ФІЛЬТР

Блювання під час вагітності

Ранні етапи вагітності характеризуються появою нудоти і блювання, так званий токсикоз. При цьому токсикоз призводить до втрати апетиту, гіпотонії, підвищеної чутливості до запахів та посиленого виділення слини.

Токсикоз не є патологічним явищем, а нормальною реакцією організму на вагітність, оскільки таким чином він намагається позбутись речовин, які можуть бути шкідливими для плоду.

Проте, якщо токсикоз супроводжується надмірним блюванням, яке призводить до зневоднення, втрати ваги, то це може бути тривожним сигналом і причиною звернутись до лікаря.

Існують кілька стадій токсикозу:

  1. Блювання повторюється приблизно 5 разів в день, переважно вранці та після їжі. Ця стадія може супроводжуватись зміною настрою та зниженням апетиту. Може виникнути незначна втрата ваги на цій стадії.
  2. На цій стадії блювання виникає приблизно 10 разів на день, з’являється прискорене серцебиття, підвищується температура.
  3. Третя стадія вважається тяжкою та небезпечною для здоров’я. Блювання відбувається постійно, стан жінки погіршується, вага знижується, обмін речовин порушується. Таке явище називається гіперемезисом.

Середня тривалість токсикозу – приблизно до 15 тижня вагітності. Попри поширену думку, що токсикоз – це симптом ранніх етапів вагітності, він може проявитись і на пізніх етапах. Це явище називають гестозом, і воно є небезпечним для вагітної та плоду, тому негайно слід вжити заходів.

Причини

Причини виникнення токсикозу у вагітних можуть бути зумовлені як природними факторами (вплив гормону, що виробляється плацентою), так і іншими факторами, серед яких:

Вплив медикаментів або вітамінів. Деякі вітаміни для вагітних можуть викликати нудоту й блювання, наприклад, якщо вони місять залізо. Також певні препарати можуть спричиняти такі побічні реакції, тому варто перед їх застосуванням проконсультуватись з лікарем.

Захворювання та запальні процеси. Наприклад,  гастроентерит може викликати нудоту і блювання у вагітних.

Неврологічні причини та порушення ЦНС. Головні болі, підвищений внутрішньочерепний тиск та різні неврологічні причини можуть викликати цей симптом.

Підвищена кислотність шлунку. Також може спричиняти нудоту й блювання під час вагітності.

Психологічні фактори. Стрес, перевтома, страх можуть сильно впливати на загальний стан організму, викликаючи неприємні симптоми.

Гормональні зміни. В період вагітності відбувається гормональна перебудова організму, тому ці симптоми можуть бути викликані такими змінами.

Низький рівень цукру. Варто здати аналізи, щоб перевірити рівень цукру у крові, адже недостатній рівень цукру може викликати нудоту та блювання у вагітних.

Спадковість. Токсикоз може проявлятись у тих жінок, які мають спадкову схильність до цього симптому.

Харчування. Солена, жирна та солодка їжа також може бути причиною токсикозу, тому варто обмежити її вживання. Не виключені також випадки отруєння.

Діагностика

Жінкам, у яких під час вагітності спостерігається блювання, яке супроводжується тривожними сигналами ( лихоманка, блювання кров’ю, зневоднення та ін..), необхідно пройти ретельний огляд у лікаря. Діагностика включає:

  • Аналіз сечі на наявність кетонових тіл
  • Аналіз крові на наявність електролітів
  • Доплерографія – діагностика судин
  • Ультрасонографія тазу
  • Спостереження змін ваги
  • Гінекологічний огляд
  • УЗД

Під час яких хвороб проявляється

Гастроентерит – це інфекційне захворювання, викликане вірусами або бактеріями, яке супроводжується запальними процесами шлунково-кишкового тракту. Може викликати біль, нудоту та блювання.

Пієлонефрит – інфекційно-запальне захворювання нирок. Захворювання призводить до низки неприємних симптомів, серед яких тремор, висока температура, біль у попереку, нудота та блювання.

Холецистит – запалення слизової оболонки жовчного міхура. Це захворювання викликає болі у правому боці, озноб, підвищення температури, нудота, блювання.

Апендицит – це запалення апендиксу. Серед симптомів: біль у правій частині черева та в районі пупка, закреп, здуття, діарея, зниження апетиту, нудота, блювання.

До якого лікаря звернутись

В будь-якому випадку, якщо проявились симптоми, необхідно одразу звернутись до гінеколога. Також може знадобитись допомога гастроентеролога, невролога, дієтолога, психолога, психотерапевта.

Профілактика

Для того, аби полегшити симптом (якщо він у легкій формі та викликаний природними факторами) в домашніх умовах, можна вибрати одну з цим порад:

Полегшити симптом допомагає м’ята та імбир, з яких можна приготувати чай.

Їжу варто ділити на маленькі порції. Порції варто розділити на кілька прийомів.

Якщо немає алергії на цитрусові, то можна, наприклад, час від часу пити воду з лимоном, грейпфрутом чи лаймом. Проте, не варто пити цитрусові соки, особливо якщо підвищена кислотність шлунку.

Також ефективним способом боротьби з нудотою та блюванням може бути негазована мінеральна вода. По-перше, це забезпечить оновлення запасу води. По-друге, послабить токсикоз.

З собою завжди варто мати індивідуальний перекус, який допомагає при токсикозі. Наприклад, яблука, лимонні або м’ятні цукерки, канапка з сиром та ін..

Варто також часто ходити в туалет, оскільки затримання калу в організмі може спричиняти викид токсинів, які посилюють токсикоз.

Якщо є чутливість до запахів, то варто їх уникати.

Свіже повітря також нормалізує загальне самопочуття, зокрема послаблює прояви токсикозу. Тому варто часто провітрювати приміщення та ходити на прогулянки.

Заняття йогою та медитацією також добре впливають на психоемоційний стан, викликаючи заспокоєння та знижує рівень стресу. Також помірні фізичні навантаження піднімають імунітет та покращують фізичну форму.

Дотримання правильного раціону та режиму дня. Не варто пропускати прийомі їжі, харчування має бути збалансованим та корисним, підібраним індивідуально, потрібно висипатись, відпочивати та не перенавантажуватись.

Вживання необхідних вітамінів також може покращити загальний стан та сприятиме опірності організму інфекціям.

Необхідно уникати стресових ситуацій. Переживання стресу чи депресії погано відображається не лише на здоров’ї жінки, але й на здоров’ї малюка. До того ж різного роду тривоги й переживання можуть спричиняти головні болі (навіть мігрені), гастрит та інші неприємні наслідки, які іноді супроводжуються нудотою і блюванням.

Варто з обережністю приймати ліки. Деякі препарат можуть викликати побічні реакції у вагітних, а деякі – послаблювати токсикоз. Тому перед прийомом препарату обов’язково потрібно проконсультуватись з лікарем.

Розслаблюючий масаж. Легкий масаж може не лише заспокоїти, але й послабити неприємні симптоми. Проте, варто бути обережними та порадитись про доцільність масажу з лікарем.

Краще вживати м’ясо з низьким вмістом жиру, бо жирна їжа може провокувати посилення токсикозу.

Важливо контролювати рівень артеріального тиску. Якщо тиск постійно змінюється, то зростає, то знижується, варто негайно звернутись до лікаря.

Не забувати періодично консультуватись з лікарем та проходити медичні обстеження.