ФІЛЬТР

Біль у правому підребер'ї

У правому підребер'ї больові відчуття різного характеру, як правило, можуть свідчити про перебіг якогось захворювання органів черевної порожнини. Відзначимо, що в даній області знаходяться такі органи: жовчний міхур, печінка, права нирка, хвіст підшлункової залози, а також частини дванадцятипалої, ободової й тонкої кишки. Виразність і характер хворобливих відчуттів визначаються особливостями захворювання і розташуванням органу. Часом больовий синдром під правим ребром нерідко виникає і при захворюваннях органів, які знаходяться в абсолютно інших відділах живота. Тоді неприємні відчуття просто передаються нервовою системою, "віддаючи" у правий бік.

Причини Причини

Не завжди больові відчуття в правому підребер'ї вказують на наявність якогось захворювання. Іноді вони викликані цілком нормальними фізіологічними змінами. Наприклад, колоти в боці може через:

  • пробіжку або надмірне фізичне навантаження;
  • рясне застілля;
  • при вагітності;
  • печінкові, ниркові, кишкові коліки;
  • початок менструації (різкий біль, який віддає в спину).

У тому випадку, коли поява болю не викликана травмою або вищеописаними причинами, то можна говорити про її патологічну природу. Це можуть бути гострі або хронічні недуги присутні в анамнезі пацієнта. Особливо часто так себе проявляють: захворювання підшлункової залози, виразкові процеси шлунково-кишкового тракту і онкологічні ураження органів, ниркові кольки, запальні процеси в печінці.

Діагностика Діагностика

При болі в правому підребер'ї важливо виключити небезпечні хірургічні хвороби, серед яких:

  • апендицит;
  • виразка шлунку або 12-палої кишки;
  • вигинання або ж заворот кишок.

Всі ці захворювання, крім гострого больового синдрому, характеризуються іншими симптомами, а саме – нудотою, загальною слабкістю, блювотними позивами й запамороченням. Потрібно враховувати, що несвоєчасне звернення за медичною допомогою при вищевказаних патологіях, можуть мати смертельні наслідки.

При діагностиці важливо оцінити характер болю та його локалізацію. Так, хворобливі відчуття у верхній частині свідчать про порушення роботи шлунково-кишкового тракту, захворювання печінки, нирок, жовчовивідних шляхів, інфаркті міокарда, апендициті. Больовий синдром посередині свідчить про апендицит, заворот кишок, проблеми з правою ниркою. Біль у нижній частині підребер'я може вказувати на хворобу нирок, статевих органів, сечового міхура, грижу або апендицит.

Первинний візит до лікаря зазвичай починається з огляду шкіри, пальпації черевної стінки. Також лікар вивчає язик і колір очей пацієнта, призначає ультразвукову діагностику. У разі підозри на запалення, хворому рекомендують здати аналізи крові.

Під час яких хвороб проявляється? Під час яких хвороб проявляється?

Отже, при яких захворюваннях може почати боліти в правому боці?

  1. Патології жовчного міхура. Жовч накопичується в міхурі та при необхідності надходить в 12-палу кишку. Якщо пацієнт зловживає жирною їжею, варто перевірити організм на наявність інфекції, також в пацієнта  можуть утворюватися камені, це провокує запальний процес, а це приводить до холециститу. Гостра форма холециститу зазвичай проявляється пекучим болем в області правого підребер'я, вона також може віддавати в плече і / або лопатку, може бути блювота, нудота. У рідкісних випадках виникає жовтяниця, що супроводжується досить сильним свербінням шкіри. Хронічний холецистит навпаки характеризується постійним тупим болем, а також нудотою, яка виникає після їди.
  2. Патології жовчовивідних шляхів. Такий больовий синдром притаманний для дискінезії жовчовивідних шляхів, що виникає при порушенні рухової активності міхура. Супроводжується порушенням апетиту, поганим настроєм, а також неприємною гіркотою в роті.
  3. Хвороби печінки. Виражені болі в правому підребер'ї турбують і при гепатиті різної природи, тобто запальному ураженні печінки. Гострий гепатит зазвичай супроводжується підвищенням температури, слабкістю, жовтяницею. А ось в хронічній формі ця хвороба довго протікає без виражених симптомів. Печінкові клітини з часом заміщуються сполучною тканиною, в результаті розвивається цироз. Хронічний гепатит характеризується тягучим болем, нудотою, збільшенням печінки, непереносимістю жирної їжі.
  4. Хвороби підшлункової залози. Йдеться про гострий або хронічний панкреатит. У першому випадку больовий синдром має характер, що є більш вираженим у верхній частині підребер'я. Додатково хвороба супроводжується метеоризмом, нудотою, нестримним блюванням з жовчю, підвищенням температури, розладом стільця. У другому випадку пацієнта турбують: розпираючий біль, здуття, нудота, неприємний присмак.
  5. Хвороби нирок. В цьому випадку болі мають колючий характер. Зазвичай, болі з'являються в попереку і можуть віддавати в живіт при наявності сечокам'яної хвороби, пієлонефриту. Додаткові симптоми: порушення сечовипускання, підвищення температури, загальна слабкість організму.
  6. Хвороби дванадцятипалої кишки. Так звані "голодні" або нічні болі в правому підребер'ї, але частіше в лівому турбують пацієнтів при ураженні дванадцятипалої кишки. Ці випадки супроводжуються: нудотою, відрижкою, метеоризмом.

Крім того, існують і інші причини, серед них: новоутворення в печінці або жовчовивідних шляхах; апендицит; глистяні інвазії (особливо, ехінококоз, аскаридоз, лямбліоз); коліт; абсцес печінки.

До якого лікаря звернутися? До якого лікаря звернутися?

З метою правильної діагностики болю помірної інтенсивності слід звернутися до гастроентеролога. Коли больовий синдром має сильний характер, то краще відразу йти до хірурга.

Профілактика Профілактика

Важливо не зловживати жирною, нездоровою їжею, алкоголем, вести здоровий спосіб життя. Мінімум раз на рік в рамках медичного обстеження здавати основні аналізи та проводити УЗД органів шлунково-кишкового тракту та ін.