ФІЛЬТР

Мімічні зморшки

Мімічні зморшки – це такий тип зморшок, що утворюється внаслідок активного скорочення лицьової мускулатури. Вони можуть з'являтися навіть у юних осіб, а до 35-40 років мімічні зморшки перестають зникати навіть при повному розслабленні обличчя. Вони найчастіше з'являються на лобі, в зоні носа, очей, губ і підборіддя. При цьому борозенки можуть бути вертикальні та горизонтальні. Крім того, можна помітити друге підборіддя або припухлість очей.

Цікаво, що за день м'язи обличчя скорочуються і розслабляються приблизно 15000 разів, висловлюючи той чи інший емоційний стан – радість і гнів, здивування та засмучення. Відзначимо, що жінки набагато більше схильні активно висловлювати свої емоції в порівнянні з чоловіками. Тому жіноча шкіра більш схильна до утворення мімічних зморшків.

Різновиди

На людському обличчі мімічні зморшки розташовані:

  • на лобі (паралельно брів, "складки лева");
  • на переніссі (перпендикулярно лінії брів, "складки мислителів");
  • біля очей ("гусячі лапки");
  • від куточків рота вниз до підборіддя ("лінії скорботи" або "зморшки маріонетки");
  • на щоках і вилицях;
  • навколо рота (в куточках як при посмішці, носогубні, періоральні – "курця").

Причини

Це очевидно, що всі мімічні зморшки утворюються внаслідок роботи мімічних м'язів. Але не всім людям активна міміка загрожує їх появою. Насправді, щоб з'явилися і потім розвинулися мімічні зморшки, важливим є вплив цілого комплексу чинників. Простіше кажучи, навіть при стримуванні своїх емоційних проявів є ризик все-таки роздобути мімічні зморшки.

Серед ключових факторів, що впливають на розвиток мімічних зморшків виділимо наступні:

Активна неконтрольована міміка. Дуже велика кількість людей не звертають уваги на те, як на їх обличчі проявляються емоції, в основному, цей процес відбувається мимоволі. Так, люди досить часто кривлять губи, хмурять чоло, абсолютно не помічаючи цього. А, наприклад, люди зі зниженим зором змушені напружувати мімічні м'язи (примружуватися)  з метою розгледіти який-небудь об'єкт. До речі, саме з цієї причини утворюються найбільш ранні та поширені мімічні зморшки, так звані "гусячі лапки". Шкіра біля очей дуже тонка й ніжна, якщо постійно примружуватися, тоді це змушує її розтягуватися, приймаючи форму сітчастих зморшків. Через деякий час так звані "гусячі лапки" стають все більш помітними.

Специфіка будови обличчя. Деякі люди навіть, бувши в дуже молодому віці вже мають досить виражені носо-губні складки. Невелика посмішка – і цей трикутник виділяється ще більше. Подібна особливість будови м'язів обличчя призводить до утворення складок, звичайно, з віком вони лише посилюються через те, що наша шкіра втрачає еластичність і пружність.

Суха шкіра обличчя. Власники цього типу шкіри набагато більше схильні до утворення мімічних або будь-яких інших зморшок. Річ у тому, що суха шкіра досить швидко віддає вологу, має куди нижчу еластичність і пружність. Так що постійні мімічні рухи м'язів обличчя швидше призводять до появи на ньому глибоких зморшків.

Інші фактори. Загальний стан шкіри безпосередньо залежить і від навколишнього середовища, погоди, способів догляду. Наприклад, під час вітряної погоди шкіра стає сухішою, тому піддається процесу утворення зморшок. Крім того, погіршити ситуацію може занадто інтенсивний догляд. Так, глибокий масаж з постійними розтираннями досить сильно зневоднює шкіру, робить її більш тонкою, призводячи до появи мімічних зморшків.

Крім того, сприяють появі мімічних зморшків:

  • неправильний спосіб життя;
  • шкідливі звички, алкоголь, куріння;
  • гормональний збій;
  • відсутність фізичних навантажень;
  • порушення обмінних процесів;
  • неправильне харчування та догляд за шкірою обличчя;
  • стреси;
  • погана екологія;
  • спадкова схильність;
  • вплив навколишнього середовища (наприклад, сильне сонце)
  • депресія.

