М'язові болі

М'язові болі або міалгі надзвичайно поширені. Майже кожен відчував дискомфорт у м'язах. Оскільки м'язова тканина наявна майже у всіх частинах тіла, цей тип болю можна відчути практично в будь-якому місці. Хоча більшість м'язових болів проходять самостійно протягом короткого часу, іноді болі в м'язах можуть затримуватися на більш тривалий час. 

Причини

Часто люди, які відчувають біль у м'язах, можуть легко визначити причину. Це пояснюється тим, що більшість випадків міалгії є наслідком занадто великого стресу, напруги або фізичної активності. Серед загальних причин:

  • напруга м'язів в одній або декількох ділянках тіла;
  • надмірне використання м'язів під час фізичної активності;
    травмуючи м'яз, продовження займатися фізично важкими роботами або фізичними вправами;

Не всі м'язові болі пов'язані зі стресом, напругою і фізичною активністю. Деякі медичні пояснення міалгії включають:

  • фіброміалгія;
  • інфекції, такі як грип, поліомієліт або бактеріальні інфекції;
  • аутоімунні порушення, такі як вовчак, дерматоміозит і поліміозит;
  • використання певних ліків або лікарських засобів, таких як інгібітори АПФ або кокаїн;
  • проблеми щитоподібної залози, такі як гіпотиреоз;
  • гіпокаліємія (низький рівень калію);

Діагностика

Для встановлення правильного діагнозу ваш терапевт виконає медичне обстеження і поставить питання про ваші м'язові болі, такі як:

  • Коли це почалося? Як довго це триває?
  • Де саме? Чи є це по всьому або тільки в конкретній області?
  • Це завжди в одному місці?
  • Чи відбуваються інші симптоми одночасно, як біль у суглобах, лихоманка, блювота, слабкість, нездужання (загальне відчуття дискомфорту або слабкість), або труднощі з використанням
  • уражених м'язів?
  • Чи приймали ви останнім часом нові лікарські засоби?

Методи діагностики включають:

  • загальний аналіз крові;
  • інші аналізи крові, щоб подивитися на м'язові ферменти (креатин кінази);
  • тест на хворобу Лайма або розлад сполучної тканини;
  • комп'ютерна томографія всього тіла;

  • магнітно-резонансна томографія (МРТ);

  • сканування кісток. Іноді важко розрізняти кістковий біль і м'язовий біль.

Під час яких хвороб проявляється

Стрес

Коли ви стресуєте, імунна система вже не може контролювати реакцію на запалення. Як наслідок, ваше тіло не може боротися з інфекціями або хворобами самостійно. Це може спричинити біль у вашому тілі, оскільки він стає більш сприйнятливим до запалення і інфекції по всьому тілу.

Інші симптоми стресу та тривоги: підвищення артеріального тиску,  припливи або холодні поти, гіпервентиляція, ненормальне фізичне струшування, головні болі.

Зневоднення

Вода є важливим компонентом для нормального та здорового функціонування вашого тіла. Без цього воно не може правильно виконати багато важливих процесів, включаючи дихання і травлення. Коли ці процеси не працюють правильно, у результаті ви можете відчути фізичний біль.

Інші симптоми зневоднення: темна сеча, запаморочення або дезорієнтація, виснаження, спрага.

Нестача сну

Відсутність достатнього сну може вплинути на ваше загальне здоров'я. Вам потрібно щонайменше від 6 до 8 годин сну щоночі. Тіло і клітини вашого тіла потребують правильного сну, щоб залишатися здоровими. Без цього, ваше тіло не має часу на відпочинок і поповнення основних енергій і процесів. Це може призвести до болю.

Інші симптоми депривації сну: розгубленість або дезорієнтація, засинаєте протягом дня, не усвідомлюючи цього,  нерозуміння при читанні або прислуханні інших, проблеми із запам'ятовуванням.

Застуда або грип

Простуда і грип - це вірусні інфекції, що викликають запалення. Ці інфекції атакують ваше тіло, й імунна система намагається боротися з ними. Запалення, особливо в горлі, грудях і легенях, може бути болючим. Решта тіла також можуть хворіти, оскільки ваше тіло працює над боротьбою з інфекцією.

