ФІЛЬТР

Гіперкератоз

Гіперкератоз або ж потовщення шкіри – це симптом, що викликаний посиленим поділом клітин зовнішнього рогового шару епідермісу, а також порушенням його злущення, що викликає потовщення від кількох міліметрів до кількох сантиметрів. Зовнішній шар епідермісу в основному складається з кератину, який є білком, який виконує захисну функцію, захищаючи епітелій від пошкоджень. Гіперкератоз найчастіше не є самостійним захворюванням, а симптомом. Причини його прояву  бувають зовнішніми та внутрішніми, вродженими та набутими. Переважно, цей симптом проявляється висипаннями, лущенням та сухістю шкіри, появою горбочків.

Гіперкератоз поділяється на кілька видів:

Фолікулярний гіперкератоз – це закупорення лусочками шкіри фолікулярних протоків.

Лентикулярний гіперкератоз – утворення папул на місцях фолікул, які мають розмір 1-5 мм. Вони бувають червонувато-коричневі та жовто-помаранчеві.

Дисемінований гіперкератоз – утворення поліморфних елементів, що нагадують волосинки, іноді вони скупчуються, утворюючи щось схоже на пензлик

Себорейний гіперкератоз – вражає волосяний покрив голови.

Дифузний гіперкератоз – повне ураження шкірних покривів.

Гіперкератоз стоп – потовщення шкіри стоп: вона стає сухою та часто тріскається.

Гіперкератоз може зустрічатись і у здорових людей на стопах, ліктях, іноді колінах.

 

Причини

Захворювання шкіри. Часто гіперкератоз стає проявом якогось шкірного захворювання, наприклад лишаю чи еритродермії.

Зовнішні фактори. Тісний одяг чи взуття, які викликають посилений тиск на шкіру. Таким чином клітини зовнішнього шару шкіри починають ділитись,змушуючи її потовщуватись та намагаючись захистити організм від тиску.

Плоскостопість. Це захворювання порушує амортизуючі властивості хребта, тому у людей з плоскостопістю значно частіше проявляється гіперкератоз стоп.

Зайва вага. Зайва вага спричиняє посилений тиск на ноги і , зокрема, стопи, тому вона може спровокувати появу гіперкератозу.

Системні хронічні захворювання. Вони викликають порушення обміну речовин та призводять до змін шкірного живлення.

Набуті та вроджені патології хребта та нижніх кінцівок. Якщо патологія впливає на те, як людина пересувається, то неправильний перерозподіл ваги може викликати гіперкератоз.

Порушення кровообігу. Негативно впливає на живлення шкірних покривів, що може призвести до їх потовщення.

Дефіцит вітамінів. Недостатня кількість корисних речовин, що містяться у вітамінах, має негативний вплив на стан шкіри. Тому важливо щоденно вживати фрукти та овочі, які містять необхідні для організму мікроелементи.

Жорстка вода також може впливати на шкіру, провокуючи появу гіперкератозу.

Недотримання правил особистої гігієни може викликати появу фолікулярного гіперкератозу.

Вплив холодних температур на шкіру.

Діагностика

Перш ніж почати лікування, важливо з’ясувати причину появи гіперкератозу. Найперше, лікар проведе візуальний огляд шкіри, щоб визначити, чи немає шкірних захворювань. Далі проводиться збір інформації про перебіг симптому, його проявів та інших симптомів. Після цього проводяться лабораторні дослідження, серед яких:

  • Аналіз крові, калу та сечі (загальний та біохімічний)
  • Рентгенографія
  • УЗД
  • Ендоскопія
  • Доплерографія

Під час яких хвороб проявляється

Іхтіоз шкіри. Порушення зроговіння шкіри. Буває вродженим або набутим. Може вражати винятково шкіру, а може – внутрішні органи. Шкіра при іхтіозі нагадує луску.

Лишай. Термін, що описує цілу низку захворювань шкіри, які характеризуються висипаннями у вигляді плям або маленьких вузлів, які чухаються.

Еритродермія. Запалення шкірних покривів. Шкіра лущиться, виникає свербіж, з’являється лихоманка.

Цукровий діабет – це ендокринне захворювання, яке викликає порушення обміну речовин в організмі. Саме шкірні прояви можуть бути першим симптомом цукрового діабету. Серед найбільш частих проявів захворювання є сухість та тріщини шкіри, її потовщення та свербіж, зміна кольору шкіри та її ущільнення.

Кератодермія – порушення ороговіння шкіри. Локалізується зроговіння шкіри на долонях та підошвах. Шкіра стає твердою, на ній з’являються тріщини, вона твердіє та змінює колір (уражені ділянки стають жовто-коричневими). Захворювання також може впливати на нігтьові пластини, спричиняючи їх потовщення та утворення горбиків на них.

Псоріаз. Системна патологія, яка характеризується як ураженням шкірних покривів, на яких з’являються червоні плями, що вкриваються сріблястими або білуватими лусочками, які викликають свербіж, так і слизових оболонок, нігтів та суглобів. Іноді ураження місця можу викликати больові відчуття. Ці плями можуть вкрити як одну ділянку шкіри, так і всю шкіру.

Піодермія. Захворювання шкіри, спричинене гноєтворними бактеріями, що викликають появу гнійників. Захворювання вражає обличчя і тіло. Внаслідок хвороби змінюється структура шкірного покриву, виникає свербіж.

Варикозне розширення вен. Це захворювання виникає внаслідок застою крові у венах, внаслідок цього вони розширюються: у людини виникає важкість та тягнучі болі, відчуття печіння у нижніх кінцівках. Шкіра ніг стає сухою, втрачає свою еластичність та ущільнується.

Нейродерміт. Захворювання, що викликає свербіж та потовщення шкіри.

Облітеруючий атеросклероз. Відкладення холестерину в стінках судин, що викликає їх потовщення. Шкіра лущиться та тріскається, стає сухою.

Авітаміноз. Захворювання, що виникає внаслідок недоотримання необхідних організму вітамінів. Серед поширених симптомів: ламкість нігтів, сухість шкіри, утворення грубих лусочок, набряклість, біль у м’язах, наліт на язиці, зуби стають крихкими, ясна починають кровоточити, виникає дратівливість, порушення сну, загальна слабкість, порушення травлення та втрата апетиту. Може виникнути депресія та апатія.

Гіповітаміноз. Патологічний стан, викликаний зменшенням кількості певного вітаміну або вітамінів в організмі. Симптоми гіповітамінозу включають: дратівливість, сонливість або безсоння, ламкість волосся та нігтів, сухість та лущення шкіри.

До якого лікаря звернутись

Якщо з’явились прояви гіперкератозу, то слід звернутись до дерматолога, подолога, ендокринолога, флеболога, дієтолога.

Профілактика

Профілактика потовщення шкіри повинна бути спрямована на запобігання захворювань, що його викликають.

Щоб уникнути гіперкератозу, потрібно носити зручний одяг та взуття.

Потрібно підтримувати нормальну вагу тіла, займатись спортом.

Важливо збалансовано харчуватись, вживати необхідну кількість вітамінів.

Уникати стресів і перевтоми, висипатися і відпочивати.

Потрібно відмовитися від шкідливих звичок, таких як куріння і алкоголь.

Необхідно стежити за станом шкіри, особливо якщо вона схильна до утворення акне або до будь-яких запалень. Для того, щоб правильно доглядати за шкірою, потрібно звернутися за допомогою до лікаря-дерматолога або до косметолога.

Вчасно лікувати захворювання та не займатись самолікуванням.

Проходити періодичні медичні обстеження.