ФІЛЬТР

Біль у сідницях

Існує безліч захворювань, які можуть викликати біль у сідницях. Причини болю в сідницях варіюються від тимчасових роздратувань, таких як бурсит, синяк, синдром піріформ, м’язового перенапруження та оперізуючого лишаю, до більш серйозних захворювань з тривалими наслідками, таких як рак, артрит крижово-клубових суглобів та грижі диска з радикулітом.

Усі симптоми, пов’язані з болем у сідниці, слід оцінювати з точки зору їх інтенсивності, тривалості, місця розташування та обтяжуючих чи послаблюючих факторів. Наприклад, зміни болю при ходьбі, сидінні або в спокої під час лежання. Біль у сідниці після бігу може бути від напруги м’язів. Важливо також врахувати наявність чи відсутність супутніх симптомів, щоб точно визначити причину та допомогти сформувати оптимальне лікування болю в сідницях. Ці питання включають нетримання сечі, м’язові спазми, хворобливі удари або висипання, печіння, біль у стегнах, біль у ногах та біль у голеностопі.

Причини

Синяк

Синяк є поширеною причиною болю в області сідниць. Чорно-синій колір синяка спричиняється кров’ю з пошкоджених кровоносних судин, що об'єднуються під шкірою. Часто можна помітити набряклу грудочку і ніжність в області синців. 

Напруження м’язів

Сідниця складається з трьох м’язів. Якщо один з них перенапружується, може з'явитися біль у сідницях. Це може спричинити набряк, ніжність та скутість і неприємності при русі ураженого м’яза.
Поширеними причинами напруги м’язів є занадто велика кількість фізичних вправ, тренування без розігрівання, раптові різкі рухи. 

Ішиас

Ішиас – це не стан, а симптом. Це різкий або пекучий біль, який локалізується у сідничному нерві, який проходить від попереку через сідниці і вниз по кожній нозі. Також може бути оніміння або поколювання в ураженій нозі. Ішиас часто викликається грижею диска або звуженням частин хребта, які потім тиснуть на сідничний нерв. 

Бурсит

Бурсит є загальним станом, при якому заповнені рідиною мішечки під назвою бурси, які оточують кістки, запалюються. Найчастіше уражаються такі області, як плече, стегно, лікоть і коліно.

Симптоми включають: біль при сидячому чи лежачому положенні, біль, що локалізується вниз по задній частині стегна, набряклість і почервоніння.

Грижа диска

Кожна з кісток хребта відокремлена і оточена невеликими подушечками, наповненими желеподібним матеріалом. Вони називаються дисками. Грижа диску може з'явитися, якщо зовнішній шар розірветься, випустивши частину внутрішнього матеріалу. Грижа диска може тиснути на довколишні нерви, викликаючи біль, оніміння та слабкість. Якщо ушкоджений диск знаходиться в нижній частині спини (поперековий відділ хребта), ймовірно, відчуєте біль в області сідниць. Інші симптоми включають: оніміння, поколювання, слабкість.

Є більша ймовірність отримати грижу диск у міру дорослішання, оскільки диски мають здатність зношуватися з віком. 

Дегенеративні захворювання диска

З віком диски на спині можуть зношуватися. У міру скорочення дисків можна втратити подушку, яка не дає кісткам хребта протиратись. Дегенерація дисків в нижній частині спини може спричинити біль в області сідниць і стегон. Біль може посилитися при сидінні або підйому чогось важкого. Ходьба чи інший рух можуть полегшити це. Також може виникнути оніміння і поколювання в ногах.

Пілонідальна кіста

Кіста – це порожнистий мішок, який може утворюватися в різних частинах  тіла. Кісти часто містять рідину, але пілонідальна кіста містить крихітні шматочки волосся і шкіри. Ці кісти утворюються на щілині між сідницями. Поряд з болем ви можете помітити: почервонілу шкіру, з отвору стікає гній або кров, неприємний запах.

Пареректальний абсцес

Пареректальний абсцес – заповнена гноєм порожнина, що утворюється в залозі біля заднього проходу, отвір, через який кал залишає кишківник. Абсцес викликається бактеріальною інфекцією. Цей тип абсцесу поширений у немовлят. Дорослі мають більшу ймовірність заразитися, якщо наявна діарея, закреп або інша проблема з дефекацією.