Діагностика

Особливої діагностики зазвичай не потрібно: досить опитати пацієнта і зовнішньо оглянути (застосовується дерматоскопія). Іноді може знадобитися пройти УЗД, щоб перевірити роботу внутрішніх органів

Під час яких хвороб проявляються?

Мімічні зморшки нерідко є свідченням наявності в організмі захворювань нирок, шлунка, печінки, серця, шкіри. Також їх поява може говорити про неправильний метаболізм або ж гормональний збій.

Залежність хвороб від розташування зморшок

Деякі фахівці вказують на розташування зморшок у людини на обличчі та їх взаємозв'язок з внутрішнім станом організму.

Міжбрівні зморшки. Так, вертикальна зморшка, що знаходиться в середині між бровами приблизно на рівні перенісся, зайвий раз свідчить про проблеми зі шлунком. Коли ця вертикальна зморшка між бровами розташовується трохи правіше – це ознака дисфункції печінки, жовчного міхура, якщо вона з'явилася лівіше – селезінки. Горизонтальна зморшка, що знаходиться між бровами, повинна стати сигналом про проблеми в шийно-потиличній зоні, наприклад, це може бути одним із симптомів остеохондрозу.

Носо-губні складки. Глибокі, симетричні та двосторонні носо-губні складки – це натяк про якесь порушення в роботі шлунково-кишкового тракту. Якщо при цьому більш глибокою виявляється зморшка, розташована праворуч, то можливі проблеми в роботі печінки, жовчного міхура. Носо-губна складка, яка розтягнулася до підборіддя часом означає проблеми з травленням, серед яких варто виділити: коліт, гастрит з підвищеною кислотністю, а також початок виразки шлунка або дванадцятипалої кишки. Вертикальні досить неглибокі зморшки над верхньою губою зазвичай з'являються тільки у жінок вони як би "кажуть" про гінекологічні захворювання.

Зморшки на підборідді та вилицях. Коли зморшки виникають на вилицях у досить великій кількості, це зайвий раз свідчить про наявність зниженої функції шлунка, підшлункової залози. Горизонтальна зморшка на рівні підборіддя нерідко є знаком застійних явищ в печінці або малому тазі. Серповидна зморшка, яка спускається від вилиці до підборіддя, може говорити про порушення в організмі кровообігу в нижніх кінцівках. Наявність млявої та обвислої шкіри на вилицях вказує на проблеми з сечовим міхуром. А ось коли шкіра на вилицях більше нагадує прозору плівку, можливо, є проблеми печінкою.

Стан підборіддя. Трохи припухле підборіддя означає, що нирки працюють на знос. При відчутті оніміння підборіддя можливі проблеми з серцем.

Область рота. Коли область навколо рота і сам рот покриті численними борозенками, це говорить про наявність спазмів в товстому кишківнику. Білий кантик біля рота – можливі неполадки в серці. Тріщини в куточках рота свідчать про порушення водно-сольового обміну або про гідронефріт (порушення виведення рідини нирками). Зморшка біля правого куточка рота дозволяє припускати порушення в травному тракті, а біля лівого – симптом слабкості шлунка.

Зморшки біля очей. Прямо під очима борозни у формі півмісяця – це свідчення про можливі проблеми з сечовим міхуром. Наявність мішків під очима вказують на проблеми з серцем. Діагональна зморшка, що спускається від внутрішнього куточка ока до куточка губ у жінок, означає опущення матки. Така ж ситуація у чоловіків говорить про можливе опущення нирок або наявність блукаючої нирки. "Гусячі лапки" в куточках очей часом можуть служити ознакою слабкості жовчного міхура.

До якого лікаря звернутися?

При появі мімічних зморшків і бажанні позбутися від них, варто записатися на консультацію до косметолога, дермато-косметолога або пластичного хірурга.

Профілактика

Що стосується профілактичних заходів, то важливо своєчасно звернутися до косметолога для підбору професійних засобів продуктивного догляду, що відповідають конкретному типу шкіри пацієнта, його віку та індивідуальній переносимості.

З огляду на основні причини появи мімічних зморшків, найбільш дієвим методом профілактики їх появи вважається контроль за виразом своїх емоцій. Варто перестати робити гримаси, жмуритися або хмуритися. Не забувайте про важливий захист шкіри від ультрафіолетових променів, вітру та холоду.

Якщо мімічні зморшки вже з'явилися, то фахівець призначить певні косметологічні процедури для їх усунення. Наприклад, біоревиталізацію шкіри або ботулінотерапію.