ФІЛЬТР

Кров при дефекації

Кров при дефекації може лякати, незалежно від того, чи виявите ви її, витираючись туалетним папером чи  після аналізу, адже іноді кількість крові настільки мала, що її можна виявити лише за допомогою фекального окультного тесту. Хоча кров в калі може сигналізувати про серйозну проблему, це не завжди так. 

Люди, які помічають появу крові у калі також можуть відчувати біль у животі, блювоту, слабкість, утруднене дихання, діарею, серцебиття, непритомність та втрату ваги залежно від причини, місця, довжини та тяжкості наявного захворювання.

Причини

Кров у калі означає, що десь у травному тракті є кровотечі, переважно це яскраво- червоний колір. Кровотечі, що трапляються вище в травному тракті, можуть зробити кал чорним.

Можливі причини появи крові в калі:

Дивертикулярна хвороба

Дивертикули – це невеликі мішечки, які виступають зі стінки товстої кишки. Зазвичай дивертикули не викликають проблем, але іноді вони можуть кровоточити або заражатися. 

Анальна тріщина

Невеликий розріз або розрив тканини, що покриває задній прохід, схожий на тріщини, що виникають у порізаних губах або паперовому розрізі. Тріщини часто виникають при проходженні великого твердого калу і ​​можуть бути болючими. 

Коліт

Запалення товстої кишки. Серед найбільш поширених причин - інфекції або запальні захворювання кишківника.

Ангіодисплазія

Стан, при якому крихкі, ненормальні судини призводять до кровотечі.

Виразкові хвороби

Відкритий біль у слизовій оболонці шлунка або дванадцятипалої кишки, верхньому кінці тонкої кишки. Багато виразкових хвороб спричинені інфекцією бактерією під назвою Helicobacter pylori. Тривале використання або високі дози протизапальних препаратів також можуть спричинити виразки. 

Поліпи або рак

Поліпи – це доброякісні нарости, які можуть рости, кровоточити і перетворюватися на ректальний рак.  

Проблеми з стравоходом

Варикозне розширення вен стравоходу може призвести до серйозної крововтрати.

Діагностика

Після фізичного обстеження медичний працівник може замовити аналізи, щоб встановити причину кровотечі. Тести можуть включати:

Промивання носогастрального тракту. Тест, який повідомляє лікаря, чи кровотеча у верхньому, чи нижньому травному тракті. Процедура передбачає видалення вмісту шлунка через трубочку, вставлену в шлунок через ніс. 

Езофагогастродуоденоскопія. Процедура, яка передбачає введення ендоскопа або гнучкої трубки з невеликою камерою на кінці, через рот і вниз по стравоходу до шлунка і дванадцятипалої кишки. Лікар може використовувати це для пошуку джерела кровотечі. Ендоскопія також може бути використана для збору невеликих зразків тканин для обстеження під мікроскопом (біопсія).

Колоноскопія. Процедура, аналогічна ЕГД, за винятком того, що область для введення в кишку вводиться через пряму кишку. Як і ЕГД, колоноскопію можна використовувати для збору тканинних зразків для біопсії.

Ентероскопія. Процедура колоноскопії, що використовується для обстеження тонкої кишки. У деяких випадках це пов'язане з ковтанням капсули з крихітною камерою всередині, яка передає зображення на відеомонітор під час проходження через травний тракт.

Барій рентген. Процедура, яка використовує контрастну речовину під назвою барій для того, щоб травний тракт з’явився на рентгенограмі. Барій ковтається або вставляється в пряму кишку.

Радіонуклідне сканування. Процедура, яка передбачає введення невеликої кількості радіоактивного матеріалу у вену, а потім за допомогою спеціальної камери для перегляду зображень кровотоку в травному тракті для виявлення, де відбувається кровотеча.

Ангіографія. Процедура, яка передбачає введення спеціального барвника у вену, яка робить судини видимими на рентгенограмі або комп'ютерній томографії (КТ). Процедура виявляє кровотечу, коли барвник витікає із судин у місці кровотечі.

Лапаротомія. Хірургічна процедура, при якій лікар розрізає і оглядає кишківник. Це може знадобитися, якщо при інших тестах не виявиться причина кровотечі.

Під час яких хвороб проявляється

Деякі з найбільш поширених захворювань при яких з'являється кров при дефекації:

Геморой

Геморой – це набряклі кровоносні судини, виявлені в прямій кишці або задньому проході, які можуть свербіти, боліти та іноді кровоточити. Ті, хто страждає гемороєм, можуть помітити яскраво-червону кров.

Хвороба Крона

Хвороба Крона викликає запалення оболонки травного тракту і може призвести до сильної діареї та болю в животі. Симптомами можуть бути: діарея, біль у животі або спазми, втома, лихоманка, знижений апетит, втрата ваги.

Інфекційний коліт

Інфекційний коліт – це запалення товстої кишки. Зазвичай це викликано інфекцією вірусами, бактеріями, паразитами чи грибками. Це запалення часто пов’язане з харчовим отруєнням.

Додаткові симптоми коліту: діарея, біль у животі або спазми, діарея, зневоднення, нудота, лихоманка.

Ішемічний коліт

Коли приплив крові до товстої кишки зменшується, який викликається звуженими або закупореними артеріями, він не забезпечує достатню кількість кисню до травного тракту, що може пошкодити товсту кишку і викликати біль.

Деякі інші захворювання та стани, які можуть спричинити появу крові у калі:

  • рак товстої кишки;
  • поліпи товстої кишки;
  • анальна тріщина;
  • гастрит;
  • проктит.

До якого лікаря звернутись

Незрозуміла кровотеча при дефекації – це завжди привід обов'язково звернутися до лікаря. Якщо у вас спостерігається ректальна кровотеча, сімейний лікар може направити вас до гастроентеролога.

Вам слід отримати екстрену медичну допомогу, якщо у вас виникли додаткові симптоми, зокрема: кров у блювоті, сильний біль у животі, висока температура, запаморочення або втрата свідомості, пришвидшений пульс.

Профілактика 

Поради щодо профілактики крові при дефекації:

  • збільште кількість клітковини у своєму раціоні, додаючи овочі, фрукти, ягоди, цілозерновий хліб та крупи, горіхи та квасолю;
  • доповніть свій раціон харчовими добавками клітковини;
  • керуйте своєю вагою за допомогою фізичних вправ і дієти;
  • пийте достатньо рідини для запобігання запору;