Дисфункція крижово-клубових суглобів

Крижово-клубовий суглоб з'єднує крижів, трикутну кістку біля основи хребта, з тазовою кісткою. Коли цей суглоб запалюється, він може викликати біль у нижній частині спини, що може іррадізувати сідницю до верхньої частини ноги. Такі дії, як ходьба, біг або сходження по сходах можуть посилити біль, але існують варіанти полегшення. 

Артрит

Артрит – це захворювання, яке викликає біль і скутість у суглобах. Деякі типи викликані поступовим зносом суглобів з віком і активністю. Інші через атаку імунної системи на суглоби.

Артрит в тазостегновому суглобі може викликати біль, який поширюється і на сідниці. Біль і скутість можуть посилюватися вранці, і поступово покращуватись при русі суглоба. 

Кокцидія

Більш відомий як куприковий біль. Біль може іноді відчуватися в зв’язках, які допомагають куприку підтримувати своє положення, оскільки ці зв’язки стають напруженими. Почуття може змінюватися від легкого дискомфорту до надзвичайно болісного.

Пліолюмбарна зв’язка

Це міцна маленька зв’язка, яка утримує поперековий відділ хребта до клубової кістки (частина великої кістки стегна). Поширений спосіб розтягнути цю зв’язку – довго знаходячись в сидячому положенні без підтримки спини.

Суглобовий м'яз

Піріформіс – це невеликий м’яз, який розташований глибоко в області сідниць. Сідничний нерв проходить через цей м’яз. Ця м'яз може напружитись так, що здавить сідничний нерв, викликаючи  біль і оніміння. 

Судинні захворювання

Аорта – головний кровоносний елемент. Він розпадається на два менші судини, які називаються клубовими артеріями, які потім продовжують зменшуватися і приносять кров до ніг. Закупорка цих судин від атеросклерозу може викликати сідничний біль.

Ін'єкція

Деякі види ін'єкцій можуть викликати тимчасовий біль у сідницях.

Анальний рак

Поряд з болем в сідницях анальний рак має й інші симптоми:

  • анальна кровотеча;
  • свербіж навколо заднього проходу;
  • грудочки у задньому проході або навколо нього;
  • набряк навколо заднього проходу;
  • біль у лімфатичних вузлах навколо заднього проходу;
  • кал виявляється нерегулярним.

Діагностика

Якщо біль не покращилася протягом кількох днів або погіршується, зверніться до лікаря. Під час фізичного огляду лікар проводе пальпацію, тест на рухливість і чутливість нижніх кінцівок. Оскільки болі в області паху, нижній частині живота, сідниць м'язах і м'язах стегон є наслідком дистрофічних процесів і утисків в попереково-крижовому відділі хребта, це може свідчити про наявність остеохондрозу, міжхребцевих гриж в поперековому відділі хребта. Він, можливо, проведе тести візуалізації, такі як рентген, КТ та МРТ, щоб знайти причину болю.

Під час яких хвороб проявляється

Біль у сідницях може з'явитися під час таких хвороб:

  • артрит;
  • остеохондроз;
  • анальний рак;
  • міозит;
  • радикуліт;
  • міжхребцева грижа;
  • аневризма;
  • пухлини хребта;
  • меліоліт.

До якого лікаря звернутись

Якщо з'явилися болі у сідницях потрібно звернутися до фізіотерапевта або невропатолога. Обов'язково потрібно звернутися до лікаря, якщо :

  • відчуття болю збільшується під час згинання і сидіння (особливо в кріслі);
  • біль супроводжується лихоманкою;
  • з'явилася слабкість у тілі та ногах;
  • біль супроводжується втратою контролю роботи сечового міхура або кишківника;
  • біль у спині передається з нижньої частини спини в сідниці, вниз по задній / передній поверхні стегна, в коліна, гомілки, пальці ніг;
  • наявні спазми м’язів – мимовільне посилення і слабшанню м’язів спини.

Профілактика

Можна застосовувати такі методи профілактики захворювань хребта та сідничного нерва:

  • висіти тривалий час на перекладині, розтягувати м'язи спини та сідниць;
  • знімати напругу з тіла після виснажливих тренувань за допомогою плавання або масажів;
  • збільшувати силові можливості хребта шляхом виконання вправ для шиї, попереку та спини;
  • виконувати фізичні вправи з правильною технікою, щоб не травмувати суглоби;
  • зменшити вагу тіла дотримуючись дієти та займаючись спортом;
  • загартовувати організм;
  • не знаходитись в одному положені довгий час, змінювати позу сну та сидіння;
  • не піднімати важких предметів.