Натрію Хлорид: інструкція, застосування, ціна
Натрію Хлорид – 5% розчин натрію хлориду, який застосовується в медицині для відновлення дефіциту рідини в організмі. Препарат нормалізує водно-сольовий баланс і ліквідує дефіцит електролітів в організмі пацієнта, індукує діурез. Натрію хлорид використовується при інтенсивній терапії. Часто застосовується як розчинник інших лікарських засобів, з якими встановлено сумісність. Розчин використовується для локальної терапії, зокрема при потребі промивання ран, слизової оболонки носа.
Склад і форма випуску
Діюча речовина: натрію хлорид;
1 мл розчину містить натрію хлориду 50 мг;
Допоміжні речовини: вода для ін’єкцій, натрію гідроксид, кислота хлористоводнева концентрована.
Лікарська форма: розчин для інфузій.
Упаковка. По 200 мл у пляшках; по 200 мл або 400 мл у контейнерах полімерних.
Основні фізико-хімічні властивості:
безбарвна прозора рідина.
Іонний склад на 1 л препарату: Na+ — 855,57 ммоль/л, Cl¯— 855,57 ммоль/л.
Теоретична осмолярність — 1710 мосмоль/л, pH — від 4,5 до 7,0.
Фармакотерапевтична група
Кровозамінники та перфузійні розчини. Розчини електролітів.
Показання до застосування:
Препарат використовується для поповнення запасів води в організмі при її дефіциті та відновлення електролітів при їх суттєвій нестачі.
5% розчин лікарського засобу натрію хлориду здатний викликати та пришвидшувати активне сечовиділення в пацієнтів, незалежно від їх клінічного стану.
Протипоказання:
- Гіпернатріемія, гіперхлоремія.
- Ацидоз.
- Затримка рідини.
- Гіпергідратація.
Спосіб застосування та дози:
Засіб вводиться виключно внутрішньовенно, шляхом вливання (інфузії).
Універсальної рекомендованої дози немає, адже вона залежить від багатьох індивідуальних факторів, серед яких вага, вік, клінічний стан, біохімічні показники пацієнта, а також терапія, яка надається хворому суміжно до використання натрію хлориду.
Вливання здійснюється через тонку голку, задіюючи масивну вену. Це допомагає мінімізувати ризик пошкодження стінок судин. Натрію хлорид викликає сильне подразнення, тому розчин не вводять внутрішньом'язово та підшкірно.
Найвища доза препарату, рекомендована до застосування протягом години - 100 мл. Вводячи препарат внутрішньовенно, слід аналізувати водний баланс, концентрацію електролітів та рівень pH.
Найвища доза на добу становить 400 мл препарату.
Пацієнти похилого віку.
Підбираючи оптимальне дозування для пацієнтів похилого віку, варто з обережністю розпочати з найнижчих доз та поступово їх збільшувати, якщо у хворих не проявляються негативні реакції. Варто пам'ятати, що люди похилого віку страждають на печінкову та серцеву недостатність та на супутні хвороби, що передбачає використання супутніх лікарських засобів, які можуть бути несумісними з натрію хлоридом.
Пацієнтам з патологіями нирок варто використовувати натрію хлорид з обережністю, адже розчин виводиться саме нирками, що підвищує можливість розвитку токсичних реакцій.
Діти. Досвід застосування препарату в педіатричній практиці відсутній. Даних немає.
Особливості застосування:
Використовуючи препарат, варто заздалегідь перевірити упаковку та контейнер з розчином на герметичність. Контейнер використовується виключно для одноразового застосування, ні в якому разі не варто використовувати його повторно для інших маніпуляцій.
Якщо стан пацієнта не надто сприятливий для введення препарату, необхідно моніторити рівень електролітів в організмі та слідкувати за його діурезом при тривалому введенні лікарського засобу.
Пацієнти з надмірним об'ємом крові (гіперволемією), обструкцією сечовивідного каналу, нирковою недостатністю, серцевою декомпенсацією перед введенням препарату змушені отримати дозвіл лікаря та проводити подальше лікування з особливою обережністю.
Тривале блювання, діарея або дренаж нориць ШКТ спричиняють надмірну втрату електролітів, що потребує додаткового застосування розчинів вітамінів та мінералів, а також компенсаційних електролітів.
Для пацієнтів, які отримують кортикотропін та кортикостероїди препарати натрію вводяться з обережністю. Це ж стосується і хворих з затримкою солі в організмі, нирковою та серцево-судинною недостатністю та людей, які тільки перенесли хірургічне втручання.
У разі введення лікарського засобу за допомогою помпи, важливо зупинити відкачування до вичерпання вмісту контейнера. Це дозволить уникнути повітряного закриття просвіту кровоносної судини. Якщо при введенні не використовується помпа, слід уникати застосування надлишкового тиску, це може викликати деформацію контейнера та призвести до його пошкодження.
Засіб не впливає на спроможність управляти автотранспортом або іншими складними механізмами
Застосування в період вагітності або годування груддю
Клінічні дослідження не проводилися. Застосування 5% розчину натрію хлориду дозволено лише при гострій потребі для покращення стану матері, яка виношує дитину.
Немає точних свідчень, що натрію хлорид проникає в молоко матері. Проте вважається, що краще проявити обережність, вводячи в організм жінки, що вигодовує груддю, 5-відсотковий розчин натрію хлориду.
Передозування:
Надмірне введення натрію хлориду може спричинити:
- порушення обміну натрію (гіпернатріемія). Передозування іонами натрію призводить до периферичного або центрального набряку, що супроводжується судомами, комою, набряком мозку, летальними випадками.
- зниження концентрації калію (гіпокаліемія). Порушення здатне викликати зупинку серця та дефекти серцевого ритму, сплутаність свідомості, летальні випадки, смерть.
При передозуванні варто терміново припинити введення препарату, провести аналіз стану пацієнта, після чого призначити повноцінне лікування від надмірного введення натрію хлориду.
Побічні реакції:
При використанні препарату існує ризик: лихоманки, тромбозу, запалення вен та інших змін в місці, куди вводилася ін’єкція, крововилив та гіперволемія.
Різке ведення розчину здатне спричинити біль та подразнення вен, тому важливо відкоригувати швидкість введення препарату. Щоб мінімізувати ризики та зменшити подразнення на стінки судин, варто використовувати голку з малим діаметром. Ін'єкція натрієм хлоридом здійснюється в масивну, периферичну вену, що знижує ймовірність побічних реакцій та подальшого дискомфорту.
При введенні розчину може порушуватися цикл обміну електролітів. Лікарі повинні підтримувати в нормі їх концентрацію в крові та сечі.
Якщо у пацієнта виникають побічні реакції, введення розчину припиняють. Після усунення симптомів, симптоматичним лікуванням, стан пацієнта оцінюють та призначають лікування, що виключає застосування натрію хлориду.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами:
При паралельному вживанні стероїдів та кортикостероїдів, іони натрію і хлору затримуються в організмі, що зумовлює підвищення тиску в пацієнта та приводить до локальних набряків на його тілі.
Умови та термін зберігання:
Термін придатності. 2 роки.
Рекомендована температура для зберігання: не вище 30°C. Препарат зберігають в оригінальній упаковці в місці, недоступному для дітей/