ФІЛЬТР

Набряк губи

Набряк губ відбувається через скупчення рідини в їх тканинах або запалення губ. Він може швидко зникнути або ж розвиватися з плином часу. Виглядає це так: губи розтягуються, розширюються, опухають – не помітити цей симптом складно, він приносить великий дискомфорт. Може порушуватися шкірний покрив і навіть кровоточити, часом з'являються додаткові симптоми: втома, озноб, оніміння, свербіння в очах, нежить, головний біль, тріщини на губах і застуда, пухирі, водянка, нагноєння.

Набряк губи – це часто наслідок запального процесу. Набрякати губи можуть рівномірно або ж лише в куточках. У тому випадку, якщо стало важко дихати, опухли не тільки губи, але і язик, з'явився висип та біль у грудях – важливо негайно викликати лікаря.

Причини

Ключові причини набряку губ:

  1. Різноманітні травми даної області в результаті ударів, порізів, видавлювання прищів, татуажу, пірсингу, сонячних опіків або шкідливої звички – покусування губ.
  2. Укуси комах.
  3. Збільшення губ за допомогою косметологічних процедур (наприклад, контурна пластика).
  4. Алергічні реакції на медикаменти, їжу, косметичні засоби або складові протезів з пластику, предметів з металу (ручки, мундштуки на музичних інструментах та ін.).
  5. Переохолодження організму, наслідком якого часто виступає герпес.
  6. Стрес, депресія.
  7. Робота на шкідливому виробництві (хімічному заводі тощо).
  8. Порушення метаболізму (збої мінерального обміну, недоїдання, гіповітаміноз, ожиріння).
  9. Недотримання елементарних гігієнічних правил.
  10. Попадання інфекції в організм.
  11. Агресивне сонце, вітер та інші явища погоди.
  12. Місцеві запальні процеси (стоматит тощо).
  13. Онкологія губ або рота.
  14. Важке протікання вагітності.
  15. Недавнє переливання крові.
  16. Проблеми із серцем, нирками чи печінкою.
  17. Неакуратне стоматологічне втручання.

Діагностика

Лікар проведе огляд і пальцеве дослідження набряклої губи, а також щічно-ясеневої кишені та слизової оболонки альвеолярних відростків щелеп. Потім буде здійснена пальпація підщелепної області та шиї з обох сторін. У деяких випадках може знадобитися УЗД губи, шиї, органів черевної порожнини, рентгенографія нижньої щелепи, ортопантомографія і загальні аналізи крові, сечі.

При виразці пацієнту потрібно здати мазки-відбитки для цитологічного дослідження або біопсію зони ураження. Якщо одночасно збільшені лімфатичні вузли шиї, то потрібна їх цитологічна пункція. Також може знадобитися диференціальна діагностика туберкульозу та сифілісу.

Під час яких хвороб проявляється?

Набряк губи частіше всього проявляється при наявності:

  • вірусів і інфекцій (найчастіше герпес, ГРВІ);
  • запальних процесів в ротовій порожнині (запалення ясен, стоматит або ж гнійне запалення окістя);
  • алергічних реакцій (набряк Квінке, ангіоневротичний набряк). Найчастіше виникає при місцевій дії алергену, тобто через використання косметики і харчових продуктів;
  • ускладнення після стоматологічних втручань низької якості (неправильне пломбування зуба, погана антисептична обробка) з занесенням інфекції. В результаті може виникнути періостит (гнійне запалення верхньої або нижньої щелепи та/або окістя), який супроводжується набряком та запаленням слизових оболонок рота і губ.
  • синдрому Мелькерсона-Розенталя;
  • раку губи або раку шкіри;
  • хейліту.

До якого лікаря звернутися?

Розв’язати проблему набряку губи допоможуть такі фахівці: терапевт, дерматолог, алерголог. У деяких випадках знадобиться консультація стоматолога, травматолога і хірурга.

Профілактика

Щоб знизити ризик виникнення набряку губи варто:

  • більш уважно ставитися до проведення різних косметичних процедур (наприклад, до збільшення губ, татуажу, пірсингу);
  • своєчасно лікувати вірусні інфекції (герпес, ГРВІ) та зміцнювати імунітет;
  • стежити за особистою гігієною порожнини рота, щоб не допускати появи в організмі стоматиту або інших запалень слизової губи;
  • уникати стресових ситуацій і тривалої втоми;
  • використовувати м'які зволожувальні засоби, щоб уникнути сухості губ;
  • перешкоджати переохолодженню організму.