ФІЛЬТР

Мокротиння 

Мокротиння – це слиз, який виробляється в легенях та дихальних шляхах. Він важливий для запобігання потрапляння мікробів  у дихальні шляхи та легені. Зазвичай він прозорий і тонкий, зовсім не помітний.  Проте, коли з'являється інфекція, слиз може загуснути й змінити колір. Тому в залежності від захворювання, може утворюватися слиз різних кольорів: 

Прозора мокрота: прозора мокрота зазвичай є нормальною, хоча вона може збільшуватися при деяких захворюваннях легенів.

Біла або сіра мокрота: білий або сіруватий відтінок мокротиння також є нормою, але може збільшуватися при деяких захворюваннях легенів або передувати іншим змінам кольору, пов’язаними з іншими захворюваннями.

Темно-жовта / зелена мокрота: тип білих кров'яних тілець, відомий як нейтрофіли, має зелене забарвлення. Ці типи лейкоцитів притягуються до місця бактеріальних інфекцій, і тому бактеріальні інфекції нижніх дихальних шляхів, такі як пневмонія, можуть спричинити появу зеленої мокроти.

Коричнева мокрота: коричнева мокрота через з'являється наявність дьогтю, іноді зустрічається у людей, які палять. Мокрота може також з’являтися коричневою або чорною через наявність старої крові. 

Рожева мокрота: рожева, особливо піниста рожева мокрота, може виникнути від набряку легенів, стану, при якому рідина і мала кількість крові витікають з капілярів в альвеоли легенів. Легеневий набряк часто є ускладненням застійної серцевої недостатності. Рожева або кров’яниста мокрота зазвичай викликається туберкульозом.

Кров'яниста мокрота: відкашлювання крові перша ознака раку легенів. Кров’яниста мокрота також може виникати при легеневій емболії, стані, при якій згусток крові в нозі відривається і потрапляє до легенів. 

Мокрота може бути різної текстури, починаючи від водянистої до густої:

Тонкий і водянистий слиз зазвичай нормальний і вказує на здоровий дихальний тракт. Під час інфекції в мокроті накопичуються імунні клітини, мікроби та сміття, роблячи її густішою та липкішою. Піниста мокрота – це слиз, який містить бульбашки. Білувато-сірий і пінистий слиз може бути ознакою хронічної обструктивної хвороби легенів. Рожева і піниста мокрота може означати, що спостерігається сильна лівобічна серцева недостатність.

Причини

Зелене або жовте мокротиння

Це зазвичай знак того, що організм бореться з інфекцією. Колір походить від лейкоцитів. Зміна відбувається із ступенем тяжкості та тривалості можливої ​​хвороби.

Зелений або жовтий мокротиння зазвичай викликається:

  • Бронхітом: зазвичай починається із сухого кашлю та з часом з ясної або білої мокроти утворюється зелена або жовта.
  • Пневмонією: це, як правило, ускладнення іншого дихального захворювання. Симптоми залежать від типу пневмонії. Кашель, лихоманка, озноб і задишка є загальними симптомами при всіх видах пневмонії.
  • Синуситом: також відоме як синусова інфекція. Цей вірус може викликати вірус, алергія або бактерії. 
  • Муковісцидозом: хронічне захворювання легенів, де в легенях накопичується слиз. 

Коричневе мокротиння

Коричневий колір часто означає стару кров. Такий колір зазвичай викликається:

  • Бактеріальною пневмонією.
  • Бактеріальним бронхітом: збільшується ризик розвинути хронічний бронхіт, якщо палите або часто вдихаєте випари та інші подразники.
  • Муковісцидозом.
  • Пневмоконіозом: вдихання різного пилу, наприклад вугілля, азбесту та силікозу, може спричинити цю невиліковну хворобу легенів.
  • Легеневим абсцесом: це порожнина, заповнена гноєм всередині легенів. Зазвичай він оточений інфікованою і запаленою тканиною. 

Біле мокротиння

Біла мокрота зазвичай викликається:

  • Вірусним бронхітом;
  • ГЕРХом: цей хронічний стан впливає на травну систему.
  • ХОЗЛ: цей стан призводить до звуження дихальних шляхів, а легені – до надлишку слизу.
  • Застійною серцевою недостатністю: це відбувається, коли серце недостатньо перекачує кров до іншої частини тіла. Рідина накопичується в різних областях, що призводять до набряків. Рідина накопичується в легенях і може призвести до збільшення білої мокроти. 

Чорне мокротиння

Чорну мокроту ще називають меланоптизом. Поява чорної мокроти може означати, що відбувся вдих великої кількості чогось чорного, як вугільний пил. Це також може означати, що наявна грибкова інфекція. Чорна мокрота зазвичай викликається:

  • Палінням: куріння сигарет чи інших наркотиків може призвести до появи мокротиння.
  • Пневмоконіозом.
  • Грибковою інфекцією: чорні дріжджі під назвою Exophiala dermatitidis викликають цю інфекцію. Вони частіше вражають людей, які страждають на муковісцидоз.

