ФІЛЬТР

Пігментація шкіри

Пігментація шкіри відбувається під впливом меланоцитів – барвних пігментних клітин. При пігментних дисфункціях відбувається підвищення або зменшення нормального кольору шкіри.

Пігментація не шкідлива і зазвичай не є ознакою серйозного захворювання. У деяких випадках затемнені ділянки шкіри зникають самостійно. У інших темні плями зникають завдяки лікуванню. Не завжди можна запобігти гіперпігментації. Однак, використання сонцезахисного крему з 30 SPF може допомогти, а також носіння головних уборів або одягу, які блокують потрапляння сонячного світла на шкіру. 

Пігментні розлади:
Пігментні розлади можуть бути поширеними та зачіпати великі ділянки шкіри, або вони можуть бути локалізовані й впливати тільки на певні ділянки шкіри. 

  • Депігментація: повна втрата пігменту. Шкіра біла. Широко поширена депігментація у вітиліго.
  • Гіпопігментація: аномально низька кількість меланіну. Шкіра світліша, ніж звичайні типи шкіри. Поширена гіпопігментація шкіри відбувається в альбінізмі.
  • Гіперпігментація: викликана аномально високою кількістю меланіну, іноді це викликано відкладенням інших пігментних речовин, які зазвичай не присутні в шкірі.  

Види гіперпігментації:

  • Мелазма: викликається гормональними змінами й розвивається під час вагітності. На будь-якій ділянці тіла можуть з'явитися області гіперпігментації. Найчастіше вони з'являються на животі та обличчі.
  • Сонячні плями, які також називаються печінковими плямами або сонячними лентигінами. Вони пов'язані з тривалим впливом сонячних променів. 
  • Постзапальна гіперпігментація є наслідком пошкодження шкіри.

Потемнілі ділянки шкіри є єдиними симптомами гіперпігментації. Плями можуть відрізнятися за розмірами й можуть розвиватися в будь-якому місці тіла.

Причини

Поширеною причиною гіперпігментації є надлишкове виробництво меланіну. Меланін – це пігмент, який надає шкірі колір. І вона продукується клітинами шкіри, які називаються меланоцитами.

Кілька різних умов або факторів можуть змінити виробництво меланіну в організмі.

  • Деякі препарати можуть викликати гіперпігментацію. Крім того, деякі хіміотерапевтичні препарати можуть викликати гіперпігментацію як побічний ефект.
  • Вагітність змінює рівень гормонів і може впливати на виробництво меланіну у деяких жінок.
  • Ендокринні захворювання, такі як хвороба Аддісона, порушують рівень гормонів і можуть збільшити виробництво меланіну.
  • Надмірний вплив сонця може також викликати збільшення меланіну.

Діагностика

Для діагностики використовуються такі методи:

  • загальний аналіз крові;
  • біохімічний аналіз крові;
  • біопсія.

Під час яких хвороб проявляється

Акантоз

Це стан шкіри, що характеризується ділянками темного, бархатистого кольору в складках і складках тіла. Уражена шкіра може потовщуватися. Найчастіше акантоз нігріканів впливає на пахви, пах та шию.

Зміни шкіри акантозу зазвичай трапляються у людей, які страждають ожирінням або хворіють на діабет. Діти, у яких розвивається такий стан, мають підвищений ризик розвитку діабету 2 типу. Інколи ця хвороба може бути попереджувальним знаком ракової пухлини внутрішнього органу, наприклад, шлунка або печінки.

Старіння

Коли відбувається процес старіння з'являються непривабливі плями – зазвичай називаються віковими плямами – можуть з'являтися на обличчі та на спині рук. Різко визначені, округлі, коричневі або чорні, плоскі плями шкіри.

Альбінізм

Термін альбінізм зазвичай відноситься до окулокутанної групи спадкових захворювань, яка характеризується малим або відсутнім виробництвом пігменту меланіну. Меланін також відіграє важливу роль у розвитку зорових нервів, тому у хворих з альбінізмом виникають проблеми із зором.

Ознаки альбінізму зазвичай проявляються в шкірі, волоссі та кольорі очей людини, але іноді відмінності незначні. Люди з альбінізмом також чутливі до впливу сонця, тому вони мають підвищений ризик розвитку раку шкіри.

Гіперпігментація

Гіперпігментація є звичайним, зазвичай нешкідливим станом, в якому плями шкіри стають темнішими, ніж нормальна шкіра. Це потемніння відбувається, коли надлишок меланіну, коричневого пігменту, який виробляє нормальний колір шкіри, утворює відкладення в шкірі. Гіперпігментація може вплинути на колір шкіри людей будь-якої раси.

