ФІЛЬТР

Біль у щелепі

Біль у щелепі неприємний, він свідчить про травми, проблеми невротичного характеру, захворювання кровоносних судин, запальні процеси. При цьому пацієнт може відчувати дискомфорт з однієї або декількох сторін (праворуч, ліворуч, знизу, зверху). Також неприємні відчуття поширюються на інші частини тіла. Варто звернутися до лікаря, якщо відчувається біль у ділянці шиї, вух, скроневій або потиличній частині голови. Також серед симптомів виділені неприємні відчуття в області лопаток, хрускіт при відкриванні рота, набряки обличчя, підвищення температури.

Розрізняють ниючий і пульсуючий біль у щелепі. Він може з'являтися в певний час доби. Якщо вчасно не вжити заходів, то не виключено погіршення загального стану організму. Можливі ускладнення: депресія, дезорієнтація, безсоння, запаморочення і зниження зору.

 

Причини

Основні причини появи болю — порушення функцій щелепного суглоба і погіршення роботи жувальних м'язів. Неприємні відчуття можуть бути викликані через стискання зубів/нічний скрегіт, першопричиною яких є стресові ситуації.

Біль може виникнути, якщо занадто широко відкрити рот. Також він з'являється при стоматологічному лікуванні. Наприклад, при виправленні прикусу або установці брекетів. Це обумовлено зміщенням зубів та їх рухливістю. Больовий синдром такого роду зберігається близько місяця, поки організм адаптується до нових умов.

Неприємні відчуття можуть бути пов'язані з інфекційними захворюваннями, невралгією, новоутвореннями, хворобами органів дихання. В деяких випадках потрібно вживати заходів у найкоротші терміни. Затримка лікування при неврологічних патологіях може негативно позначитися на відновленні функцій лицьових м'язів (аж до атрофії).

 

Діагностика

Для діагностики причин виникнення болю в щелепі й призначення лікування лікар збирає анамнез. Пацієнту ставляться питання про наявні скарги, гостроту клінічних проявів, можливі забої цієї ділянки та колишні травми, поточні захворювання. Отримавши інформацію, спеціаліст пальпує щелепу. Це необхідно для виявлення болю, її локалізації, характеру та інтенсивності. Також оглядаються шкірні покриви, щоб підтвердити або виключити наявність набряків, саден, синців. Перевіряється стан ротової порожнини. В даному випадку лікаря цікавить деформація зубів або слизової, домішки крові або гнійні виділення у слині.

При підозрі на інфекційні захворювання проводиться отоскопія або риноскопія. Хворий направляється на загальний аналіз крові. При отиті та гаймориті знадобиться бактеріологічне дослідження виділень.

Не виключена інструментальна діагностика: ЕКГ, комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія, ортопантомографія, фоноартрографія, електроміографія м'язів обличчя, артроскопія щелепного суглоба.

 

Під час яких хвороб проявляється?

Біль у щелепі проявляється під час захворювань різного характеру. Це можуть бути травми (забиття, вивихи, переломи). Часом неприємні відчуття можуть відновитися навіть після отриманого лікування. Це пов'язано з неправильним зрощенням кістки або її зміщенням, пошкодженням тканин накладенням шини.

Причиною можуть стати запальні захворювання. До них відносяться:

  • остеомієліт;
  • фурункули;
  • абсцес.

Також больові відчуття можуть бути викликані неврологічними захворюваннями. При цьому можуть запалитися трійчастий, язикоглотковий, верхній гортанний нерви. Негативний вплив мають доброякісні та злоякісні пухлини. Через ущільнення тканин змінюється симетрія обличчя, новоутворення викликають біль при розмові та жуванні.

Пацієнт відчуває дискомфорт при патології скронево-нижньощелепного суглоба, який втрачає рухливість через артрит, артроз. Також можлива дисфункція через дефекти прикусу, травми, перенапруження щелепних м'язів.

У пацієнта може виникнути іррадіюючий біль. Він локалізується в області щелепи, при цьому патологічний осередок розвивається в будь-якому органі. Його викликають такі захворювання:

  • каротидинія (один з різновидів мігрені);
  • синдром червоного вуха (ураження структур головного мозку);
  • сиалоліт / сиалоаденіт (закупорка і запалення слинних залоз);
  • лімфаденіт (запалення лімфовузлів);
  • стенокардія;
  • інфаркт.

Також дискомфорт виникає при захворюваннях дихальних органів (ангіна, гайморит, синусит), отиті, пухлини гортані, паротиті.

 

До якого лікаря звернутися?

Якщо немає конкретної інформації про причини виникнення болю, то необхідно звернутися до терапевта. Після первинного огляду і виявлення причини, він направить пацієнта до стоматолога, хірурга, ЛОРа або невролога. Якщо дискомфорт викликаний пухлиною, то знадобиться консультація онколога.

 

Профілактика

Для профілактики виникнення болю в щелепі потрібно регулярно відвідувати стоматолога, уникати вживання твердої їжі, не гризти нігті або сторонні предмети (олівці, ручки). Також необхідно стежити за поставою, включити в практику масаж. Не можна носити сумки на одному плечі, не рекомендується спати на животі. Під час прийому їжі потрібно їсти невеликими шматочками, бажано відмовитися від кофеїну. За рекомендацією лікарів необхідно приймати кальцій або магній.