язковому видаленню.

Різновиди

Можна виділити наступні різновиди поліпів:

  • носа;
  • шлунка;
  • сечового міхура;
  • товстої кишки;
  • тіла матки;
  • жовчного міхура;
  • шийки матки;
  • аденоматозні.

Поліпи товстої кишки вважаються одними з найпоширеніших. У групі ризику – люди похилого віку, пацієнти з відповідною спадковістю, чоловіки нестандартної сексуальної орієнтації. Приблизно в 10% випадків поліпи товстого кишківника можуть перероджуватися в ракові пухлини. Ті нарости, які мають таку схильність і отримали назву аденоматозних.

Зазвичай поліпи в кишківнику не дають про себе знати до того моменту, поки не досягнуть великого розміру. Тоді вони можуть перекрити, наприклад, стравохід, викликаючи больові відчуття, відрижку, а також відчуття переповненості навіть при вживанні малих порцій їжі. Зрідка в калі з'являється трохи крові.

Поліпи жовчного міхура переважно зустрічаються у жінок старше 30 років – їх поширеність становить близько 4-6%. Зазвичай такі нарости знаходять випадково при УЗД або ендоскопічному обстеженні. Однак поліпи жовчного міхура мають високий ризик злоякісного переродження – приблизно до 30% утворень схильні до утворення метастаз.

Поліпи шийки матки нерідко зустрічаються, при їх утворенні зачіпається шар ендометрію, саме це викликає порушення в менструальному циклі, а також неприємні відчуття. Коли критичні дні зовсім пропадають, про те, що з'явилися нарости, свідчать лише несильні болі в області попереку. Іноді симптоми поліпів не очевидні, їх найчастіше виявляють на плановому гінекологічному огляді. Поліпи шийки матки можуть виникати у жінок, які народжували та в період клімаксу. Ці утворення і деяких випадках стають причиною раку шийки матки, так що вимагають уважного ставлення.

Поліпи носа часто супроводжуються алергічною реакцією. Навіть більше – алергія є одним з ключових чинників, що провокують ці утворення. Поліпи носа лише у виняткових випадках бувають небезпечними, але можуть часто рецидивувати після видалення і викликати досить неприємні симптоми: втрату нюху, хронічну закладеність носа, головний біль.

Причини

Причини появи поліпів на сьогодні до кінця не вивчені і вважаються досить різноманітними. Ключові провокуючі фактори:

  • зміна гормонального фону;
  • часті загострення хронічних інфекцій (загальні захворювання вірусної і бактерійної природи, венеричні хвороби);
  • травми різної етіології, в т. ч. вплив хімічних речовин;
  • алергії;
  • генетична схильність, яка визначає наявність атипових клітин в поліпі.

Так, вважається, що утворення поліпів безпосередньо пов'язане з надмірною дією естрогенів (жіночих статевих гормонів). Але механізм цього впливу до кінця не з’ясований. Відомо, що є зв'язок підвищеного фону естрогенів і/або некомпенсованого їх збільшення з появою поліпів в матці. Особливо цей фактор позначається на пацієнтках молодого віку.

Під час менопаузи вирішальне значення має порушення балансу "естрогени/прогестерон".

Фактори ризику: надмірна вага, прийом деяких препаратів, підвищений артеріальний тиск.

Є дані, в яких йдеться про те, що утворення поліпів може бути пов'язано з цервицитом, хронічним ендометритом.

Діагностика

З метою діагностики поліпів проводять УЗД, застосовують рентгенологічний, ендоскопічний (наприклад, колоноскопію) і морфологічний методи дослідження. Також можуть при необхідності братися зіскрібки зі слизової оболонки, щоб відправити їх на гістологічне дослідження.

Під час яких хвороб проявляються?

Поліпи є доброякісними або злоякісними утвореннями.

До якого лікаря звернутися?

Потрібно потрапити на огляд до гінеколога, проктолога, ЛОРа або гастроентеролога.

Профілактика

Важливо стежити за здоров'ям і рівнем своїх гормонів, своєчасно відвідуючи профілактичні огляди та здавати аналізи. Слід до кінця лікувати всі інфекції й вести здоровий спосіб життя.