Біль в м'язах рук
Хворобливі відчуття в м'язах рук (міалгія) зустрічаються у людей досить часто. Виникають вони зазвичай на тлі різних захворювань, але можуть виявлятися і як самостійний симптом.
Залежно від своєї інтенсивності біль в руках може бути скимний, сильний або різкий.
Больові синдроми можуть виникати й у практично здорових людей після незвичного, надмірного фізичного навантаження і внаслідок перетренованості у спортсменів. Іноді біль може бути комбінований, що ускладнює його діагностику і встановлення справжніх причин виникнення міалгії.
Причини
Найпоширенішими причинами виникнення больового синдрому в м'язах рук є:
- здавлення серединного нерва руки, внаслідок чого порушується кровообіг в кінцівці, з'являється відчуття холоду в руках, поколювання або оніміння;
- фізичні пошкодження такі, як: вивихи, переломи, розтягнення, удари, а також мікророзриви тканин, що виникли при великих навантаженнях на м'язи рук без попередньої розминки;
- недолік у м'язових тканинах ферментів, необхідних для нормальної роботи;
- інфекційні хвороби та викликані ними ускладнення;
- цукровий діабет;
- інтоксикації алкоголем, свинцем, чадним газом;
- паразитарні міозити, що виникають при трихінельозі, цистицеркозі та токсоплазмозі;
- стрес, перевтома;
- фіброміалгія у жінок, як результат гормонального збою.
Йти до лікаря варто в тому випадку, коли біль має пульсуючий характер і не усувається ліками, з'являється набряк і місцеве підвищення температури. Синій відтінок шкірних покривів кінцівки та порушення руху також є приводом звернутися до фахівця.
Діагностика
При зверненні до медичного закладу, лікар оглядає хворого, вивчає анамнез (історія виникнення, характер і тривалість болю, перенесені захворювання і травми). Для остаточної постановки діагнозу пацієнт може бути направлений на додаткове обстеження. У таких випадках може знадобитися: УЗД, КТ або МРТ суглобів, електроміографія, лабораторні дослідження крові та пункція суглобів.
Під час яких хвороб проявляється?
Міалгія може бути одним із симптомів при таких хворобах, як міозит (запалення скелетних м'язів), який у свою чергу провокується ускладненнями після грипу, бруцельозу або вірусу Коксакі.
Гострими болями супроводжуються захворювання, викликані перенапруженням або травмою кінцівки.
При відкритій травмі та попаданні інфекції в рану не виключена ймовірність виникнення гнійного міозиту, що супроводжується: ознобом, підвищенням температури тіла, припуханням і ущільненням тканин.
У людей старше 50 років болі у м'язах плечового пояса можуть з'явитися в результаті розвитку м'язового ревматизму.
Гострі й тривалі болі верхніх кінцівок турбують хворих остеомієлітом і пацієнтів із захворюваннями периферичних нервів.
До якого лікаря звернутися?
При хворобливих відчуттях у м'язах рук для встановлення діагнозу і лікування слід звернутися до невролога, травматолога, хірурга або ревматолога.
Профілактика
Щоб руки не боліли, потрібно не допускати надмірних навантажень на м'язи верхніх кінцівок, особливо без попереднього тренування. Важливо також стежити за тим, щоб руки тривалий час не перебували в одному положенні, особливо під навантаженням.
З віком особливе значення набуває підтримання в нормальному стані моторики рук.
Важливо також уникати переохолодження кінцівок. Ні в якому разі не можна переносити "на ногах" застудні та вірусні захворювання, які згодом здатні викликати важкі ускладнення в будь-яких системах організму, в тому числі, позначитися на стані мускулатури.
Варто займатися профілактичною гімнастикою, робити розминки при виконанні важкої або монотонної роботи. Здоровий спосіб життя, посильні навантаження, підтримання хорошого психологічного клімату в сім'ї та на роботі — найкраща профілактика всіх перерахованих хвороб.