ФІЛЬТР

Хворобливе сечовипускання

Хворобливе сечовипускання – це широкий термін, який описує дискомфорт під час сечовипускання. Цей біль може виникнути в сечовому міхурі, уретрі або промежині.

Сечовипускальний канал – це трубка, яка несе сечу з організму. У чоловіків область між мошонкою та заднім проходом відома як промежина. У жінок промежина – це область між анальним отвором і отвором піхви. Біль, печіння або поколювання під час сечовипускання можуть вказувати на ряд певних хвороб. Чоловіки і жінки можуть відчувати біль при сечовипусканні, а причини можуть бути анатомічними. Наприклад, у жінок коротші уретри, ніж у чоловіків. В результаті бактерії часто можуть легше потрапляти в сечовий міхур, що може призвести до ІПС. У жінок, які вагітні або в період менопаузи, також є підвищений ризик розвитку інфекцій сечовивідних шляхів.

Пацієнти, які мають більший ризик отримати неприємний симптом хворобливого сечовипускання:

  • вагітні жінки;
  • чоловіки та жінки з діабетом;
  • чоловіки та жінки з будь-яким типом захворювання сечового міхура.

Симптоми хворобливого сечовипускання можуть відрізнятись у чоловіків та жінок, але обидві статі зазвичай відчувають це як відчуття печіння, поколювання або свербіння. Біль може бути на початку сечовипускання або після.

Біль на початку сечовипускання часто є симптомом інфекції сечовивідних шляхів. Біль після сечовипускання може вказувати на проблему з сечовим міхуром або простатою. Для багатьох пацієнтів-чоловіків біль може зберігатися в статевому члені до і після сечовипускання.

Симптоми для жінки можуть бути внутрішніми або зовнішніми. Біль на зовнішній ділянці піхви може бути викликана запаленням або роздратуванням цієї чутливої шкіри. Внутрішній біль може бути симптомом інфекції сечовивідних шляхів.

Причини

Хворобливе сечовипускання є загальною ознакою інфекції сечовивідних шляхів (ІПС). Хворобливе сечовипускання може бути наслідком бактеріальної інфекції. Це може бути і через запалення сечовивідних шляхів.

Сечовивідний канал складають сечовипускальний канал, сечовий міхур, сечоводи та нирки. Сечовипускальні трубки, які переносять сечу з нирок до сечового міхура. Запалення в будь-якому з цих органів може викликати біль під час сечовипускання.

Інші медичні стани, які можуть спричинити хворобливе сечовипускання у чоловіків і жінок:

  • У чоловіків може спостерігатися хворобливе сечовипускання через простатит. Цей стан - запалення передміхурової залози. Це основна причина печіння, неприємних відчуттів і дискомфорту при випусканні сечі;
  • Ви також можете відчувати біль при сечовипусканні, якщо у вас є інфекція, що передається статевим шляхом. Деякі ІПСШ, які можуть викликати хворобливе сечовипускання, включають генітальний герпес, гонорею та хламідії;
  • Іншою причиною хворобливого сечовипускання є цистит, або запалення оболонки сечового міхура. Інтерстиціальний цистит також відомий як синдром хворобливого сечового міхура. Це найпоширеніший тип циститу;
  • У деяких випадках променева терапія може викликати біль у сечовому міхурі та сечовипусканні. Цей стан відомий як променевий цистит;
  • У вас можуть виникнути труднощі з зручним сечовипусканням, якщо у вас є камені в нирках. Камені нирок – це маса затверділого матеріалу, розташована в нирках;
  • Іноді хворобливе сечовипускання не відбувається через інфекцію. Це також може бути пов’язано з продуктами, які ви використовуєте в області статевих органів. Мило, лосьйони та ванночки можуть подразнювати тканини піхви. Барвники в пральних порошках та інших засобах для туалетного приладдя також можуть викликати роздратування і призвести до хворобливого сечовипускання;
  • Деякі ліки можуть запалити тканини сечового міхура. Деякі ліки, в тому числі ті, які лікарі призначають для лікування раку сечового міхура, можуть подразнювати і запалювати тканини сечового міхура. Це часто може викликати біль при сечовипусканні. Якщо людина почала приймати нові ліки і починає відчувати біль при сечовипусканні, вона повинна викликати лікаря і запитати, чи може симптомом бути побічна дія препарату. Вони не повинні припиняти приймати ліки самостійно, не попередньо звертаючись до лікаря.

