ФІЛЬТР

Плями на язиці 

Плями на язиці найчастіше у всьому світі називають географічним язиком. Це не діагноз, а просто індивідуальна особливість в будові мови. Плями ж, які з'являються на верхній частині органу смаку в ротовій порожнині, в медицині називають сосочками. Завдяки їм людина відчуває смак і температуру, може жувати і говорити.

Однак плями на мові бувають різними – допустимими для здорової людини і ті, які свідчать про хвороби. Відрізняють їх колір, розмір і місце розташування.

Здорових плям існує лише чотири види:

  • Грибоподібні – маленькі плями, які розташовані на кінчику і краях язика. Зазвичай їх може бути від 200 до 400 і кожен з них містить 3-5 смакових рецепторів.
  • Желобовідних – більші за розміром плями на зворотному боці язика. Вони розташовані за схемою "v". У здорової людини їх може бути від 7 до 12 і кожен має тисячі смакових рецепторів.
  • Листоподібні – сосочки з сотнями смакових рецепторів, що знаходяться по краях і на зворотному боці язика. У людини налічують їх близько 20.
  • Ниткоподібні – плями без смакових рецепторів, але за розміром більші інших. З'являються в передній частині язика і в центрі.

Сосочки, які відрізняються за кольором, розміром і супроводжуються деякими симптомами, часто сигналізують про проблеми в організмі.

Причини

Незвичайні плями мови можуть бути через такі причини:

  • Транзиторне запалення сосочків язика (папілом язика), при якому з'являються збільшені і запалені білі або червоні горбки на язиці, біль, гіперчутливість до тепла, відчуття печіння, свербіж. Папіліт зазвичай є результатом травми язика (навіть випадкове покусування), вірусів у роті, психологічного стресу або поганого харчування. Його плюсом є те, що він проходить без лікування протягом тижня. Але іноді для більш швидкого загоєння використовують спеціальну рідину для полоскання рота і антигістамінні препарати.
  • Опік, який може бути через гарячу їжу або рідину. Симптоми: поява маленьких, заповнених рідиною пухирів. Пухирі можуть лопатися, але після цього швидше загоюватися або ж стати причиною інфекції. Тому потрібне постійне полоскання рота спецзасобами.
  • Стоматит супроводжується білими або жовтими виразками, які можуть з'являтися не тільки всередині рота і губах, але і на язиці. Точна причина їх появи поки не відома. Пришвидшити їх зникнення може бензокаїн.
  • Лихоманка, біль в шлунку і висип можуть також стати причиною хворих плям.
  • Географічний язик (доброякісний глосит, що мігрує) – поява безболісної червоної плями з білою облямівкою на верхівці язика і його боків. Причиною може бути індивідуальна особливість в будові язика, стрес, алергія або діабет. Такий язик не потребує лікування.
  • Дріжджова інфекція (оральний кандидоз, молочниця) – білі плями на язиці і на внутрішніх поверхнях рота, біль у роті та порушення смаку. Виникає через зростання дріжджів. При оральному кандидозі у новонароджених, ВІЛ-інфікованих, людей з фіксаторами і протезами, діабетиків, людей, які застосовують медпрепарати, що викликають сухість у роті може розвинутися інфекція. Для терапії необхідні протигрибкові препарати, зміна зубних протезів, зміна основних ліків, які не викликають сухість рота.
  • Скарлатина – бактеріальна інфекція, під час якої з'являється червоний язик ("малиновий язик"), почервоніння і біль в горлі, лихоманка, червоне плямисте висипання на грудях, біль у животі. Скарлатина часто з'являється у дітей і є заразною. Інфекція може передаватися через кашель, чхання, використання заражених об'єктів, якими користувалася особа зі скарлатиною. Лікувати скарлатину необхідно протягом тижня антибіотиками. Перед і після застосування краще радитися з лікарем.
  • Синдром оральної алергії – це алергія на певні сирі фрукти і овочі. Вона може викликати свербіж, набряк у роті і розпухлі, червоні, роздратовані плями на язиці.
    Уникнути синдрому можна при відмові від продуктів-провокаторів.
  • Рак язика – різновид раку голови і шиї. Збільшити ризик розвитку раку язика може часте вживання алкоголю, куріння і зараження ВПЛ (вірус папіломи людини). Проявом раку може стати червона пляма на бічній поверхні язика і хворобливі плями, що кровоточать. Подібні плями спочатку не несуть шкоди, але якщо вони не зникають протягом тижня, це може бути симптомом злоякісної пухлини. Також можуть бути тривалий біль в горлі, біль при ковтанні і оніміння в роті.

Діагностика

Язик здорової людини виглядає блідо-рожевим і шершавим через велику кількість сосочків, без нальоту, а також має рівну складку по центру. Якщо змінився колір язика, сосочків, нальоту, з'явилися проблеми з рухливістю органу і різні папіломи, бульбашки і афти, то слід звернутися до лікаря, пройти медогляд ротової порожнини, пройти дослідження регіонарних лімфатичних вузлів, додаткові лабораторні дослідження з морфологічними, біологічними, мікробіологічними, серологічними і мікробіологічними методами обстеження.

Під час яких хвороб проявляється

Помітні плями на язиці з'являються при скарлатині, кандидозі, стоматиті, СНІДі, герпесі, сифілісі, ексудативній еритемі, глоситі.

До якого лікаря звернутися

Якщо плями на язиці не проходять протягом тижня, з'являються нові симптоми і плями кровоточать, стають більш болючими, то необхідно звернутися до стоматолога або терапевта. Пацієнтам з раком мови варто записатися на консультацію до лікаря-онколога.

Профілактика

Щоб прискорити відновлення язика, необхідно відмовитися від гострої їжі, алкоголю, гарячих рідин і страв, цукру і солодощів, обережно, не різко чистити зуби і язик.