ФІЛЬТР

Нежить

Нежить або ринорея є симптомом багатьох станів. Він характеризується виділенням слизу або капання з ніздрів. Слиз являє собою захисну речовину, що виробляється слизовою оболонкою, тип тканини, що вистилає порожнину носа. Слиз зволожує повітря, яким ви дихаєте, він діє як бар'єр для утримання пилу, пилку та бактерій з ваших легенів. Іноді подразнення або запалення в носовому ході може призвести до збільшення виробництва слизу. Коли це відбувається, надлишок слизу може просочитися або капати з носа.

Ринорея характеризується надмірною кількістю слизу, сформованого слизовими оболонками, що вистилають порожнини носа. Мембрани створюють слиз швидше, ніж її можна обробити, викликаючи резерв слизу в носових порожнинах. Коли порожнина заповнюється, вона блокує прохід повітря, викликаючи утруднення дихання через ніс. Повітря, що потрапляє в носові порожнини, а саме порожнини синуса, не може бути вивільненим, а тиск може викликати головний біль. Якщо синусовий прохід залишається заблокованим, є ймовірність виникнення синуситу. Якщо слиз підтримується через Євстахієву трубку, це може призвести до болю у вуха або інфекції вуха. Надлишок слизу, що накопичується в горлі або в задній частині носа, може призвести до постносової крапельниці, що призводить до болю в горлі або кашлю. Додаткові симптоми включають чхання, кровотечу з носа і надмірні виділення.

 

Причини

  • Зовнішня низька температура

Ринорея особливо поширена в зимові місяці і в деякі сезони з низькою температурою. Нежить виникає внаслідок поєднання термодинаміки і природних реакцій організму на подразники холодної погоди. Однією з цілей слизу носа є нагрівання вдихуваного повітря до температури тіла при надходженні в організм. Для того, щоб це сталося, носові порожнини повинні бути постійно покриті рідким слизом. Під час холодних, сухих сезонів, слизові оболонки носових ходів мають тенденцію висихати, що означає, що слизові оболонки повинні працювати важче, виробляючи більше слизу, щоб підтримувати порожнину. Внаслідок цього порожнину носа можна заповнити слизом. Водночас, коли повітря видихається, водяна пара в диханні конденсується, оскільки тепле повітря відповідає більш холодній зовнішній температурі біля ніздрів. Це призводить до того, що надлишок води накопичується в порожнинах носа. У цих випадках зайва рідина зазвичай виливається зовні через ніздрі.

  • Інфекція

Нежить може бути симптомом інших захворювань, таких як застуда або грип. Під час цих інфекцій слизові оболонки носа виробляють надлишок слизу, заповнюючи порожнини носа. Це запобігає поширенню інфекції в легені і дихальні шляхи, де це може призвести до набагато гіршого пошкодження. Під час вірусної інфекції може виникнути синусит (запалення носової тканини), що призводить до вивільнення слизових оболонок. Гострий синусит складається з носових ходів, що набухають під час вірусної інфекції. Хронічний синусит виникає при появі одного або декількох носових поліпів. Це може бути викликано відхиленням перегородки, а також вірусною інфекцією.

  • Алергії

Пилкові зерна з різних поширених рослин можуть викликати алергічну реакцію. Нежить також може виникати, коли ці алергени піддаються впливу осіб з алергією на певні речовини, такі як пилок, пил, латекс, соя, молюски або лупа тварин. У людей з сенсибілізованою імунною системою інгаляція одного з цих речовин викликає виробництво антитіла імуноглобуліну, який зв'язується з клітинами і базофілами. Ці антитіла пов'язані з клітинами, які стимулюються пилком і пилом, викликаючи вивільнення медіаторів запалення, таких як гістамін. У свою чергу, це викликає запалення і набряк тканин порожнини носа, а також збільшення виробництва слизу. Частинки в забрудненому повітрі і хімікати, такі як хлор і миючі засоби, які зазвичай можна переносити, можуть значно погіршити стан.

Ліки

Незважаючи на те, що ліки доступні для полегшення виробництва надлишкової слизу, деякі з них можуть викликати нежить у деяких людей.

