ФІЛЬТР

Діарея

Діарея – це часте проходження вільного, водянистого, м'якого стулу з або без здуття живота, тиску і судоми, які зазвичай називають газом або метеоризмом. Лікування діареї залежить від причини випорожнення, а також від загального стану здоров'я пацієнта.

Зазвичай діарея триває не більше декількох днів. Але, коли діарея триває кілька тижнів, вона вказує на те, що в організмі наявна проблема. Відтак, у вас може бути розлад кишечника, або більш серйозні розлади, такі як стійка інфекція або запальне захворювання кишечника.

Ознаки та симптоми, пов'язані з діареєю, можуть включати:

  • сипучий, водянистий стул;
  • судоми живота;
  • біль у животі;
  • лихоманка;
  • кров у калі;
  • слиз у калі;
  • здуття;
  • нудота;

Потенційно серйозними ускладненнями діареї є:

  • зневоднення, з гострою або хронічною діареєю;
  • порушення всмоктування, при хронічній діареї;

Причини

Вірусні інфекції

Вони викликають більшість випадків діареї і, як правило, пов'язані з легкими та помірними симптомами з частими, водянистими дефекаціями, абдомінальними спазмами і низькою температурою. Вірусна діарея зазвичай триває приблизно від трьох до семи днів.

Бактеріальні інфекції

Вони викликають більш серйозні випадки інфекційної діареї. Як правило, інфікування бактеріями відбувається після вживання забрудненої їжі або напоїв (харчових отруєнь). Бактеріальні інфекції також викликають виражені симптоми, часто з блювотою, лихоманкою і важкими спазмами живота або болями в животі. Випорожнення кишечника відбуваються часто і можуть бути водянистими, хворі можуть відчувати "вибуховий понос", який є дуже сильним.

Кишкові розлади

Захворювання (включаючи ті, що впливають на тонкий кишечник або товсту кишку), запальне захворювання кишечника, виразковий коліт і хворобу Крона, синдром подразненого кишечника (IBS), дивертикуліт, мікроскопічний коліт і целіакію і мальабсорбцію (проблеми з перетравленням деяких поживних речовин) є неінфекційними причинами хронічної діареї. Багато з цих розладів можуть викликати жовтий колір діареї.

Реакція на певні ліки

Може викликати діарею, викликану лікарськими засобами, включаючи антибіотики, препарати для лікування артеріального тиску, препарати від раку, препарати подагри, препарати для зниження ваги і антациди (особливо ті, що містять магній).

Нетерпимість або алергія на продукти

Штучні підсолоджувачі, які містяться в харчових продуктах без цукру, і непереносимість лактози (до цукру, що міститься в молоці), можуть викликати хронічну діарею.

Зловживання алкоголем

Пияцтво та хронічний алкоголізм можуть призвести до діареї.

Променева терапія або хіміотерапія

Можуть спричинити розпушення стулу, а діарея може тривати до трьох тижнів після закінчення лікування. Деякі види раку частіше викликають діарею, включаючи карциноїдний синдром, рак товстої кишки, лімфому, медуллярную карциному щитовидної залози, рак підшлункової залози і феохромоцитому.

Паразити

Викликають зараження органів травлення внаслідок використання забрудненої води. Найбільш поширеними паразитарними причинами діарейних захворювань є Giardia lamblia, Entamoeba histolytica і Cryptosporidium.

Діагностика

Ваш лікар запитає про вашу історію хвороби, перегляне ліки, які ви приймаєте, проведе фізичне обстеження і виконає тести для визначення того, що викликало вашу діарею.

