Альгодисменорея

Часто в період менструального циклу жінок турбують різні болі внизу живота, в спині і попереку. Біль може виникати через сильні скорочення матки. Відбувається подібне після того, як велика кількість вагінальних простагландинів подразнює слизову матки, таким чином, викликаючи менструації. Однак існують й інші причини неприємних відчуттів. Наприклад, запальні процеси в статевих органах, підвищена збудливість центральної нервової системи, ендометріоз та інші захворювання. Найрідше це трапляється внаслідок інфантилізму (відсталості розвитку, при якому матка зберігає дитячі розміри у дорослої людини) і неправильного розташування матки. Перераховані болі з їх симптомами називають цілісним поняттям альгодисменорея. Вона ж і хвороблива менструація, і розлад менструації. Спостерігається у молодих жінок. Якщо альгодисменорею не лікувати, то вона може призвести до безпліддя.

Альгодисменорея з'являється за кілька днів до менструації. При ній болі занадто сильні та супроводжуються головним болем, проблемами з пам'яттю, відчуттям слабкості, пітливістю, діареєю, запамороченням, нудотою і навіть блюванням. При цьому у жінок непередбачувано швидко змінюється настрій, з'являються спонтанна дратівливість, апатія і плаксивість. Але з початком менструації біль проходить сам по собі.

Альгодисменорея має кілька видів. Першим з них є компенсована. При ній неприємний процес довгий час не змінюється.

Другим є декомпенсована. При ній симптоми можуть ускладнюватися з кожним роком, а також може бути запаморочення і втрата свідомості.

Причини

Виділяють первинну і вторинну альгодисменорею.

Первинна виникає у юних дівчат, коли тільки починається менструальний цикл. Хворобливість викликають коливання рівня статевих гормонів. Перевагою вторинної є той факт, що через рік-півтора після початку місячних первинна альгодисменорея може пройти без будь-яких втручань.

Вторинна альгодисменорея спостерігається найчастіше у жінок старшого віку. Причини її появи наведені нижче.

Першою причиною є ендометріоз – захворювання, при якому тканина слизової оболонки матки (ендометрія) розростається за маткою – в сечовому міхурі, маткових трубах, яєчниках, товщі матки, очеревини, прямій кишці та інших органах. При цьому, потрапляючи в інші органи, розростання продовжують менструювати за межами матки. Захворювання може стати головною причиною утворення кіст яєчників, невиношування вагітності та безпліддя.

Аномалія розвитку матки і статевих органів – це патологічна зміна розмірів, пропорцій, розташування органів, що виникає після порушеного розвитку у внутрішньоутробному періоді.

Аденоміоз. Захворювання, при якому тканини ендометрія індукують дифузне збільшення матки, також може бути причиною альгодисменореї.

Гіпоплазія матки – вроджене недорозвинення матки, розміри якої менші вікової і фізіологічної норми.

Запальні інфекційні та венеричні захворювання матки, придатків і органів малого таза, зміна топографії (розташування) внутрішніх органів, варикозне розширення вен і органів малого таза, гормональні порушення та ендокринологічні проблеми, без сумніву, також можуть провокувати симптом.

Внутрішньоматкові контрацептиви, які здатні викликати запальну реакцію і біль при менструації.

Травми після пологів, травми малого таза, аборти, різні операційні втручання на матці або придатках можуть спровокувати появу альгодисменореї.

Тривалі стресові ситуації, недосипання, неправильне харчування впливають не тільки на здоров'я, але й на розлад менструації.

Діагностика 

Для діагностики альгодисменореї лікарі аналізують менструальний цикл, виконують повний гінекологічний огляд, проводять ультразвукову діагностику (УЗД) органів малого тазу, роблять мікроскопію мазка з піхви, вдаються до гістероскопії, ПЛР-діагностики на виявлення захворювань, що залежать від статевих зв'язків, і відправляють на аналіз крові на гормони. У деяких випадках проводять лікувально-діагностичну лапароскопію. За допомогою цього методу діагностують і видаляють ендометріоз і кісти в подразнених місцях.

Під час яких хвороб проявляється

Альгодисменорея, як було сказано вище, може проявлятися при ендометриті, аденоміозі, ендометріозі, венозному разширенні вен малого таза і гіпоплазії матки.

Також є й інші захворювання, які пов'язані з болем при менструаціях. Перелік найбільш поширених:

  • міома матки (фіброміома, лейоміома) – доброякісна пухлина в м'язовому шарі матки;
  • спайковий процес (фактор безпліддя) – наслідок запального процесу, ендометріозу або операцій, при якому спайки перешкоджають попаданню яйцеклітини в трубу;
  • цервицит – інфекційне або неінфекційне запалення шийки матки, при якому у жінок спостерігаються вагінальні виділення, кровотеча, контактна кровоточивість шийки матки і еритема;
  • сальпінгіт – захворювання з запаленням маткових труб, при якому можливий розвиток спайок і виникнення позаматкової вагітності або ж і зовсім безпліддя;
  • оофорит – запалення яєчників;
  • аднексит – запалення придатків матки;
  • синдром полікістозних яєчників (СПКЯ, гіперадрогенна хронічна ановуляція, синдром Штейна-Левенталя) – захворювання з утворенням фолікулярних кіст в яєчниках, що може призвести до безпліддя.

До якого лікаря звернутися

Щоб не нашкодити своєму здоров'ю і майбутній дитині, не набрати зайву вагу, не варто проводити самолікування. Краще звернутися до медичних фахівців, які допоможуть в усуненні болю і неприємних супроводжуючих симптомів. Такими помічниками можуть бути гінекологи, неврологи і ендокринологи.

Профілактика

Щоб уникнути виникнення альгодисменореї потрібно дотримуватися деяких порад від лікарів.

Так, на їхню думку у людини завжди повинні бути нормальний сон, необхідне фізичне навантаження, збалансоване харчування, робота і відпочинок. Потрібно дотримуватися правил інтимної гігієни і раз на пів року проходити профілактичні огляди у гінеколога.

Також можна відмовитися від жирної, консервованої їжі, алкоголю і куріння, які впливають на посилення інтенсивності болю при менструації.

Якщо з'явилася альгодисменорея, то з її лікуванням краще не затягувати. Лікування полягає в усуненні причин, які провокують її виникнення. Методи і курс терапії вибирає гінеколог індивідуально для кожного, в залежності від причин появи даного розладу й інших присутніх хвороб.

Іноді для ослаблення болю призначають анальгетики і транквілізатори.