ФІЛЬТР

Чутливість зубів

Чутливість зубів або "підвищена чутливість до дентину" характеризується болем або дискомфортом у зубах як відповідь на певні подразники, наприклад, гарячі або холодні температури.

Це може бути тимчасовою або хронічною проблемою, яка може торкнутися як одного, так і всіх зубів. Підвищена чутливість зубів може мати ряд різних причин, але більшість випадків легко лікуються зі зміною режиму гігієни ротової порожнини. 

Причини

Чищення зубів із прикладанням надмірної сили

Іноді чутливість зубів виникає від чищення зубів із занадто великою силою або використання твердої зубної щітки. З часом можна стерти захисні шари зубів і оголити мікроскопічні порожнисті трубки або канали, які ведуть до зубних нервів. Якщо ці трубки піддаються впливу надзвичайних температур або кислих, клейких продуктів, це може спричинити чутливість зубів і дискомфорт. Найпростіше рішення - перейти на більш м'яку зубну щітку.

Кисла їжа

Якщо шляхи до нервів піддаються впливу кислих продуктів, таких як томатний соус, лимон, грейпфрут, ківі та соління, це може завдати болю. Але уникнення цих продуктів може допомогти уникнути будь-якого дискомфорту в зубах.

Шліфування

Навіть попри те, що зубна емаль є найсильнішою речовиною в організмі, шліфування зубів може зношувати емаль. Таким чином оголюється дентин, або середній шар зуба, який містить порожнисті трубочки, що ведуть до нервів. 

Використання відбілючої пасти

Багато виробників додають хімічні речовини для відбілювання зубів у формули зубної пасти, а деякі люди до них більш чутливі, ніж інші. 

Надмірне полоскання рота

Як і відбілююча зубна паста, деякі засоби для полоскання рота містять спирт та інші хімічні речовини, які можуть зробити зуби більш чутливими, особливо якщо дентин піддається впливу. Натомість спробуйте полоскання нейтральним фтором.

Захворювання ясен

Відшарування ясен, які все частіше зустрічаються з віком, можуть викликати чутливість зубів. Якщо захворювання ясен або гінгівіт –  основна проблема, стоматолог складе план лікування основного захворювання, а також може запропонувати процедуру пломбування зубів.

Надмірний наліт

Мета зубної нитки та чищення зубів – видалити наліт, який утворюється після їжі. Надмірне накопичення зубного нальоту може призвести до зношування зубної емалі. Зуби можуть стати більш чутливими, оскільки вони втрачають захист, забезпечений емаллю.

Стоматологічна процедура

Як правило, відчувається певна чутливість після очищення кореневого каналу, вилучення або розміщення крони. Якщо симптоми не зникнуть через короткий час, слід запланувати черговий візит до стоматолога, оскільки це може бути ознакою зараження.

Абсцес

Зуб з абсцесом виникає, коли пульпа зуба, яка складається з нервів і кровоносних судин, заражується. Зазвичай, на кінчику кореня є набряк, заповнений гноєм, який періодично стікає і спричиняє неприємний смак у роті. Знадобиться лікування кореневих каналів, щоб врятувати зуб, на якому утворився абсцес.

Тріщина зуба

Зрізаний або розтрісканий зуб може викликати біль, що виходить за межі чутливості зуба. 

Розпад пломби

На етапах дорослішання пломби можуть слабшати і руйнуватися. Бактерії легко накопичуються в крихітних щілинах, що призводить до накопичення кислоти та руйнування емалі. 

Люди з чутливими зубами можуть відчувати біль або дискомфорт через:

  • гарячі продукти та напої;
  • холодну їжу та напої;
  • холодне повітря;
  • солодкі страви та напої;
  • кислу їжу та напої;

Діагностика

Якщо відчуваєте чутливість зубів вперше, обов'язково зверніться до стоматолога. Він перегляне стан зубів і перевірить можливі проблеми, такі як порожнини, пухкі пломби або заглиблені ясна, які можуть викликати чутливість.

Стоматолог може це зробити під час звичайної чистки зубів. Зуби очищаються та робиться візуальний тест, а також може бути зроблений рентген на зубах, щоб виключити такі причини, як порожнини.

Під час яких хвороб проявляється

Гінгвіт

Гінгівіт – це поширена і легка форма захворювання ясен, яка викликає подразнення, почервоніння та набряк (запалення) гінгіви, частини навколо основи зубів. 

Пародонтоз

Пародонтоз – це захворювання пародонта, тобто захворювання структур, що оточують і підтримують зуби – гінгіви, зв’язки (пародонтальне волокно), альвеолярної кістки, цементу.

До якого лікаря звернутись

При появі проблеми підвищеної чутливості зубів потрібно звернутися до стоматолога. Обов'язково відвідайте кабінет дантиста, якщо спостерігаються симптоми порожнин або потенційне пошкодження кореня, щоб можна було швидко отримати лікування і запобігти ускладненням. Ці симптоми можуть включати:

  • мимовільний біль в зубі, що виникає без явної причини;
  • чутливість зуба, локалізована на одному зубі;
  • пігментаці на поверхні зубів;
  • біль при укусі або жуванні.

Профілактика

Рекомендуються такі методи лікування і профілактики:

  • Десенсибілізуюча зубна паста. Використовуйте фторовану зубну пасту для чутливих зубів, а не зубну пасту для контролю зубного каменю. Спробуйте нанести тонкий шар десенсибілізуючої зубної пасти на відкриті коріння зуба перед сном;
  • Використовуйте зубну щітку з м'якою щетиною;
  • Уникайте дуже кислих продуктів;
  • Щодня використовуйте фторований ополіскувач для полоскання рота;
  • Уникайте шліфування зубів;

Стоматологічні процедури, які можуть знизити чутливість зубів:

  • Склеювання, коронки або інкрустації. Це може виправити дефект зуба або руйнування, що викликає чутливість;
  • Фтористий гель або лак;
  • Хірургічний трансплантат ясен. Це захищає корінь і зменшить чутливість, якщо тканина ясен зіткнулася з коренем.