ФІЛЬТР

Болі в статевому члені

Будь-який вид болю в статевому члені викликає занепокоєння, особливо якщо він виникає під час ерекції, перешкоджає сечовипусканню або виникає разом з виділеннями, виразками, почервонінням або набряком. Біль у статевому члені можна відчути як в основі, так і в голівці статевого члена. Може вплинути і на крайню плоть. Біль також може супроводжуватися свербежем, печінням або пульсацією. 

Він змінюється в залежності від того, яке основне захворювання його викликає. Якщо наявна травма, біль може бути сильним і виникати раптово. Якщо це інфекційне захворювання, біль може бути слабким і поступово посилюватися. 

Причини

Хвороба Пейроні

Хвороба Пейроні починається тоді, коли запалення статевого члена викликає тонкий шар рубцевої тканини, який називається наліт, уздовж верхніх або нижніх ребер основи пеніса. Оскільки рубцева тканина утворюється поруч із тканиною, яка твердіє під час ерекції, можна помітити, що статевий член вигинається, коли він виводиться. Захворювання може статися, якщо кровотеча всередині статевого члена починається після згинання або удару по ньому, якщо є порушення сполучної тканини або якщо є запалення лімфатичної системи або судин. 

Приапізм

Приапізм викликає хворобливу тривалу ерекцію. Ця ерекція може статися навіть тоді, коли не має статевого акту. Приапізм може бути наслідком: побічних ефектів препаратів, що застосовуються для лікування проблем з ерекцією, або препаратів, що застосовуються для лікування депресії, розладів згортання крові, розладів психічного здоров'я, порушень крові, такі як лейкемія або серповидноклітинної анемії, вживання алкоголю, вживання наркотиків, травми статевого члена або спинного мозку.

Баланіт

Баланіт – це інфекція крайньої плоті і голівки статевого члена. Вона може виникнути, якщо наявна дріжджова інфекція, інфекція, що передається статевим шляхом (ІПСШ), або алергія на мило, парфуми та інші продукти.

Статеві інфекції 

Зараження ІПСШ може викликати біль у статевому члені. ІПСШ, що викликають біль: хламідії, гонорея, генітальний герпес, сифіліс.

Інфекції сечовивідних шляхів

Інфекція сечовивідних шляхів частіше зустрічається у жінок, але може траплятися і у чоловіків. Вони виникають, коли потрапляють бактерії і заражають сечовивідні шляхи.

Травми

Травма може пошкодити статевий член. Травми статевого члена можуть статися, якщо: потрапляли в автокатастрофу, займалися грубим сексом, використовувалося кільце навколо статевого члена для продовження ерекції, вставлялася в уретру трубка, яка виводить сечу з статевого члена.

Фімоз і парафімоз

Фімоз найчастіше виникає у необрізаних чоловіків, коли крайня плоть статевого члена занадто туга, і її не можна відтягнути від головки статевого члена. Супутній стан, який називається парафімозом, трапляється, якщо крайня плоть відтягується від головки статевого члена, але потім не може повернутися у вихідне положення, коли вона охоплює статевий член. 

Рак

Рак статевого члена є ще однією причиною болю в статевому члені, хоча це рідкість. Певні фактори збільшують  шанси на рак, зокрема: куріння, зараження вірусом папіломи людини, недотримання правильної гігієни, лікування від псоріазу.

Діагностика

Лікар може легко діагностувати причину болю у статевому члені, якщо це пов'язано із баланітом, фімозом, парафімозом або статевими інфекціями, адже ці захворювання мають певні типові ознаки.  Проте, якщо лікар не впевнений у причині можуть бути проведені кілька додаткових тестів:

УЗД – тест, який використовується найчастіше для виявлення порушень пеніса. Ультразвукові тести використовують звукові хвилі для отримання зображень м’яких тканин. Ці тести можуть показати наявність рубцевої тканини, приплив крові до статевого члена та будь-які інші відхилення.

Під час яких хвороб проявляється

Інфекції сечовивідних шляхів: уретрит, камені сечового міхура, хламідійний уретрит.

Чоловічі хвороби: баланіт, фімоз, парафімоз, простатит, хронічний небактеріальний простатит.

Хвороби, які передаються статевим шляхом: генітальний герпес, простий герпес, хламідіоз, сифіліс, гонорея.

Інше: рак статевого члена, реактивний артрит, псоріаз.

До якого лікаря звернутись

Про проблеми, пов’язані з інфекцією сечі або подразненням при сечовипусканні, звертатися потрібно до уролога. Якщо існує підозра на ІПСШ – до андролога. З питань, пов’язаних з фімозом або подібним станом, звертатися до хірурга.

Профілактика

Можна вжити певних заходів, щоб зменшити шанси на розвиток болю, наприклад, використовувати презервативи під час занять сексом, уникати статевого акту з зараженим партнером та  уникати грубих рухів під час статевого акту. Якщо трапляється рецидив інфекції або інші проблеми з крайньою плоттю, обрізання чи чистка під крайньої плоті кожного дня може допомогти.

Можуть знизити ризик розвитку проблеми із статевим членом шляхом:

  • ведення здорового способу життя;
  • дотримання особистої гігієни;
  • використання презерватива під час сексу.