ФІЛЬТР

Поколювання в ногах

Оніміння і поколювання – це незвичайні відчуття колючого, які можуть трапитися в будь-якій частині  тіла. Люди зазвичай помічають ці відчуття в руках та ногах.

Якщо оніміння і поколювання зберігаються і немає явної причини для цих відчуттів, це може бути симптомом захворювання або травми, наприклад, розсіяного склерозу або синдрому зап'ястного каналу. Медичним терміном для позначення оніміння і поколювання є парестезія.

Причини

Багато речей можуть викликати оніміння і поколювання, включаючи деякі ліки.

Щоденні справи можуть іноді викликати оніміння: знаходження тривалий час в сидячому положені або стоячому, сидінні з схрещеними ногами або засинання на руці. Це все приклади тиску на нерви. Після переміщення оніміння покращиться.

Існують численні стани, які можуть викликати оніміння і поколювання, такі як:

  • укус комахи чи тварини;
  • токсини;
  • аномальний рівень вітаміну В-12, калію, кальцію або натрію;
  • променева терапія;
  • ліки, особливо хіміотерапія.

Умови, пов’язані з онімінням ніг:

Травми

Травми тулуба, хребта, стегон, ніг, щиколоток і стоп можуть тиснути на нерви і змусити стопи і ноги оніміти.

Діабет

У деяких людей з діабетом розвивається тип ураження нервів, який називається діабетичною нейропатією. Діабетична невропатія може спричинити оніміння, поколювання та біль у ступнях, а якщо вони сильні - і в ногах.

Проблеми у нижній частині спини та радикуліт

Проблеми в нижній частині спини, такі як перелом або грижа спинномозкових дисків, можуть спричинити здавлення нервів, що йдуть до ніг, приводячи до оніміння або порушення чутливості. Ішиас - назва для подразнення сідничного нерва, який проходить від нижньої частини спини до ніг. Якщо цей нерв стає подразненим або стисненим, людина може відчувати оніміння або поколювання в ногах або стопах.

Синдром тарсального тунелю

Синдром тарсального тунелю виникає, коли нерв, який проходить по задній частині ноги і по внутрішній стороні щиколотки і в стопу, стискається або пошкоджується. Тарсальний тунель - це вузький простір з внутрішньої сторони щиколотки. Люди з синдромом тарсального тунелю, як правило, відчувають оніміння, печіння, поколювання та стріляючий біль у щиколотках, п'ятах та стопах.

Захворювання периферичних артерій

Захворювання периферичних артерій призводить до звуження периферичних артерій крові в ногах, руках і шлунку, зменшуючи кількість крові, яку вони можуть перекачувати, і зменшуючи приплив крові. Ноги - одна з найпоширеніших частин тіла, уражених цим захворюванням. Більшість людей з цим захворюванням відчувають біль і спазми в ногах і стегнах. Симптоми зазвичай минають після декількох хвилин відпочинку.

Пухлини або інші аномальні нарости

Пухлини, кісти, абсцеси та доброякісні (неракові) нарости можуть тиснути на спинний мозок або будь-яку частину ніг і стоп. Цей тиск може обмежити приплив крові до ніг і стоп, викликаючи оніміння.

Вживання алкоголю

Токсини в алкоголі можуть спричинити пошкодження нервів, пов'язані з онімінням, особливо в стопах. Хронічне або надмірне вживання алкоголю також може призвести до пошкодження нервів, що спричиняє оніміння. Цей тип ураження нервів пов'язаний зі зниженим вмістом вітамінів групи В, таких як В-1 (тіамін), В-9 (фолат) та В-12.

Фіброміалгія

Фіброміалгія – це хронічний стан, який спричиняє широкі болі в тілі. Деякі люди з фіброміалгією також відчувають оніміння і поколювання в руках і ногах. Більшість людей з фіброміалгією відчувають різні симптоми, включаючи:

  • скутість і хворобливість без видимих ​​причин, особливо вранці або після сну;
  • хронічне виснаження;
  • проблеми з пам'яттю і труднощі з чітким мисленням, які іноді називають фібро-туманом;
  • синдром неспокійних ніг;

Розсіяний склероз

Люди з розсіяним склерозом можуть відчувати пошкодження сенсорних нервів, які можуть спричинити оніміння на невеликій ділянці тіла або цілих кінцівок. 

Інсульти

Інсульти або міні-інсульт можуть спричинити пошкодження мозку, що може вплинути на те, як розум інтерпретує та обробляє нервові сигнали. Інсульт або міні-інсульт іноді можуть спричинити тимчасове або тривале оніміння в частинах тіла.

Діагностика

Для встановлення діагнозу лікар запитає історію хворобу та про симптоми, які виникли. Обов’язково потрібно повідомити про всі симптоми, навіть якщо вони не здаються пов'язаними, а також про будь-які раніше діагностовані стани. Зверніть увагу, якщо відбувалися недавні травми, інфекції або щеплення. Лікар також повинен знати про будь-які призначені  ліки та препарати без рецепта.

Залежно від результатів фізичного обстеження, лікар може призначити додаткові аналізи. Вони можуть включати аналізи крові, тестування рівня електролітів, тестування функції щитовидної залози, токсикологічний скринінг, тестування рівня вітаміну та дослідження нервової провідності. Він також може призначити спінальний крап (поперекова пункція).

Візуальні тести такі як: рентген, ангіограма, КТ, МРТ або УЗД ураженої ділянки також можуть використовуватися

Під час яких хвороб проявляється

Поколювання в ногах може виникнути під час таких захворювань:

  • діабет;
  • нейропатія;
  • мігрень;
  • феномен Рейно;
  • розсіяний склероз;
  • інсульт або ішемічний інсульт (міні-інсульт);
  • судоми;
  • недостатня активність щитовидної залози (гіпотиреоз, тиреоїдит Хашимото);

До якого лікаря звернутись

Якщо поколювання не зникає зі зміною положення та триває довгий час, потрібно звернутися до невропатолога для встановлення діагнозу та початку своєчасного лікування.

Профілактика

Успішне лікування залежить від точного діагнозу та лікування основної причини поколювання. Поки периферичні нервові клітини не знищені, вони мають здатність до регенерації.

Хоча лікування не існує для спадкових типів периферичної нейропатії, багато з набутих типів можуть бути покращені при лікуванні. Наприклад, хороший контроль рівня цукру в крові при діабеті може уповільнити прогресування діабетичної нейропатії, вітамінні препарати можуть виправити периферичну невропатію у людей з дефіцитом вітамінів.

Загальні рекомендації щодо способу життя:

  • підтримання оптимальної ваги;
  • уникання впливу токсинів;
  • дотримання програми фізичних вправ під контролем лікаря;
  • дотримання збалансованої дієти та уникнення або обмеження споживання алкоголю;

Рекомендації також включають відмову від куріння, що обмежує кровопостачання судин, що постачають поживні речовини до периферичних нервів.

У деяких випадках поколювання та інші симптоми периферичної нейропатії можуть бути зменшені за рецептами, розробленими спочатку для лікування судом і депресії.