Можливими "винуватцями" є:

  • нестероїдні протизапальні засоби;
  • седативні засоби;
  • антидепресанти;
  • препарати для підвищення артеріального тиску;
     
  • Сльозотеча

Нежить також пов'язаний зі сльозотечею. Коли виробляється надмірна сльозотеча, рідина проходить через внутрішній кут повік, через назолакримальний канал і в носові порожнини. У міру пролиття більше сліз, в порожнини носа надходить більше рідини, що стимулює вироблення слизу і зволожує будь-яку суху слизову, яка вже є в порожнині носа. Наростання рідини, як правило, вирішується через витік слизу через ніздрі.

  • Сухе повітря

Сухе повітря не тільки висушує шкіру, але й висушує носовий прохід. Це порушує баланс рідини всередині вашого носа, викликаючи запальну реакцію і викликаючи нежить. Це може статися в холодну погоду або в сухому повітрі всередині вашого будинку через сухість повітря. 

  • Зловживання назальним спреєм

Попри те, що назальні спреї можуть зменшити запалення в носі, надмірне використання може мати протилежний ефект і погіршити симптоми.

Як правило, ви не повинні використовувати назальний спрей понад п'ять днів поспіль. Використання назального спрею в довгостроковій перспективі може призвести до хронічних інфекцій синусів, які можуть викликати нежить. Як тільки ви припините використання назального спрею, носові симптоми можуть покращитися протягом декількох днів або тижнів.

  • Травма голови

Якщо наявна травма голови, нежить може бути більш важким станом. Перелом базілярного черепа може призвести до розриву бар'єру між синоназальною порожниною та передньою черепною ямкою або середньою черепною ямкою. Цей розрив може викликати заповнення носової порожнини спинномозковою рідиною. Ця умова, відома як ринорея або цереброспінальная ринорея, може призвести до ряду серйозних ускладнень.

  • Гостра їжа

Гостра їжа може також викликати нежить через форму не алергічного риніту, відомого як смаковий риніт. Це не викликано гістаміном або алергеном, а, скоріше, надмірною стимуляцією нервів в пазухах, коли ви їсте або вдихаєте щось пряне.

  • Дим

Дим є подразником, який може також викликати слизову оболонку для отримання додаткового слизу. Ви можете відчути нежить, якщо ви перебуваєте навколо курців або в кімнаті, заповненій димом. У більшості випадків вилучення з димної зони призведе до зворотної реакції.

  • Інші причини

Нежить може виникати як симптом відміни опіоїдів, що супроводжується сльозотечею. Інші причини включають кістозний фіброз, коклюш, носові пухлини, гормональні зміни і кластерні головні болі. У зв'язку зі змінами в клінічній практиці, нежить є частим побічним ефектом кисневої інтубації під час проведення колоноскопії. Нежить також може бути побічним ефектом декількох генетичних розладів, таких як первинна циліарна дискінезія.

 

Діагностика

Для виявлення причини нежитю використовують такі методи діагностики:

  • огляд загальної клінічної картини;
  • епідеміологічний анамнез;
  • риноскопія;
  • аналіз на реакцію імунофлюоресценції відбитків слизової оболонки носа для визначення вірусних антигенів;
  • загальний аналіз крові;
  • діафаноскопія;
  • ендоскопічна риноскопія.

 

Під час яких хвороб проявляється

Алергії

Алергени включають: пил, пилок, амброзія, домашні тварини;

Алергени викликають такі симптоми, як чхання, головний біль або біль у горлі. Ці вдихувані частинки також можуть дратувати носовий прохід, в результаті чого виникає надлишок слизу і нежить.

Застуда

Застуда або інфекція верхніх дихальних шляхів викликає запалення слизової оболонки носа, що призводить до надмірного виділення слизу. На додаток до нежитю, застуда іноді може викликати закладеність носа. Інші симптоми включають кашель, біль у горлі та втому.

Синусит

Синусит (інфекція синусів) є ускладненням застуди. Це відбувається, коли запалення навколо вашого носового проходу запалюється. Це запалення також викликає збільшення виробництва слизу в носі. Інші симптоми синуситу включають головний біль, закладеність носа і лицьову біль.

Відхилена перегородка

При такому стані стінка між носовим ходом зміщується або крива на одній стороні. Деякі люди народжуються з відхиленою перегородкою, але це також може бути результатом травми носа. Відхилена перегородка може призвести до повторних синусових інфекцій і запалення навколо носового проходу, викликаючи нежить.