Діагностика

Після обстеження фізичного обстеження лікар може назначити лабораторні аналізи, щоб допомогти діагностувати причину ваших симптомів дизурії. 

Щоб допомогти визначити причину, лікар може запитати:

  • Чи не болісне ваше сечовипускання?
  • Симптом почався раптово чи поступово?
  • Хворобливе сечевипускання виникало один чи багато разів?
  • Біль проявляється при початку сечовипускання?

Зазвичай, лікар зможе діагностувати причину болісного сечовипускання за допомогою опису ваших симптомів та аналізу зразка сечі. Цей зразок буде проаналізований на лейкоцити, еритроцити або сторонні хімічні речовини. Наявність лейкоцитів повідомить лікаря, якщо у вас є запалення в сечовивідних шляхах.

Аналіз сечі, який потребує приблизно двох днів для отримання остаточних результатів, виявить, чи є інфекція та які бактерії викликають інфекцію сечовивідних шляхів. 

Якщо в зразку сечі не виявлено ознак зараження, ваш лікар може запропонувати додаткові аналізи для огляду сечового міхура або простати.

Для пацієнтів жінки лікар також може взяти зразок мазка з оболонки піхви або сечівника, щоб перевірити наявність ознак інфекції.

Ваш лікар також візьме історію хвороби, включаючи питання щодо можливих захворювань, таких як цукровий діабет або порушення імунодефіциту. Він може також запитати про вашу статеву історію, щоб визначити, чи може ІПСШ стати причиною болю.

Під час яких хвороб проявляється

Інфекція сечовивідних шляхів

ІПС може зробити сечовипускання болючим. Інфекція сечовивідних шляхів виникає, коли надлишки бактерій накопичуються десь у сечових шляхах. Ця частина тіла проходить від нирок від сечового міхура до сечівника, який несе сечу з організму.

Додаткові симптоми: часте сечовипускання, виділення каламутної або кров’янистої сечі, лихоманка, неприємний запах сечі, біль у боці та спині.

Інфекція, що передається статевим шляхом

Статеві інфекції, такі як хламідіоз, гонорея та герпес, можуть вплинути на сечовивідні шляхи та призвести до болю при сечовипусканні.

Додаткові симптоми: симптоми можуть відрізнятися залежно від типу ІПСШ.

Інфекція простати

Короткочасна бактеріальна інфекція може призвести до появи простати або простатиту. Хронічне запалення від іншого стану, наприклад, ІПСШ, також може спричинити простатит.

Додаткові симптоми: утруднення сечовипускання, біль у сечовому міхурі, яєчках і статевому члені, утруднення еякуляції та болюча еякуляція, часте сечовипускання, особливо вночі.

Камені в нирках

Камені в нирках можуть викликати хворобливе сечовипускання. Ниркові камені - це сукупність матеріалів, таких як кальцій або сечова кислота, які накопичують і утворюють затверділі камені в нирках і навколо них. Іноді камені в нирках будуть осідати біля області, де сеча потрапляє в сечовий міхур. Це може викликати хворобливе сечовипускання.

Додаткові симптоми: біль у боці та спині, сеча рожевого або коричневого тону, мутна сеча, нудота, блювота, біль, що змінюється в інтенсивності, лихоманка, озноб, сечовипускання часті, але невеликі.

Кістоз яєчника

Кістоз яєчників, як і камені в нирках, є прикладом того, як щось поза сечовим міхуром може тиснути на нього і викликати хворобливе сечовипускання. Кіста яєчника може розвинутися на одному або обох яєчниках, які сидять з обох боків сечового міхура.

Додаткові симптоми: незвична вагінальна кровотеча, тазові болі, хворобливі періоди, ніжність грудей, тупий біль у попереку.

Інтерстиціальний цистит

Також відомий як синдром болю в сечовому міхурі, інтерстиціальний цистит – це стан, який викликає хронічне подразнення сечового міхура тривалістю 6 тижнів і більше без основної інфекції.

Додаткові симптоми: тиск в області сечового міхура, біль під час статевого акту, біль у вульві чи піхві, біль в мошонці, сечовипускання часті, але виділяється мало сечі.