Можливі тести включають:

  • Аналіз крові. Повний аналіз крові може допомогти вказати, що викликає діарею;
  • Аналіз калу. Ваш лікар може назаначити аналіз на кал, щоб побачити, чи бактерія чи паразит викликають діарею;
  • Гнучка сигмоідоскопія або колоноскопія. Прилад також оснащений інструментом, який дозволяє вашому лікареві взяти невелику пробу тканини (біопсію) з товстої кишки. Гнучка сигмоідоскопія забезпечує вид нижньої товстої кишки, в той час як колоноскопія дозволяє лікарю бачити всю товсту кишку.
  • Функціональні тести на печінку: це включає тестування рівня альбуміну.
  • Тести на порушення всмоктування: вони перевіряють поглинання кальцію, вітаміну В-12 і фолатів. Вони також оцінять стан заліза та функції щитоподібної залози;
  • Швидкість осідання еритроцитів (ESR) і C-реактивний білок (CRP): підвищений рівень може свідчити про запальне захворювання кишечника (IBD);
  • Тестування на антитіла: це може виявити целіакію.

Під час яких хвороб проявляється

Вірусний гастроентерит (шлунковий грип)

Вірусний гастроентерит, також відомий як шлунковий грип, є запаленням шлунка і кишечника. 

Харчове отруєння

Цей стан вважається невідкладним. Може знадобитися термінова допомога. Харчове отруєння відбувається, коли ви споживаєте продукти, забруднені бактеріями, вірусами або паразитами. 

Бактеріальний гастроентерит

Бактеріальні інфекції є поширеними причинами шлунково-кишкових інфекцій. Цей тип інфекції також називають "харчовим отруєнням", він часто викликаний поганою гігієною.

Лямбліоз

Лямбіоз – це інфекція тонкої кишки, викликана мікроскопічними паразитами, які називаються giardia.

Харчова алергія

Харчова алергія – це надмірна реакція імунної системи на продукти, які зазвичай не є шкідливими – як яйця і арахіс. 

Непереносимість лактози

Непереносимість лактози – це нездатність розщеплювати тип природного цукру, який називається лактозою. Лактоза зазвичай зустрічається в молочних продуктах, таких як молоко і йогурт.

Виразковий коліт

Виразковий коліт – запальне захворювання кишечника. 

Целіакія: нетерпимість клейковини

Целіакія – це розлад травлення, викликане ненормальною імунною реакцією на клейковину.

Синдром мальабсорбції

Синдром мальабсорбції відноситься до ряду розладів, при яких тонка кишка не здатна поглинати достатню кількість поживних речовин. 

Хвороба Крона

Хвороба Крона – хронічне захворювання кишечника, яке викликає запалення вашого травного тракту. 

Поліпи

Поліпи товстої кишки ростуть на поверхні товстої кишки. 

Уражений кишечник

Фекальне ущемлення товстої кишки відбувається, коли кал застряє в товстій кишці і не може залишити організм.

Рак прямої кишки

Колоректальний рак, також відомий як рак товстої кишки, являє собою рак, який починається в прямій кишці або товстій кишці, розташованій в нижній частині травної системи. 

Амебіаз

Амебіаз – паразитна інфекція, поширена в тропіках і викликана забрудненою водою. Симптоми можуть бути важкими і зазвичай починаються через 1-4 тижні після опромінення.

Некротичний ентероколіт

Цей стан вважається невідкладним. Може знадобитися термінова допомога. Некротичний ентероколіт виникає, коли тканина кишечника пошкоджується і гине. Дізнайтеся про його симптоми, причини та як він діагностується.

Харчове отруєння сальмонелою

Харчове отруєння сальмонелою є одним з найбільш поширених видів харчових отруєнь. Бактерії сальмонел живуть в кишечнику людей і тварин.

Дивертикуліт

Дивертикуліт виникає, коли мішки в стінці товстої кишки інфікуються або запалені. 

Діабетична невропатія

Діабетична нейропатія - це серйозне, але поширене ускладнення діабету 1-го і 2-го типу, яке зазвичай розвивається поступово протягом багатьох років. 

Передменструальний синдром

Передменструальний синдром (ПМС) – це стан, який впливає на емоції жінки, фізичне здоров'я і поведінку в певні дні менструального циклу. 

Шигельоз

Шигельоз – це бактеріальна інфекція, що впливає на травну систему. Бактерія Shigella поширюється через контакт із забрудненими фекаліями.

Апендицит

Цей стан вважається невідкладним. Може знадобитися термінова допомога. Апендицит – це запалення апендикса. Він може бути гострим або хронічним. Якщо не лікувати, апендицит може викликати розрив червоподібного відростка і призвести до інфекції. 