Анемія

Анемія виникає, коли в організмі недостатньо функціонують червоні кров'яні тільця, тому тканини тіла не можуть отримати достатню кількість кисню. З анемією, багато частин вашого тіла можуть бути  втомленими, тому що вони не отримують достатньо кисню, щоб залишатися здоровими або функціонувати належним чином.

Інші симптоми анемії: виснаження, запаморочення або дезорієнтація, біль у голові або грудях, холодні ноги або руки, бліда шкіра.

Дефіцит вітаміну D

Гіпокальціємія або низький рівень кальцію в крові може статися, якщо у вас недостатньо вітаміну D у вашому тілі. Багато важливих органів вашого організму, таких як ваші нирки та м'язи, покладаються на кальцій для належної роботи. Ваші кістки також потребують кальцію, щоб залишатися здоровим. Без достатнього вітаміну D, який допоможе вам поглинути кальцій, ви можете відчувати біль у цих органах і в кістках.

Інші симптоми включають: спазми тіла, посмикування м'язів або спазми, запаморочення або плутанина, оніміння, судоми.

Мононуклеоз

Ця інфекція, викликана вірусом Епштейна-Барра. Одним з найпоширеніших симптомів є болі в тілі. Болі і втома можуть бути викликані узагальненим способом або від запалення і набряку, що блокують дихальні шляхи.

Інші симптоми включають: виснаження, набряклі мигдалики або лімфатичні вузли, висип, біль у горлі, лихоманка.

Пневмонія

Пневмонія – це легенева інфекція, яка може впливати на всю дихальну систему, яка відповідає за дихання, пітливість та інші важливі функції. Якщо у вас створюються проблеми із диханням, організм не може отримувати достатню кількість кисню, щоб зберегти еритроцити і тканини здоровими. Це може викликати біль по всьому тілу.

Інші симптоми: кашель, біль у грудях, виснаження, нудота, блювота, діарея, задишка, припливи і холодні поти, лихоманка.

Фіброміалгія

Фіброміалгія – це стан, коли все ваше тіло, включаючи м'язи і кістки, може відчувати себе виснаженим, чутливим. Причиною фіброміалгії є невизначеність, але її  може викликати стрес, фізична травма, хірургічна операція та інфекції.

Інші симптоми включають: проблеми зі сном, чутливість до світла або звуку, відчуття поколювання в руках і ногах.

Синдром хронічної втоми

Синдром хронічної втоми є причиною, яка змушує відчувати себе виснаженим і слабким, незалежно від того, скільки ви відпочиваєте. Це часто спричиняє безсоння. Оскільки ваше тіло не відчуває спокою синдром може також викликати болі в м'язах і суглобах по всьому тілу.

Інші симптоми включають: проблеми зі сном, біль у горлі, головні болі, запаморочення або плутанина.

Артрит

Артрит виникає, коли ваші суглоби запалюються. Це може бути викликано:

  • руйнацією хряща навколо суглобів, як при остеоартриті;
  • інфекцією в суглобі;
  • аутоімунними станами, які знищують підкладку навколо суглобів;

Все це може викликати болі в суглобах і обмежити рух.

Вовчак

Вовчак виникає, коли імунна система руйнує тканини вашого тіла, включаючи судини, органи і суглоби. Через пошкодження і запалення, викликані цим аутоімунним станом, біль в організмі є всеохоплюючим.

Інші симптоми вовчака: виснаження, висип, лихоманка, набряк або почервоніння навколо суглобів, судоми, чутливість до сонячного світла.

Хвороба Лайма

Хвороба Лайма викликається тим, що бактерія Borrelia burgdorferi поширюється на ваше тіло через укус кліща. Болі є поширеним симптомом, особливо в м'язах і суглобах. Якщо хвороба Лайма не лікується, вона може викликати нервово-м'язові та суглобові стани, такі як артрит і параліч обличчя.

Інші симптоми включають: виснаження, припливи і холодні поти, лихоманка, головні болі.

Гістоплазмоз

Гістоплазмоз - це грибкова інфекція, викликана повітряними спорами з ґрунту або послідом кажанів або птахів. Болі в тілі є поширеним симптомом гістоплазмозу.

Інші симптоми включають: озноб, лихоманку, біль у грудях, головні болі, важкий кашель.

Розсіяний склероз

Розсіяний склероз вважається аутоімунним станом. Це стан центральної нервової системи, при якому тканина навколо нервових клітин, яка називається мієлін, руйнується через постійне запалення. Пошкодження перериває здатність нервової системи передавати відчуття належним чином. Як наслідок, ви можете відчувати біль, поколювання або інші ненормальні відчуття.

