ФІЛЬТР

Ейфорія

Поширеною є думка, що ейфорія – це такий стан, при якому виникає посилене відчуття піднесення, покращений настрій, відчуття щастя та збудження, підкріплений позитивними емоціями. Проте, в психології та медицині визначення цього поняття дещо відрізняється від загального уявлення. Отже, з наукової точки зору ейфорія – це такий стан психіки людини, який характеризується раптовими потужними сплесками бурхливих, часто гіперболізованих радісних емоцій, без особливих на те причин. В деяких випадках у людей в стані ейфорії сповільнюється розумова активність, людина поводиться спокійно, насолоджуючись цим станом. А іноді стан ейфорії супроводжується відчуттям бадьорості, наповненням енергії, бажанням діяти. Ейфорія безпосередньо пов’язана з так званими гормонами щастя: ендорфіном, окситоцином, дофаміном та серотоніном.  Ейфорія буває безпечним явищем, однак може бути також і симптомом патологічних змін або результатом хвороботворчих процесів, тому варто відстежувати цей стан.

Причини

Загалом, причини ейфорії бувають доволі різноманітними: все залежить від того, що саме викликало у людини такий стан. Вони поділяються на природні та штучні:

Творчість. Дуже часто твори мистецтва, такі як музика, можуть призвести до стану ейфорії. Такий стан вважається природною ейфорією, який схожий на стан легкого трансу, який виникає при прослуховуванні мелодії, яка подобається. Людина відчуває розслаблення та заспокоєння, насолоду та натхнення.

Вплив наркотичних речовин. Вживання речовин, які мають наркотичний ефект, наприклад, алкоголь чи наркотики, може викликати відчуття блаженства, задоволення, які супроводжуються психомоторним збудженням. У цьому випадку стан ейфорії викликаний штучною стимуляцією мозку наркотичними речовинами, тому він проходить після припинення їх вживання.

Брак кисню.  Недостатня кількість кисню призводить до змін в головному мозку, які можуть викликати різні стани, зокрема й ейфорію.

Фізична активність. Заняття спортом посилюють вироблення серотоніну, одного з гормонів щастя, який викликає відчуття піднесення та бадьорить, навіть якщо людина втомилась.

Ліки. Якщо у складі лікарського засобу є речовини, які можуть мати наркотичний вплив на організм людини, то вживання таких препаратів може також викликати стан ейфорії.

Розлади психіки та інші захворювання, що впливають на психічний стан людини. Клінічним симптомом деяких психічних розладів може бути ейфорія, проте вони супроводжуються ще й іншими додатковими проявами.

Травми голови. Будь-яке травмування, яке призводить до змін в психіці, може проявлятись у вигляді ейфорії.

Гормональні зміни. Якщо в людини спостерігається коливання гормонів, то ейфорія може стати наслідком цих змін. Наприклад, у стані закоханості людина сповнена сили,  її переповнюють позитивні емоції, відчуття щастя і захоплення.

Діагностика

Діагностика залежить від того, що викликало ейфорію у людини. Проте, якщо стан ейфорії не пов’язаний із природними факторами, таким як закоханість чи фізична активність, варто проконсультуватись з лікарем. Діагностика може включати: загальний медичний огляд, біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, МРТ, КТ.

Під час яких хвороб проявляється

Біполярний розлад. Це психічний розлад, який супроводжується почерговими змінами двох станів: маніакального (або його ще називають манія) та депресивного. Саме період манії характеризується ейфорійним станом, коли людина відчуває себе всесильною, її психіка збуджена, їй весело та радісно, подекуди людина не може себе контролювати, стає безтурботною та легковажною. Проте цей стан з часом змінюється на протилежний – депресію, що є результат порушення функціонування нейромедіаторів та проявляється апатією, занепадом сил, поганим настроєм, втратою апетиту та іншими симптомами.
Шизофренія. Психічний розлад розумового процесу, при якому у хворої людини спостерігаються різного роду галюцинації (слухові, зорові), параноя, марення, манія, що супроводжується також й ейфорією.

Циклотимія. Це психічний розлад, що пов’язаний з перепадами настрою у хворої людини. Настрій при циклотимії є дуже нестабільним: підйоми настрою (легка форма ейфорії) межують зі спадами (легка депресія).

Рак. Онкозахворювання характеризуються процесом формування новоутворень – пухлин, які, розростаючись, можуть впливати на роботу органів. Якщо пухлина з’явилась в головному мозку, то це може викликати порушення його роботи, а звідси й симптоми, серед яких ейфорія.

До якого лікаря звернутись

Найперше, необхідно звернутись до сімейного лікаря або терапевта, який зможе оцінити стан людини, а тоді направити до спеціаліста. Може знадобитись консультація психотерапевта, психіатра, психолога, травматолога, онколога, ендокринолога.

Профілактика

  • Ведіть здоровий спосіб життя. Уникайте шкідливих наркотичних речовин, які можуть зашкодити здоров’ю.
  • Якщо проявились симптоми психічного розладу, обов’язково проконсультуйтесь з лікарем (запишіться на прийом до психіатра або психотерапевта).
  • Будьте обережними та уникайте травм.
  • Періодично проходьте медичне обстеження та здавайте аналізи на онкомаркери. Це допоможе запобігати розвитку хвороби на ранній стадії та швидко вилікуватись.