Нетримання пігменту

Це захворювання є спадковим розладом пігментації шкіри, що також пов'язано з порушеннями зубів, скелетної системи, очей і центральної нервової системи. Це одна з груп генно-пов'язаних захворювань, відомих як нервово-мозкові порушення. У більшості випадків воно викликається мутаціями в гені, який називається NEMO (NF-kappaB - модулятор). Чоловіки більш схильні до ураження, ніж жінки. Знебарвлену шкіру викликають надмірні відкладення меланіну (нормальний шкірний пігмент).

Веснянки

Лентигіни, або печінкові плями, є доброякісними ураженнями, які виникають на ділянках тіла, що довго знаходяться на сонці. Зазвичай це шкіра спини, рук і обличчя. Ураження, як правило, збільшуються з віком. Вони можуть бути різними за розміром від 0,2 до 2 см. Ці плоскі ураження зазвичай мають дискретні межі, мають темний колір і мають неправильну форму.

Мелазма

Мелазма є загальною проблемою шкіри, що викликає коричневі плями, як правило, на обличчі. У більшості людей вони з'являються на щоках, мості носа, чолі, підборідді й вище верхньої губи. Він також може з'являтися на інших частинах тіла, які вражаються сонячними променями, таких як передпліччя і шия.

Прогресуюча пігментна пурпура

Прогресуюча пігментна пурпура  є групою подібних хвороб (хвороба Шемберга, ліхеноїдний дерматит Гуржерота-Блюма, пурпура кільцеподібні телеангіотекдози Майокі та лишайник). Тип Шамберга є найбільш поширеним. Це захворювання призводить до знебарвлення коричневої шкіри. Коричневі плями розкидані нерівномірно з обох сторін і можуть бути нечисленними. У латках знаходяться крихітні червоні крапки. Площа рівна, гладка і не луската. Відсутні внутрішні симптоми або ефекти.

Пероральна меланозна макула

Пероральна меланозна макула є нераковою (доброякісною), темною плямою, що з'являється на губах або всередині рота. Пероральну меланозну макулу іноді називають лабіальною меланотичною макулою.

Хлоазма

Це пігментні плями коричневого кольору нерівної форми, що утворюються найчастіше у людей зі смаглявим відтінком шкіри на обличчі та інших відкритих областях тіла в ході підвищеної пігментації. Її появу можуть спровокувати певні ліки, наприклад, контрацептиви; вагітність; довге перебування на сонці. 

Вітиліго

Вітіліго – це стан, при якому на шкірі розвиваються білі плями. Будь-яке місце на тілі може бути ураженим.  Вітиліго провокується втратою пігменту в шкірі, внаслідок руйнування пігмент-формуючих клітин, відомих як меланоцити. Хоча вітіліго впливає на всі раси однаково, це більш помітно у темношкірих людей. Вітиліго може викликати косметичні проблеми.

До якого лікаря звернутись

Тільки дерматолог може діагностувати гіперпігментацію. У деяких випадках знадобиться біопсія шкіри, що може виключити можливий рак шкіри.

Профілактика та лікування

Хоча гіперпігментація нешкідлива, деякі люди хочуть позбутися її. Є цілий ряд можливих методів лікування та домашніх засобів, які люди можуть спробувати.

Для запобігання гіперпігментації або для припинення її розвитку:

  • Уникайте впливу сонця. Використовуйте сонцезахисний крем з SPF 30 або вище, щоб захистити шкіру та зупинити потемніння гіперпігментації.
  • Запобігайте утворенню гіперпігментації після травми, уникайте виникненню плям, струпів та акне.

Ви можете спробувати такі процедури, щоб усунути пігментацію:

Креми

Багато людей використовують місцеве лікування для лікування пігментації. Косметичні засоби, що освітлюють шкіру, містять такі інгредієнти:

  • азелаїнову кислоту;
  • койєву кислоту;
  • кортикостероїди;
  • гідрохінон;
  • ретиноїди;
  • вітамін С;

Косметичні процедури

Деякі косметичні процедури можуть також полегшити ділянки шкіри, щоб зменшити появу гіперпігментації:

  • лазерна терапія;
  • хімічний пілінг;
  • мікродермабразія.

Люди, що вирішили робити косметичні процедури, повинні обговорити процес і можливі побічні ефекти з фахівцем з догляду за шкірою або дерматологом.

Вважається, що інші домашні способи догляду – такі як лікування олією жожоба, лимонним соком або без цукрової дієти, – також можуть бути ефективними для усунення гіперпігментації. Проте, немає жодних наукових доказів на підтримку цих фактів.