Інші симптоми включають: слабкість, виснаження, розмите бачення, тимчасову або постійну сліпота, як правило, тільки на одне око, проблеми із ходьбою.

Рак

Фактори, які можуть викликати біль у м'язах:

  • Пухлини, що починаються в м'язі, такі як деякі види саркоми м'яких тканин;
  • Пухлини, що притискають м'язи;
  • Тип раку, який змушує організм виділяти занадто багато білих кров'яних клітин, наприклад, деякі види лейкемії.

Суміжні симптоми: втома, слабкі м'язи, депресія і зневоднення.

До якого лікаря звернутись

М'язові болі, які є серйозними та проходять протягом тривалого часу можуть бути симптомом основного стану, що вимагає медичного обстеження та лікування. Звертатися варто спершу до терапевта, який зможе цілісно оглянути ваше тіло, а потім, в залежності від джерела болю, встановити діагноз та передати на лікування спеціалісту в цій області.  До інших лікарів, які лікують міофасциальний больовий синдром, належать фізіотерапевти, ортопеди та ревматологи.

Звертатися за медичною допомогою, якщо у вас є будь-який з наступних симптомів:

  • важкість дихання;
  • відсутність апетиту;
  • судоми;
  • надмірне перенапруження або виснаження;
  • вважкий кашель, який не зникає протягом кількох днів.

Якщо інші, більш м'які симптоми тривають більше двох тижнів, зверніться до лікаря. 

Профілактика та лікування

Нижче наведені методи допоможуть краще керувати м'язовими болями. Деякі з цих практик ви можете зробити самостійно. Інші вимагають, щоб ви працювали з ліцензованим або сертифікованим фахівцем. Обов'язково потрібно проконсультуватися з лікарем щодо методу лікування:

Масаж

Масажний терапевт може зробити ніжний лікувальний масаж, який може допомогти полегшити біль у м'язах.

Фізіотерапія

Фізіотерапевт може лікувати проблеми м'язів і навчить вас, як зняти біль за допомогою простих вправ або пристроїв.

Вправи

Легкі вправи, разом з розтягуванням і зміцненням, можуть допомогти послабити м'язи і збільшити приплив крові до них.

Тепло і холод

Гарячі або холодні компреси, нагрівальні прокладки або пакети для льоду можуть допомогти зменшити дискомфорт від болю в м'язах.

Методи релаксації

Дихальні або медитаційні вправи можуть посилити розслаблення і зменшити напругу м'язів, що може допомогти зменшити м'язові болі.

Домашніх методів лікування часто достатньо для того, щоб полегшити болі внаслідок незначних травм, занадто великих вправ або стресу.

Багато людей можуть лікувати свої симптоми за допомогою таких методів:

  • Відпочинок: дайте відпочити ураженій ділянці і припиніть діяльність, яка спричинила травму;
  • Лід: Використовуйте пакет з льодом, щоб полегшити біль і зменшити набряк. Наносьте лід на місце протягом 15–20 хвилин три рази на день;
  • Компрес: Використовуйте пов'язку для стиснення, щоб зменшити набряклість;
  • Висота: Якщо можливо, підніміть ноги, щоб мінімізувати запалення;

Існує також медикаментозний метод лікування болю в м'язах. Препарати назначають відповідно до причини появи болю:

  • Знеболюючі: Нестероїдні протизапальні засоби (НПЗП);
  • Релаксанти м'язів;
  • Кортикостероїди, які знижують набряк і запалення;
  • Антибіотики для лікування інфекції;
  • Антидепресанти для лікування депресії;

Пацієнти можуть запобігти виникненню больового синдрому у м'язах, який виникає через надмірну напругу, стрес і інтенсивну фізичну активність.

Можна використовувати такі методи профілактики:

  • розтягування перед тренуванням, яке потрібно здійснювати регулярно, щоб зберегти тонус м'язів;
  • розминка перед тренуванням і відпочинок після цього;
  • регулярні перерви після тренування;
  • не піддавайтесь стресу;
  • практикуйте йогу та медитацію для зменшення стресу та напруги.

Більшість причин болю в м'язах не є небезпечними для здоров'я, але постійний біль у м'язах може потребувати невідкладної медичної допомоги.