Атрофія шкіри

Атрофія шкіри – загальна назва хронічних захворювань, при яких шкіра хворого стає занадто тонкою, сухою, в'ялою, втрачає еластичність, позбавляється сальних і потових залоз, змінює відтінок. Крізь неї можуть просвічуватися судини. Через атрофію шкіра може швидко відмирати (лущитися), збиратися в складки і приносити дискомфорт, а сполучна тканина може почати розростатися, що в майбутньому вплине на виникнення раку, лімфоцитоми, лімфосаркоми. Подібним чином змінюється епідерміс, складові шкіри, дерма і підшкірно-жирова клітковина. Вони відрізняються поліморфною симптоматикою. Так, в період статевого дозрівання, ожиріння або вагітності на животі і молочних залозах спостерігаються вогнища полосовидної атрофії і гормонального генезу.

Також бувають патологічні зміни на спині, які з'являються після підняття тяжкості.

Інші види атрофії:

  • плямиста і біла атрофії залежать від судинних змін;
  • ідіопатична атрофія є симптомом кліщового бореліозу (хвороби Лайма);
  • кортикостероїдна атрофія, що виникає внаслідок судинозвужувальної дії гормонів (кортикостероїдні ін'єкції і таблетки викликають деструкцію глибоких шарів дерми і прилеглих тканин);
  • червоподібна атрофія шкіри розвивається в пубертатному періоді.

Атрофія не передається у спадок, проте збої на генетичному рівні можуть привести до вродженої патології.

У дерматології розрізняють вроджену і набуту атрофії шкіри. Вродженою вважається дисплазія ектодерми, що вражає шкіру і її придатки – волосся, потові і сальні залози, нігті і зуби. До неї відносять атрофічний невус (родимка у формі бляшки), атрофічну аплазію (відсутність шкірного покриву на волосистій частині шкіри голови) і атрофію шкіри обличчя (хвороба Паррі-Ромберга, при якій спостерігається асиметрична тонка шкіра).

Набута атрофія шкіри вважається наслідком соматичної патології і впливу різних чинників. Вона розділяється на первинну, що здатна виникати під час повного благополуччя; інволютивну (характеризується сильними зморшками) і вторинну, що з'являється через хронічні захворювання, вплив на шкіру радіації, рентгенівських, сонячних променів.

Причини 

Існують фізіологічні і патологічні причини розвитку атрофії шкіри. До фізіологічних відносять вікові зміни і вагітність. Вікові зміни зачіпають клітинні мембрани вільними радикалами, розвивають внутрішньодермальний клітинний дисбаланс та дегенеративні процеси в шкірі.

Інші причини атрофії шкіри:

  • вікові порушення ліпідного бар'єру шкіри, що несуть з собою деструкцію рогового шару епідермісу, руйнування структур, які відповідають за збереження вологи;
  • такі шкірні захворювання, як: пігментна ксеродерма, актинічний кератоз (еластоз), червоний вовчак, піодермія, туберкульоз, тиф, сифіліс, псоріаз, порфиринова хвороба,
  • пойкілодермія, червоний плоский лишай, різнокольоровий лишай;
  • прогресуюча атрофія особи;
  • нейроендокринні порушення;
  • грибкові інфекції епідермісу;
  • погане харчування;
  • прийняття гормоновмістних препаратів;
  • сильнодіючі препарати, гормональні мазі, лікарські засоби з кортикостероїдами.

Діагностика

При діагностуванні атрофії шкіри вдаються до гістологічного дослідження (вивчення пошкодженої ділянки шкіри під мікроскопом), ультразвукового дослідження (УЗД) шкіри і підшкірної клітковини, а також до вивчення структури волосся і нігтів.

Під час яких хвороб проявляється

Виявляється атрофія шкіри під час синдрому Паррі-Ромбера, склеродермії, анетодермії, лепри, туберкульозу, хвороби Іценко-Кушинга, пойкілодермії, червоного плоского лишаю, анетодермії Швеннінгера-Буцці, цукрового діабету, склерозуючого лишаю, атрофодермії Пазіні-Пьеріні, піодермії, енцефаліту і пороку розвитку.

До якого лікаря звернутися 

Допомогти можуть дерматолог, ендокринолог, алерголог, невропатолог, інфекціоніст, хірург і косметолог.

Профілактика і лікування

З метою профілактики атрофії шкіри необхідно дотримуватися гігієни, нормально харчуватися, зволожувати шкіру, більше рухатися, ретельно підбирати всі медикаменти і косметичні засоби для шкіри. Також краще уникати попадання на шкіру сонячних променів і ультрафіолетового випромінювання.

Якщо атрофія з'явилася з віком (після 50 років), то її можна зволожувати і проводити різні легкі процедури для шкіри.

Лікування медичні фахівці рекомендують починати з позбавлення від основної патології. Часто пацієнтам з такою патологією призначають вітамінотерапію і препарати, що покращують трофіку і функціонування нервової системи. Найбільш поширеним медзасобом вважають Пеніцилін.

У рідкісних випадках проводять хірургічне втручання.