Вагінальна інфекція або подразнення

Також відомий як вагініт або вагіноз, вагінальна інфекція може статися через переростання бактерій або грибків. ІПСШ, яку називають трихомоніазом, також може викликати вагінальну інфекцію.

Додаткові симптоми: неприємні запахи або незвичні виділення з піхви, подразнення піхви, біль під час статевого акту, вагінальна кровотеча, яка, як правило, легка.

Рак сечового міхура

Рак сечового міхура виникає, коли ракові клітини починають розвиватися в сечовому міхурі. Відчуття болю при сечовипусканні, як правило, не є раннім симптомом цього стану. Натомість людина зазвичай помічає кров у сечі.

Додаткові симптоми: часте сечовипускання, утруднене сечовипускання або проходження слабкого потоку сечі, біль у попереку, зниження апетиту, втрата ваги, втома, набряк стопи, біль у кістках.

Тазові запальні захворювання

Тазові запальні захворювання – це інфекції репродуктивних органів у жінок. 

Обструктивна уропатія

Обструктивна уропатія – це коли сеча не може протікати (частково або повністю) через сечовід, сечовий міхур або сечівник через певний тип непрохідності. Замість того, щоб стікати від нирок до сечового міхура, сеча стікає назад або рефлюксує у ваші нирки. 

Стриктура уретри

Зазвичай уретра досить широка, щоб сеча вільно протікала через неї. Коли уретра звужується, це може обмежувати сечовий потік. 

Епідидиміт

Епідидиміт – це запалення епідидимісу. Епідідіміс – це трубка, розташована на задній частині яєчок, яка зберігає і несе сперму. Коли ця трубка набрякає, це може викликати біль і набряк яєчок. 

Пієлонефрит

Гострий пієлонефрит – це раптова і важка інфекція нирок. Це змушує нирки набрякати і можуть назавжди пошкодити їх функціонування. 

До якого лікаря звернутись

Кожен час від часу може відчувати хворобливе сечовипускання. Тому в разі появи болю при сечовипусканні необхідно звернутися спершу до уролога, можлива подальша консультація проктолога та гінеколога.

Пацієнт обов'язково повинен звернутися до лікаря, якщо біль послідовна, а також спостерігаються такі симптоми:

  • кров у сечі;
  • біль у боці або спині;
  • біль, що триває довше 24 годин;
  • незвичні виділення з статевого члена або піхви;
  • лихоманка.

Профілактика та лікування

Ваш лікар може призначити такі ліки для лікування хворобливого сечовипускання:

  • Антибіотики можуть лікувати ІПСШ, бактеріальний простатит та деякі інфекції, що передаються статевим шляхом.
  • Ліки для заспокоєння вашого роздратованого сечового міхура. Препарати, що застосовуються для лікування ІК, включають трициклічні антидепресанти, пентозаний полісульфат натрію (ельмірон) та ацетамінофен (тиленол) з кодеїном.

Хворобливе сечовипускання через бактеріальної інфекції зазвичай поліпшується досить швидко після початку прийому ліків. Завжди приймайте ліки точно так, як призначить ваш лікар для досягнення найкращих результатів.

Біль, пов’язаний з інтерстиціальним циститом, може бути складнішим для лікування. Результати медикаментозної терапії можуть бути повільнішими. Можливо, вам доведеться приймати ліки до чотирьох місяців, перш ніж ви почнете почувати себе краще.

Домашні засоби для полегшення болю:

  • Вживання великої кількості рідини може допомогти вам подолати хворобливе сечовипускання. Це може розбавити кількість бактерій у ваших сечовивідних шляхах та заохотити до сечовипускання.
  • Знеболювальні засоби без рецепта.

Зміни, які ви можете внести у свій спосіб життя, щоб полегшити симптоми:

  • не допускайте пахучих миючих засобів та туалетних засобів, щоб зменшити ризик роздратування;
  • використовуйте презервативи під час сексуальної активності, щоб убезпечити себе від ІПСШ;
  • змініть свій раціон, щоб виключати їжу та напої, які подразнюють сечовий міхур;
  • уникайте висококислотної їжі;
  • дотримуйтеся м'якої дієти протягом декількох тижнів, поки ви лікуєтесь.