ФІЛЬТР

Болі в ногах

Болі в ногах, напевно, турбували більшість людей. Цей неприємний симптом може виникати не лише у людей похилого віку, а практично у всіх. Проте, дуже часто ці сигнали організму ігноруються, хоча вони можуть бути ознакою того, що щось не так зі здоров’ям.  Якщо біль в ногах є періодичним чи тривалим, гострим чи тягнучим,  до нього додаються інші симптоми, то варто бути обережними та не зволікати з походом до лікаря, який допоможе встановити причину.

Причини

Запальний процес. Якщо виникло запалення сухожиль, окістя, нервів чи м’язів, то больові відчуття можуть з’являтись в ікрах, гомілках чи навіть п’ятках. Запалення може бути результатом надмірних фізичних навантажень. В цьому випадку можуть допомогти протизапальні препарати, відпочинок, спеціальні компреси.

Розтягнення.  Якщо відбулось розтягнення зв’язок, то позбутись болю в ногах може бути не так легко без звернення до лікаря.

Спазми м’язів. При спазмах м’язів біль в ногах  часто раптовий та інтенсивний. Причинами такого болю можуть бути різні фактори: перевтома, спека, зневоднення. Зазвичай, якщо позбутись фактора, який спричиняє біль, то все проходить.

Травми. Якщо ноги було травмовано, то варто зауважити, що характер та інтенсивність болю буде залежати від типу та місця травми.

Забої м’яких тканин. Забій виникає на місці удару. Це місце набрякає, утворюється гематома. Забої можуть викликати больові відчуття, особливо якщо місце забою постійно подразнюється дотиком чи рухом.

Переломи та тріщини кісток. Нижні кінцівки складаються з малих та великих кісток, тому їх перелом чи утворення в них тріщин може бути дуже неприємним досвідом, не кажучи про те, що ще й болючим. В такому випадку потрібно негайно звернутись до травмпункту, аби уникнути неправильного зростання кісток. Неправильне зростання часто призводить до обмежень руху та хронічного болю.

Захворювання суглобів. Якщо суглоби уражені захворюванням, то це часто викликає біль у нижніх кінцівках.

Проблеми з судинами. Якщо судини неправильно функціонують або ж є якесь судинне захворювання, то результатом може бути погане кровопостачання тканин, запалення стінок судин, поява тромбів та інші порушення в їх роботі. Наслідком всіх вищеперерахованих факторів часто є відчуття білю в ногах.

Вроджені або набуті патології. Наприклад, плоскостопість може викликати біль при ходьбі. Такій людині важко ходити, вона швидко втомлюється. Інтенсивність болю залежить від ступеня плоскостопості.

Вагітність. Особливо на останніх місяцях, жінок часто мучать судоми та болі в ногах, які найчастіше пов’язані з великим навантаженням на організм.

Дефіцит вітамінів.  Якщо в організмі недостатньо вітамінів, таких як кальцій, калій, натрій чи магній, то наслідком може бути виникнення судом в ногах.

Вплив медикаментів. Застосування деяких препаратів може впливати на організм, викликаючи побічні реакції, серед яких може бути й біль в нижніх кінцівках.

Інші захворювання організму. Неврологічні розлади, цукровий діабет та інші хвороби також можуть викликати больові відчуття в ногах.

Діагностика

Діагностика захворювань, пов’язаних з больовими відчуттями у кінцівках, може включати:

Ультразвукове дослідження вен нижніх кінцівок – доплерографія: проводиться,  аби зрозуміти, чи немає варикозного розширення вен

Біохімічний аналіз крові: для того, аби перевірити стан внутрішніх систем організму

Рентгенограма нижніх кінцівок. Якщо є травма, перелом або тріщина, то необхідно зробити рентген, аби перевірити, які саме кістки постраждали, чи немає зміщень, правильно накласти гіпс

Ангіографія судин

Дослідження, мікроскопія та бактеріальний посів суглобної рідини

КТ

МРТ

Під час яких хвороб проявляється

Варикозне розширення вен. Це захворювання виникає внаслідок застою крові у венах, внаслідок цього вони розширюються: у людини виникає важкість та тягнучі болі у ногах.

Запалення сідничного нерва. Часто може виникати внаслідок проблем з хребтом. Біль локалізується від сідниць по задній або боковій частині ноги аж до п’яток.

Цукровий діабет. Захворювання викликає відчуття болю та важкості в ногах. Іноді може виникати набряк ніг, відчуття оніміння та поколювання в ногах.

Подагра. Це захворювання суглобів, коли в них накопичується солі. В таких випадках біль різкий і локалізується у хворих суглобах.

Артрит. Характеризується постійними болями, які періодично посилюються та слабнуть. При цьому суглоби можуть набрякати.

Атеросклероз. Захворювання судин, яке ускладнює рух крові, тому м’язам бракує кисню, вони починають боліти.

Ендартеріїт. Захворювання артерій, яке найчастіше виникає у чоловіків. Тканини ніг не отримують достатньо кисню, викликаючи стискаючий біль.

Тромбофлебіт. Утворення тромбів у венах. Захворювання викликає гострий пульсуючий біль та відчуття печіння в ікрах. З’являються набряки, підвищується температура.

Остеопороз. Це захворювання, коли кістки тоншають через недостатню кількість кальцію в організмі. Викликає біль та спазми в нижніх кінцівках.

Міалгія. Захворювання, викликане травмами м’язів, запаленнями, надмірними фізичними навантаженнями, стресом, проблемами зі сном. Міалгія викликає болі, набряки, відчуття важкості, швидку втомлюваність.

Плоскостопість. Це захворювання спричиняє послаблення зв’язок та м’язів стопи, що викликає втому від ходіння та біль в ногах.

До якого лікаря звернутись

Якщо виникають болі в ногах, потрібно звернутись до травматолога, флеболога, ендокринолога, невролога, хірурга та ортопеда.

Профілактика

Якщо виникли болі в ногах, то з цим неприємним симптомом можна боротись в домашніх умовах, якщо причиною не є захворювання або травма. Наприклад, якщо причина болю – перевтома, то необхідно змінити режим дня: висипатись, відпочивати.

Необхідно мати збалансований раціон: вживати продукти, які багаті вітамінами (особливо кальцієм, магнієм, калієм та натрієм).

Займаючись спортом, не варто перенавантажувати м’язи: перед тренуванням та після нього необхідно розім’ятись, не потрібно займатись "через біль" та обов’язково давати м’язам відпочивати.

Важливо носити зручне взуття, яке не травмує та не викликає втомлюваність ніг.

Також при болях в ногах може допомогти масаж або фізичні вправи, які допоможуть розслабити напружені м’язи ніг.

Активний спосіб життя також запобігає розвитку захворювань. Якщо переважно людина мало рухається, то можуть виникнути проблеми зі здоров’ям. Тому важливо не засиджуватись вдома, а влаштовувати хоча б щоденні прогулянки.

Якщо причина болю в ногах невідома, варто звернутись до лікаря, щоб з’ясувати, що може його викликати. Вчасна діагностика запобігає прогресуванню захворювань та сприяє швидкому одужанню.