ФІЛЬТР

Болі у задньому проході

Ректальний біль може з'являтися в задньому проході, прямій кишці або нижній частині шлунково-кишкового тракту. Цей біль поширений, а причини рідко є серйозними. Часто це призводить до спазму м’язів або запорів. Іноді біль прямої кишки супроводжується іншими симптомами. Вони можуть включати: свербіж, печіння, виділення, кровотечу.

Причини

Травма

У багатьох випадках травма прямої кишки або заднього проходу є результатом анального сексу або мастурбації. Це також може бути наслідком особливо важкого падіння або травми під час інших фізичних навантажень. Крім ректального болю, незначні травми можуть спричинити: кровотечу, набряк, утруднені дефекації.

Венеричні захворювання

Інфекційні статеві захворювання можуть поширюватися від статевих органів до прямої кишки, або інфекція може передаватися під час анального сексу.

ІПСШ, які можуть викликати ректальний біль, включають: гонорея, хламідії, герпес, сифіліс, вірус папіломи людини. Крім ректального болю, анальні ІПСШ можуть викликати: незначну кровотечу, свербіж, хворобливість, виділення.

Геморой

Геморой є дуже частою причиною болю в прямій кишці. Симптоми залежать від того, де знаходиться геморой. Внутрішній геморой може розвинутися на внутрішній стороні прямої кишки, але може виступати через пряму кишку, якщо він досить великий. Геморой викликає лише легкий дискомфорт, але біль може стати сильним, якщо геморой стане тромбованим. Це відбувається, коли кров у геморої згортається. Виникає неприємний пульсуючий або колючий біль, який починається раптово і може тривати кілька днів. Крім ректального болю, геморой може викликати: свербіж або подразнення, набряк навколо заднього проходу, утруднені дефекації, грудочки або кістоподібні шишки біля заднього проходу.

Анальні тріщини

Анальні тріщини – це невеликі тріщинки в тонкій тканині, що вирівнюють отвір прямої кишки. Тріщини розвиваються, коли жорсткий або важкий кал розтягує делікатну оболонку прямої кишки і розриває шкіру. Вони заживають повільно, тому що будь-яка дефекація може ще більше подразнювати і запалювати тканини. Крім ректального болю, анальні тріщини можуть викликати: яскраво-червону кров у калі, свербіж навколо заднього проходу, невеликі грудочки, які розвиваються біля тріщини. 

Анальна тріщина викликає ріжучий біль, коли вона вперше виникає і перетворюється на тупий біль, який може тривати годинами. 

М'язовий спазм (прокталгія фугакс)

Прокталгія фугакс - це ректальний біль, викликаний м’язовими спазмами в ректальних м’язах. Біль при прокталгії фугакс є раптовим і сильним, зазвичай триває менше хвилини. Але в рідкісних випадках спазм може тривати протягом години. Біль описується як різкий, колючий або спазмовий. Крім ректального болю, прокталгія фугакс може викликати раптові сильні спазми.

Анальний свищ

Анус оточений дрібними залозами, які виділяють фермент для збереження здоров'я анальної шкіри. Якщо одна з цих залоз заблокується, може утворитися інфікована порожнина (абсцес). Майже половина гнійників навколо заднього проходу перетворюється на свищі або невеликі тунелі, які з'єднують інфіковану залозу з отвором на шкірі заднього проходу.

Крім ректального болю, анальні свищі можуть викликати: набряк навколо заднього проходу і анального отвору, утруднені дефекації, проходження крові або гною під час дефекації, лихоманку.

Періанальна гематома

Періанальні гематоми іноді називають зовнішнім гемороєм. Періанальна гематома виникає, коли в тканини навколо анального отвору стікає кров. Коли кров пульсує, вона викликає у анальному отворі грудочку. Окрім ректального болю, перианальна гематома може спричинити: грудки біля заднього проходу, кровотечу, утруднені дефекації, труднощі під час сидіння або ходіння.

Солітарний виразковий синдром прямої кишки

Солітарний виразковий синдром прямої кишки - це стан, що призводить до розвитку виразок у прямій кишці. Досі невідомо, що викликає цей рідкісний синдром, але дослідники вважають, що це пов'язано з хронічним закрепом. Крім ректального болю, синдром солітарної виразки прямої кишки може викликати: закреп, напруження при проходженні калу, кровотечу або інші виділення, відчуття наповненості або тиску в тазу, неможливість контролювати дефекацію.

Тенезм

Тенезм – це ректальний біль, викликаний спазмом. Він часто асоціюється із запальними захворюваннями кишківника, такими як хвороба Крона та виразковий коліт. Крім ректального болю, тенезм може викликати: спазми в прямій кишці і біля неї, утруднення дефекації. 