Грип

Вірус грипу також викликає запалення слизової оболонки носа. Інші симптоми можуть включати: лихоманка, болі в м'язах, озноб, головний біль, скупчення, втома.

Не алергічний риніт

Не алергічний риніт (вазомоторний риніт) також характеризується запаленням в носовому ходу і імітує лихоманку (нежить і чхання). Однак ці симптоми викликані невідомою причиною і не викликані гістаміном або алергеном. На додаток до медикаментозного не алергічного риніту, інші фактори, які можуть викликати цю форму риніту, включають зміну температури, яскраве сонячне світло або основну проблему здоров'я.

Гормональні зміни

Гормональний дисбаланс може також викликати запалення і розширення носових судин, що призводить до не алергічного риніту. Це може статися під час статевого дозрівання і якщо ви приймаєте протизаплідні таблетки або замісну гормональну терапію.

Носові поліпи

Ці доброякісні розростання на підкладці всередині носа обумовлені запаленою слизовою оболонкою. Коли запалена слизова оболонка, надлишкове виробництво слизу наносить на нежить і постназальную крапельку. Інші симптоми поліпу носа включають: втрата запаху, тиск синуса, хропіння, головний біль.

Респіраторний синцитіальний вірус

Це вірус, який викликає холодоподібні симптоми і інфекції в легенях і дихальних шляхах. Він може виникати у дітей і дорослих. Інфекція в дихальних шляхах може призвести до запалення в носовому проході і нежить. Інші загальні симптоми включають: сухий кашель, лихоманка, біль у горлі, головний біль.

Вагітність

Гормональні зміни під час вагітності також можуть призвести до надлишку слизу і викликати нежить. За оцінками, не алергічний риніт вражає близько 20% вагітних жінок. Насправді, це загальна проблема серед жінок під час вагітності. Нежить може розвинутися в будь-який момент під час вагітності, але симптоми зазвичай зникають після пологів.

 

До якого лікаря звернутись

При появі нежитю потрібно звернутися до вашого терапевта, можливе подальше направлення до травматолога.

Нежить може бути дратівливим і некомфортним, але зазвичай він очищається самостійно. Іноді це може бути ознакою більш серйозної проблеми. Нежить може бути серйозним у немовлят.

Зверніться до лікаря, якщо:

  • симптоми тривають більше 10 днів;
  • у вас висока температура;
  • назальні виділення жовті або зелені і супроводжуються синусовим болем або лихоманкою;
  • наявна кров у назальних виділеннях або стійкі виділення після травми голови.

 

Профілактика та лікування

У більшості випадків лікування нежитю не є необхідним, оскільки він проясниться самостійно, особливо якщо це симптом інфекції. Незважаючи на те, що видування слизу може бути швидким рішенням, він, ймовірно, буде проліферувати виробництво слизової оболонки в пазухах, що призведе до частих і вищих слизових накопичень в носі. Альтернативно, солоні назальні спреї і вазоконстрикторні носові спреї також можуть бути використані, але можуть стати контрпродуктивними після декількох днів використання, викликаючи медикаментозний риніт.

У повторних випадках, таких як алергічні, доступні медикаментозні способи лікування. У випадках, викликаних накопиченням гістаміну, порівняно дешево в аптеках можна застосувати кілька типів антигістамінних препаратів.

Домашні способи зупинити нежить:

Гарячий напій

Гарячий напій може допомогти вилікувати нежить, викликаний холодом. Гарячий напій стимулює нерв, пов'язаний з порожнинами рота і носа, що може пояснити полегшення симптомів застуди.

Гарячі парові інгаляції

Існують різні способи інгаляції гарячим парою. Людина додає трави або ефірну олію в гарячу воду, нахиляється над водою і дихає парою.

Теплий компрес

Покласти теплий компрес на ніс і лоб може допомогти полегшити синусовий тиск і перевантаження. Якщо у вас немає компресу, спробуйте зволожити ганчірку теплою водою і нанесіть її на обличчя кілька разів на день. Це допоможе полегшити закладеність носа і допоможе зупинити нежить.

Методи профілактики нежитю:

  • пийте багато рідини;
  • достатньо відпочивайте;
  • використовуйте зволожувач повітря;
  • використовуйте правильні медичні препарати без рецепта;