Біль в області тазостегнового суглоба
У людському тілі тазостегновий суглоб (ТСС) вважається найбільшим і, мабуть, основним опорним елементом в системі всього опорно-рухового апарату. В процесі людської життєдіяльності суглоб постійно піддається досить великим фізичним навантаженням. Він залучений при ходьбі, бігу, нахилах і при переміщенні тягарів. Будь-яке перевантаження зчленування може стати причиною його пошкодження, що проявляється у вигляді відчутного больового синдрому.
З'ясувати причину виникнення болю в цій області іноді буває важко. Він може провокуватися як місцевими ушкодженнями або захворюваннями, так і різними патологічними процесами в хребті, черевній порожнині та статевих органах.
Біль може локалізуватися не тільки в суглобі, але й по всьому стегну і гомілці. Він може віддавати в коліно, посилюватися при ходьбі та сковувати рухи. При цьому може спостерігатися: почервоніння, набряк, підвищення температури й навіть нудота, головний біль.
Причини
Причини хворобливих відчуттів в області ТСС можуть бути різні. Але принципово їх можна розділити на такі групи:
- наслідки травми (удари, вивихи, переломи, пошкодження тканин);
- захворювання або індивідуальні особливості будови ТСС, навколишніх м'язів і зв'язок;
- захворювання і травми інших органів, які можуть віддавати болем в область тазостегнового суглоба;
- системні та інфекційні захворювання.
Крім перерахованих факторів, існують і інші причини болю, викликані онкологічними ураженнями кісток, токсичним синовитом, остеомаляцію, остеомієлітом і іншими хворобами. Часто причини болю можуть бути взаємопов'язані. Так, остеоартрит ТСС може виникнути внаслідок хронічної травматизації, посттравматичний характер часто носить артрит та ін.
Діагностика
Перше, що лікар робить – це огляд хворобливого місця. Для виявлення причини хвороби фахівець може попросити пацієнта пройтися або здійснити ряд простих рухів. Зовнішні ознаки хвороби встановлюються при обмацуванні або пальпації області ТСС. Ступінь рухливості суглоба визначається за допомогою гоніометра.
При діагностуванні хвороб ТСС проводяться лабораторні дослідження. Біохімічний аналіз крові дозволить визначити вміст С-реактивного білка в сироватці крові, загального білка, рівень РОЕ, сечової кислоти. Детально вивчити стан суглоба і його структуру дозволить рентгенологічне дослідження та ультразвукова діагностика. При проведенні УЗД добре проглядається стан хряща, тріщини та інші ураження. Кількість синовіальної рідини дозволить визначити наявність запального процесу. Патології ТСС дозволяє виявити й магнітно-резонансна томографія – найточніший і нешкідливий для організму метод дослідження.
Під час яких хвороб проявляється?
У безлічі випадків біль в області ТСС проявляється в результаті:
- Наслідків травм (удари таза і верхньої частини стегна, розтягування і розриви м'язів, пошкодження вертлюжної губи, переломи тазової кістки та шийки стегнової кістки, вивихи, пошкодження зв'язок і самої капсули суглоба).
- Захворювань кісток і навколишніх тканин. До цієї категорії відносяться: остеоартроз, коксартроз, остеоартрит, клацаюче стегно, хондроматоз, остеонекроз головки тазостегнової кістки, тендиніт, теносиновіт, різного виду бурсити, синдром грушоподібних м'язів.
- Хвороб інших органів і систем людини, таких як: невралгія латерального нерва стегна, пахові грижі, неврологічні захворювання хребта, диспластичний коксартроз, спортивна пубалгія – болі можуть віддавати в область тазостегнового зчленування.
- Інфекційних або системних захворювань. До них відносяться: подагра, ревматоїдний артрит, червоний вовчак, ревматична поліміалгія, псоріатичний артрит, фіброміалгія, лейкемія, хвороба Пейджет, артропатія Шарко, туберкульоз.
У дітей причинами болю в зоні кульшового зчленування можуть бути: епіфізіоліс, хвороба Стілла, хвороба Легг-Кальве-Пертеса, ювенальний ревматоїдний артрит та інші.
До якого лікаря звернутися?
При виникненні характерних звуків і хворобливих відчуттів в області тазостегнового суглоба слід звернутися до травматолога, ортопеда, фізіотерапевта або невролога. Ці лікарі проведуть огляд, направлять хворого на проходження необхідних для точної постановки діагнозу досліджень і призначать лікування.
Профілактика
Здоровий суглоб – це рухливий суглоб. Тому для підтримки здоров'я ТСС необхідно вести активний спосіб життя в будь-якому віці. Дуже важливо дотримуватися ортопедичного режиму, а також:
- уникати травм і надмірних фізичних навантажень таких, як: біг, стрибки, підняття важких предметів;
- активно займатися фізичними вправами, що зміцнюють м'язи стегна, спини, черевного преса і стабілізуючими ТСС (ходьба на лижах, плавання);
- для жінок важливе дотримання режиму в до- і післяпологовий період;
- займатися його та пілатесом, вони дуже корисні для тазостегнових суглобів.
При зменшенні рухливості суглобів і прояві перших симптомів захворювань важливо проводити заняття фізичними вправами під наглядом фахівця