Запальні захворювання кишківника

Це група кишкових розладів, які можуть викликати запалення, біль та кровотечі в травному тракті, включаючи пряму кишку. Два найпоширеніших – хвороба Крона та виразковий коліт. Симптоми  можуть змінюватися з часом, оскільки стан погіршується або покращується. Окрім ректального болю ці захворювання можуть спричинити: біль у животі та спазми, кров у калі, запор, діарею, лихоманку, знижений апетит, зниження ваги.

Проктит

Проктит викликає запалення в оболонці прямої кишки. Крім ректального болю, проктит може викликати: діарею, відчуття наповненості або тиску в прямій кишці, кровотечу або інші виділення.

Враження калу

Враження калових мас – поширена проблема шлунково-кишкового тракту, яка може призвести до болю у прямій кишці. Окрім ректального болю, ураження калу може викликати: біль у животі, здуття живота і прямої кишки, нудоту, блювання.

Ректальний пролапс

Пролапс прямої кишки відбувається тоді, коли тіло втрачає здатність утримувати пряму кишку в шлунково-кишковому тракті. Коли це стається, пряма кишка може виступати з заднього проходу. Крім ректального болю, пролапс прямої кишки може викликати: кал або слиз, що вільно проходить від анального отвору, закреп, кровотечу.

Синдром леватора

Синдром леватора (синдром леватора Ані) - це стан, який викликає біль в області заднього проходу і навколо нього. Біль є наслідком спазмів м’язів тазового дна. Біль при синдромі леватора Ані – це постійний або часто виникаючий тупий біль, який відчувається вище всередині ректального проходу. Відчуття погіршується при сидінні і покращується при ходьбі або стоянні. Біль зазвичай триває приблизно 20 хвилин і, як правило, повторюється через рівні проміжки часу. Крім ректального болю, синдром Леватара може викликати: біль в лівій частині живота, біль у піхві, здуття живота, біль у сечовому міхурі, біль при сечовипусканні, нетримання сечі.

Рак

Ректальний або анальний рак також може викликати ректальний біль. Проте, важливо розпізнати інші ознаки раку прямої кишки, включаючи: зміна звичок кишківника, ректальний біль, що посилюється або не згасає, кров у калі,  зниження ваги.

Діагностика

Щоб діагностувати причину ректального болю, лікар запитає історію хвороб і симптоми, які виникли. Зазвичай лікар проводить фізичний огляд прямої кишки. Для цього використовується пальпація анального отвору. Проте можуть бути застосовані подальші дослідження прямої кишки. Це використання інструменту, який називається аноскопом або сигмоїдоскопом, що обладнаний камерою та світлом на кінці, які дозволяють  побачити внутрішню частину кишківника.

Для виявлення порушень, наприклад, пухлин, абсцесів або свищів, можуть використовуватися візуальні дослідження, такі як рентген, КТ або МРТ.

Інші діагностичні тести включають аноректальну манометрію – вимір середнього тиску у прямій кишці.

Під час яких хвороб проявляється

Захворювання ректального отвору та шлунково-кишкового тракту, при яких може виникнути ректальний біль: абсцес, аноректальний свищ, доброякісні або злоякісні пухлини, синдром леватора, прокталгія фугакс, проктит, прурит ані, ректальний пролапс, геморой, виразковий коліт, хвороба Крона.

До якого лікаря звернутись

Випадкові ректальні болі рідко є причиною негайного занепокоєння. Але якщо з'являється регулярний біль у прямій кишці, варто записатися на прийом до лікаря. Це може бути проктолог або хірург.  Потрібно негайно звернутися до лікаря, якщо відчуваєте біль у прямій кишці, який погіршується або поширюється на нижню половину тіла, або якщо виникли такі симптоми:

  • лихоманка;
  • анальні виділення;
  • постійні кровотечі;
  • біль триває довше декількох днів;
  • біль стає сильним або поширюється на інші ділянки тіла;
  • в анальному отворі з'явилася грудочка;
  • сталася травма заднього проходу.

Профілактика

Методи, які застосовуються для профілактики шлунково-кишкових та ректальних захворювань:

  • їжте продукти з високим вмістом клітковини, більше фруктів, овочів і цільних зерен. Це пом’якшує кал, збільшує його масу, що допоможе уникнути напруги, яка може погіршити симптоми. Додавайте клітковину в раціон повільно, щоб уникнути проблем з газами;
  • пийте багато води, вона сприяє здоровому травленню, допомагаючи очистити всю систему;
  • використовуйте презерватив під час статевого акту для профілактики ІПСШ;
  • для анального сексу використовуйте спеціальні змазки для зволоження;
  • якщо є зайва вага, внесіть зміни в спосіб життя, щоб позбутися її і підтримувати здорову вагу;
  • киньте палити та вживайте менше алкоголю.