ФІЛЬТР

Пелена перед очима

Оскільки очі – це органи зору, за допомогою яких ми отримуємо більшість інформації про навколишнє середовище, то навіть короткочасна втрата можливості бачити вводить людину у стан тривоги. Тому будь-які проблеми з зором необхідно одразу відслідковувати, щоб ситуація не стала критичною. Серед симптомів пов'язаних з очима часто зустрічається так звана пелена, яка наче розмиває зображення, тому об'єкти здаються нечіткими. Від цього людина може відчувати дискомфорт, адже виникає відчуття, наче дивишся крізь туман.

Часто пелена перед  очима буває нетривалою та не є ознакою серйозної проблеми, проте іноді цей симптом може бути постійним та сигналізувати про те, що в організмі відбуваються процеси, які можуть бути пов'язані з певними захворюваннями, особливо якщо пелена перед  очима супроводжується іншими симптомами, такими як біль в очах, поява "мушок"  перед очима, чуливість до світла, загальна слабкість, нудота та підвищення температури. Якщо проявляється комплекс таких симптомів, то варто негайно звернутись по допомогу до лікаря.

Причини

Прийом лікарських засобів. Деякі препарати (серед яких оральна контрацепція, антидепресанти, гормональні ліки та ін.) можуть спричиняти появу пелени перед очима, тому необхідно уважно ознайомитись з побічними реакціями на конкретний препарат.

Захворювання очей. Певні захворювання очей (такі як катаракта, глаукома та ін.) викликають низку неприємних симптомів, одним з яких є пелена перед  очима.

Серцево-судинні та захворювання головного мозку. Захворювання, які пов'язані з кровообігом, станом судин і головного мозку, підвищений тиск також можуть бути причиною появи пелени перед очима.

Інтенсивний головний біль. Перед початком сильного головного болю часто виникає пелена перед  очима, але, зазвичай, вона відразу зникає після того, як біль проходить.

Травмування очей. Механічні ушкодження очей можуть викликати різні симптоми, такі як біль, печіння в очах, а також пелену перед очима. Також потрапляння певних речовин в очі може ненадовго впливати на зір (наприклад, неякісні косметичні засоби для зняття макіяжу: часто після їх використання зображення наче розмивається, але згодом все повертається до норми).

Втома. Якщо людина втомлена або ж просто невиспана, то часто результатом цього може бути виникнення пелени перед очима. В цьому випадку не варто хвилюватись, необхідно просто відновити сили та виспатись.

Інфекції. Попадання бактерій в очі може позначитися на їхньому стані. У людини може виникнути інфекція, яка викликає різні ускладнення, серед яких запалення, почервоніння, біль в очах, пелена перед  очима.

Діагностика

Рання діагностика може забезпечити вчасний початок лікування причини симптому, що запобігає розвитку ускладнень. Якщо з'явились підозрілі симптоми, необхідно одразу ж звернутись по допомогу. Діагностика може включати:

  • Візуальне обстеження очей
  • Ультразвукове дослідження очного яблука.
  • Дослідження сітківки ока.
  • Визначення внутрішньоочного тиску.
  • Загальний аналіз крові
  • МРТ
  • КТ
  • Електрокардіограму
  • Електрофізіологічне дослідження зорового нерва

Під час яких хвороб проявляється

Короткозорість/Далекозорість. Короткозорість – нечітке сприйняття об’єктів на далекій відстані. Далекозорість – нечітке сприйняття об’єктів на короткій відстані. В обох випадках ці захворювання пов’язані з порушенням чіткості зображення, яке може бути результатом зниження гостроти зору, що іноді супроводжується виникненням пелени перед очима, коли людина намагається швидко сфокусуватись на конкретному об’єкті.

Пресбіопія очей – це старіння кришталика, яке виникає з віком через втрату еластичності. Це захворювання часто викликає головний біль, втому очей, сльозовиділення, розмитість зображення.

Глаукома – це захворювання очей, яке спричинене підвищення внутрішньо очного тиску, яке може призвести до втрати зору. Серед симптомів, які можуть виникати: поява "мушок" перед очима, райдужне коло навколо джерел світла, затуманений зір.

Катаракта – це помутніння очного кришталика, яке поступово посилюється, заважаючи чітко бачити об’єкти.

Макулодистрофія сітківки – це ураження центральної зони дна ока, коли функціонування сітківки ока та її судин поступового погіршується. Ці фактори негативно впливають на центральний зір, що погіршує здатність чітко бачити предмети.

Запалення зорового нерва. При запаленні зорового нерва люди відчувають головний біль, біль в оці, відбувається різке погіршення зору, з’являються сліпі плями, знижується гострота зору.

Синдром сухого ока – це стан, коли око не отримує достатньо природного зволоження слізними залозами, що провокує затуманення в очах.

Анемія або малокрів’я – захворювання, коли в крові знижується кількість гемоглобіну та еритроцитів, що призводить до кисневого голодування.  Внаслідок цього захворювання виникає загальна слабкість, послаблення зору.

Цукровий діабет. Захворювання, яке спричиняє погіршення стану кровоносних судин, що безпосередньо впливає й на очі. Іноді у хворої людини в організмі накопичується зайва рідина,  що теж має вплив на функціонування судин, а це може викликати помутніння кришталика.

Артеріальна гіпертензія – хвороба, яке супроводжується підвищенням артеріального тиску, одним з проявів якої є погіршення зору (пелена перед  очима, миготіння "мушок").

Гемофтальм – крововилив у скловидне тіло ока, яке призводить до значного зниження гостроти зору, появи "перешкод" перед очима, які заважають чітко  бачити об’єкти.

Інсульт. Серед первинних ознак інсульту є розфокусування та погіршення зору, іноді навіть втрата зору.

Онкологічні захворювання. Погіршення гостроти зору, поява "мушок" перед очима вранці, вважаються ранніми ознаками появи онкозахворювання.

Атеросклероз. Хвороба, яка характеризується відкладанням жироподібних речовин у судинах, що погіршує кровопостачання до тканин та органів. Через це можуть виникати головні болі, запаморочення, підвищення тиску, погіршення зору та інші неприємні симптоми.

До якого лікаря звернутись

Пелена перед  очима може бути ознакою різноманітних проблем, тому й підхід  до лікування цього симптому повинен бути комплексний. Варто звернутись до лікаря-офтальмолога, який проведе первинну діагностику, перевіривши стан очей. Якщо після медичного обстеження та вивчення анамнезу з’ясується, що необхідна консультація інших спеціалістів, то варто звернутись до невролога, ендокринолога, кардіолога, онколога та травматолога.

Профілактика

Для того, щоб очі завжди залишались здоровими, необхідно уникати перевтоми, зменшити навантаження на них, робити розслаблюючі вправи та вправи на покращення гостроти зору.  

Також варто дотримуватись гігієни: не варто торкатись очей брудними руками, адже існує ризик занесення інфекції.

Необхідно контролювати зміни тиску та періодично перевіряти стан судин та серця.

Обов’язково висипайтесь та влаштовуйте собі відпочинок.

Дотримуйтесь здорового способу життя: займайтесь спортом та уникайте шкідливих звичок.

Щорічно проходьте обстеження в офтальмолога.