Коліт

Коліт – це запалення товстої кишки. 

Анафілаксія

Цей стан вважається невідкладним. Може знадобитися термінова допомога. Анафілаксія може виникати при вираженій реакції на певні алергени. 

Кістозний фіброз

Кістозний фіброз викликає серйозне пошкодження дихальної і травної систем.

Нейтропенія

Нейтропенія – це стан, що характеризується низьким рівнем нейтрофілів, які є білими клітинами крові, які борються з інфекцією. 

Нейробластома

Нейробластома – це рідкісний рак, який вражає симпатичну нервову систему, як правило, у маленьких дітей. 

Синдром токсичного шоку

Цей стан вважається невідкладним. Може знадобитися термінова допомога. Синдром токсичного шоку є рідкісним, але важким станом, викликаним бактеріальною інфекцією. 

Це тільки малий перелік хвороб під час яких може виникати такий симптом як діарея. Насправді, їх є безліч.

До якого лікаря звернутись

Діарея часто проходить без медичного лікування, але іноді важливо звернутися за допомогою до лікаря. Проте, якщо вас не оминув цей неприємний симптом та триває більше 4 днів варто звернутися до терапевта, який зможе завдяки загальній клінічній картині та певним аналізам встановити правильний діагноз та причину виникнення діареї.

Важливо звернутися за медичною допомогою в наступних випадках:

  • стійка блювота;
  • стійка діарея;
  • зневоднення;
  • значна втрата ваги;
  • гній у калі;
  • кров у калі;

Профілактика та лікування

У більшості випадків діарея проходить самостійно протягом декількох днів без лікування.

Існує декілька способів лікування, які застосовують відповідно до причини діареї:

Антибіотики

Антибіотики можуть допомогти лікувати діарею, викликану бактеріями або паразитами. Якщо викликає діарею вірус, антибіотики не допоможуть.

Лікування замінюють рідинами

Ваш лікар, швидше за все, порадить вам замінити рідини і солі. Для більшості  це питна вода, сік або бульйон. Вода є хорошим засобом для заміни рідин, але вона не містить солей та електролітів – мінералів, таких як натрій і калій – які необхідні для функціонування вашого організму. Ви можете допомогти зберегти рівень електроліту, уживаючи фруктові соки для калію або їсти супи для натрію. Але деякі фруктові соки, такі як яблучний сік, можуть погіршити діарею.

Регулювання ліків, які ви приймаєте

Якщо ваш лікар визначить, що антибіотик викликав діарею, він може знизити дозу або перейти на інший препарат.

Лікування основних умов

Якщо діарея викликана більш серйозним станом, таким як запальне захворювання кишечника, ваш лікар буде працювати для контролю цього стану. Ви можете звернутися до фахівця, такого як гастроентеролог, який може допомогти вам розробити план лікування.

Спосіб життя та домашні засоби

Діарея зазвичай швидко проходить без лікування. Щоб допомогти вам впоратися зі своїми ознаками та симптомами, поки діарея є, спробуйте:

  • Пити багато прозорих рідин, включаючи воду, бульйони та соки;
  • Уникати кофеїну та алкоголю;
  • Додайте напівтверді і з низьким вмістом клітковини продукти;
  • Уникайте вживання деяких продуктів, наприклад, молочних продуктів, жирної їжі, харчових продуктів з високим вмістом клітковини;

Пробіотики

Ці мікроорганізми можуть допомогти відновити здоровий баланс кишкового тракту, підвищуючи рівень хороших бактерій. Пробіотики доступні в капсулі або рідкій формі, а також додаються до деяких харчових продуктів.

Профілактика діареї:

  • пити чисту та безпечну питну воду;
  • дотримуватись хорошої та якісної гігієни: мити руки з милом після дефекації, перед приготуванням їжі і перед вживанням їжі;
  • дотримуватись вчасної вакцинації;
  • харчуватися якісними та очищеними продуктами;
  • вживати пробіотики під час застосування антибіотиків;
  • вигодовувати дітей грудним молоком до 6 місяців.