Прозоре мокротиння

Прозора мокрота зазвичай викликається:

  • Алергічним ринітом: також називається назальною алергія або іноді сінною лихоманка.
  • Вірусним бронхітом: у деяких випадках можна виявити, що мокрота прогресує до жовтого або зеленого кольору.
  • Вірусною пневмонією.

Кров'янисте мокротиння

Червона або рожева мокрота зазвичай викликається:

  • Пневмонією: ця інфекція легенів може викликати червону мокроту в міру прогресування, може супроводжуватися ознобом, підвищенням температури, болем у грудях.
  • Туберкульозом: основними симптомами є кашель більше трьох тижнів, відкашлювання крові та червоної мокроти, підвищення температури та нічна пітливість.
  • Застійною серцевою недостатністю: окрім рожевого або червоного відтінку мокротиння, ви також можете відчути задишку.
  • Легеневою емболією: цей стан загрожує життю, а також може спричинити задишку і біль у грудях.
  • Раком легень: цей стан викликає багато респіраторних симптомів: кашель червоним мокротинням або навіть кров.

Діагностика

Для визначення причини лікар може провести різноманітні аналізи, включаючи рентгенографію та аналіз мокротиння.

Мокротиння може бути проаналізоване в лабораторії для визначення його вмісту та для визначення інфекції або раку. Тести можуть включати:

Культура мокротиння: Культура мокротиння робиться шляхом розміщення зразка мокротиння в зростаючому середовищі (посуді з агаром) і пошуком наявності зростання. Це можна зробити для визначення конкретного типу бактерій, що викликають пневмонію. 

Мокрота на туберкульоз: Для пошуку туберкульозу може бути отримана проба мокротиння.

Цитологія мокротиння: У цитології мокротиння зразок мокротиння оцінюють під мікроскопом. Це можна зробити для пошуку ознак туберкульозу або ознак ракових клітин. Свого часу вважалося, що цитологія мокротиння може виявити рак легенів, але це не ефективний інструмент скринінгу. 

Під час яких хвороб проявляється

Деякі умови, які призводять до збільшення виробництва мокротиння:

  • хронічний бронхіт;
  • бронхоектази;
  • набряк легенів;
  • застійна серцева недостатність;
  • легенева емболія;
  • туберкульоз;
  • обструктивна хвороба легень;
  • алергія;
  • муковісцидоз;
  • пневмоконіоз;
  • грибкова інфекція.

До якого лікаря звернутись

Виділення мокроти є частиною дихальної системи. Проте це загрожує здоров'ю, якщо починає впливати на нормальне повсякденне життя. Варто звернутися до сімейного лікаря, щоб той встановив правильний діагноз та почав лікування. Важливо усвідомити, що лікарі не можуть діагностувати конкретне захворювання, виходячи з кольору мокроти. Для цього знадобляться додаткові аналізи.

Профілактика

Можна користуватися такими методами профілактики захворювань легень:

Відмова від куріння

Куріння пошкоджує легені та збільшує ризик для низки захворювань. Це відбувається тому, що при згорянні матеріалів виділяються шкідливі речовини у легені (токсини та канцерогени). Якщо все-таки курите – кинути ніколи не пізно.  Крім того, тримайтеся подалі від стороннього диму, залишкових тютюнових парів, які прилягають до стін та меблів, які разом із забруднювачами в приміщенні утворюють уражаючі сполуки. Почистіть килими. Пофарбуйте стіни фарбами з низьким вмістом ЛОС.

Щоденна гігієна

Ретельно мийте руки з милом і водою кілька разів на день, щоб мікроби не мали змоги потрапити в організм.

Захист

Щоб допомогти зупинити поширення мікробів, при кашлі чи чханні покрийте рот і ніс тканиною або марлевою пов'язкою. Тримайтеся подалі від натовпу під час пікового сезону застуди та грипу, відпочивайте, харчуйтеся правильно та тримайте під контролем рівень стресу.

Очищіть будинок

Освіжувачі повітря, цвіль, лупа домашніх тварин та будівельні матеріали – це потенційна проблема. Коли готуєте, увімкніть вентилятор та уникайте використання аерозольних продуктів, таких як спрей для волосся. Поміняйте свій повітряний фільтр сезонно. Погана вентиляція, закриті робочі зони та підвищення тепла також є винуватцями хвороб. Уникайте вдихання токсичних парів від хімічних речовин, розчинників та фарб. Носіть захисні маски під час роботи з хімічними речовинами та повідомляйте про небезпечні умови праці. 

Регулярне обстеження

Зверніться обов'язково до лікаря, якщо виникає задишка, біль при диханні, запаморочення, постійний кашель, хрип, кашель при фізичному навантаженні, біль у дихальних шляхах. Регулярно робіть флюрографію (максимум 1 раз на рік).

Фізична активність

Щодня займайтесь спортом чи фізичною діяльністю протягом 30 хвилин, щоб полегшити навантаження на легені та підвищити ефективність транспортування кисню та обміну речовин. Люди з захворюваннями легенів, такими як астма та ХОЗЛ, повинні приділяти особливу увагу рівню забруднення повітря.